Katedralja e Strasburgut

Katedralja e Strasburgut

Isshtë një nga xhevahirët e mëdhenj të artit gotik. Katedralja e Strasburgut ndodhet mu në qendrën historike të të njëjtit vend ku jep emrin, në Francë. Hasshtë shpallur si një nga Sitet e Trashëgimisë Botërore që nga viti 1988. Duhet thënë se është ndërtuar mbi katër shekuj, asgjë më shumë dhe asgjë më pak.

Ndoshta ju e dini atë si Katedralja Notre-Dame dhe nëse nuk e keni vizituar akoma, me siguri pasi ta lexoni këtë do të dëshironi vërtet. Sepse ne do të rishikojmë historinë e saj, si dhe pjesët që e kompozojnë atë dhe natyrisht, të gjitha ato të dhëna në formën e kurioziteteve që gjithmonë keni dashur t’i dini. A jeni gati për një turne si ky?

Katedralja e Strasburgut, një përmbledhje e historisë së saj

Nëse shikojmë prapa, thuhet se ishte në vitin 510 kur u ndërtua katedralja e parë e vendit. Por është e vërtetë që ata nuk kanë qenë në gjendje të rimarrin ato që do të ishin eshtrat e tij. Pas luftërave, një ndërtesë e re u urdhërua të rindërtohej në 1015. Në këtë rast, ai do të kishte një vend më të madh dhe do të ishte i vendosur në bazën e një bazilike. Ndërtesa e re tashmë ishte përfunduar në 1050 dhe u konsiderua si një nga kishat më të mëdha. Por jo i kënaqur me të, në shekullin e XNUMX-të puna filloi të vazhdojë zgjerimin e vendit.

Fasada e Katedrales së Strasburgut

Kishte zgjatime si në pjesën e korit dhe nefit dhe gjithashtu në kishëz e San Juan. Duhet të mbahet mend se reforma u shtri me kohë dhe kjo rezultoi në ndërthurjen e disa elementeve arkitektonikë duke filluar nga Romaneska në Gotik. Por nuk është gjithmonë ari që shkëlqen pasi që për shkak të zjarreve dhe tërmeteve, punimet po ndalonin, reformat ishin të vazhdueshme dhe projektet po ndryshonin derisa të mbaronin kullat dhe këmbanat. Më në fund ai u transferua në shtetin francez dhe u rendit si monumenti historik i vendit.

Kuriozitetet e mëdha të katedrales së Strasburgut

  • Pastaj do të flasim pak më shumë për disa nga pjesët kryesore të këtij vendi. Pa dyshim, fasada është njëra prej tyre. Meqenëse ka lehtësime të pafundme të denja për t’u studiuar. Por ata nuk janë aty rastësisht, por motivi fetar është gjithmonë më i pranishmi. Edhe pse jo gjithçka është siç duket, sepse figura e djallit është gjithashtu në vend. Në këtë rast, ai personifikohet në një burrë që përpiqet të josh disa gra të reja.
  • Ju keni qenë në këtë vend ?. Nëse e keni vizituar Katedralen e Strasburgut atëherë do ta dini eshte gjithmone me ere. Kjo nuk do të thotë që është shumë intensive, por kur të arrijmë atje do ta vërejmë dhe ka një kuptim si një legjendë. Kjo nuk është për shkak se është pak a shumë e ngritur ose një udhëkryq, por thuhet se djalli gjithashtu ka të bëjë me të gjitha këto. Historia thotë se ai erdhi në vend për ta admiruar atë, por vetëm nga jashtë pasi që ai u përpoq të hynte dhe ishte era që e ndaloi atë.

Arkitektura e katedrales së Strasburgut

  • El ora e katedrales Isshtë një tjetër prej xhevahireve të së njëjtës. Thuhet se nuk ka, as nuk do të ketë, një tjetër si ai. Për më tepër, madje thuhet se orëndreqësi që e ndërtoi atë u verbua. Diçka që nuk ishte rastësisht dhe e gjitha në mënyrë që ai të mos mund ta shihte në mënyrë që ai të mos krijonte një makinë tjetër si kjo.
  • Megjithëse e kemi lidhur pak shpejt, është e vërtetë që nëse do të duhet të përmendim kohën që u desh për të përfunduar një tempull si ky, ne do të shqiptonim Vjet 400. Shumë punëtorë, arkitektë dhe shumë teknika që përfunduan me një nga kryeveprat e botës.

Pjesët e Katedrales së Strasburgut

Fasada kryesore është një nga pikat kryesore të këtij vendi. Pa dyshim, është ai që do të na mbajë për një kohë të gjatë. Vetëm atëherë mund të admirojmë bukurinë që ajo paraqet, e cila nuk është e vogël. Tre portale të dekoruara ku mund të shihni ngjarje të ndryshme në jetën e Jezu Krishtit. Dritarja e madhe e trëndafilave është vepër e Erwin de Steinbach. Nën të, gjejmë Galerinë e Apostujve. Ne nuk mund të mos admirojmë portalin qendror, pasi është këtu ku Pasioni i Krishtit paraqitet me skena nga Dhiata e Vjetër dhe e Re. Në portalin e vendosur në anën e majtë, ne do të shohim imazhe femra që kanë një paraqitje, si çdo gjë tjetër. Në këtë rast ato evokojnë virtytet që triumfojnë mbi veset. Portali në të djathtë ka një përfaqësim të Tabelave të Ligjit dhe gjithashtu skena nga 'Gjykimi i Fundit'.

Orari i punës së Katedrales së Strasburgut

Portali i pjesës veriore është ai i njohur si San Lorenzo, pasi ekziston një imazh i tij. Ndërsa ai në pjesën jugore, quhet portali i gjykimit, duke qenë më i vjetri. Përveç kësaj, meqë po flasim për pjesën e jashtme të katedrales, nuk mund të harrojmë kullën e saj. A Kulla e ziles Isshtë 142 metra e lartë, duke qenë për shumë vite një nga ndërtesat më të larta në botë. Sigurisht, nëse hyjmë brenda, bukuroshja vazhdon ende. Aty mund të shihni foltoren që ka një stil gotik, ku shihen skena të Apostujve, si dhe jetën e Santa Barbara (një martir i krishterë).

Kur të vizitoni Katedralen, orët dhe çmimet

Duhet ta dini që kjo zonë është për këmbësorë. Çfarë lejon ardhjen në të si me biçikletë, ecje dhe madje edhe me tramvaj. Ju mund të shihni një nga pjesët kryesore të katedrales e cila është ora dhe kushton rreth 3 euro hyrja. Në orën 12:30 do të keni një shfaqje të shkëlqyeshme ku ora e përmendur është protagoniste. Sigurisht, rreth 15 minuta më parë, ata do t'ju vendosin një lloj video shpjeguese të asaj që do të shihni. Me fjalë të tjera, funksionimi i saj, si dhe origjina e saj. Një xhevahir si ky është gjithmonë i denjë për admirim.

Pjesë të Katedrales së Strasburgut

Katedralja nuk është gjithmonë e hapur kështu që është më mirë të kontrolloni kohën e masës për të parë nëse do të jetë. Nga ana tjetër, ju gjithashtu mund të ngjiteni në majë të katedrales, por po, ka më shumë se 300 hapa dhe për një çmim prej 5 eurosh. Edhe pse një herë lart, do të keni një pamje perfekte të një qyteti mesjetar. Mos harroni se e diela e parë e muajit është falas! Për të hyrë në platformë mund ta bëni nga ora 9:00 e mëngjesit deri në 19:00 nga Prilli deri në Shtator. Pjesa tjetër e vitit është nga ora 10:00 e mëngjesit deri pak pas orës 17:00.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*