Çfarë të bëjmë në Berlin

çfarë të shohim në berlin

Besoni apo jo, kryeqyteti i Gjermanisë ka gjëra të pafund për të ofruar. Pra, kur pyesim veten, çfarë të bëjmë në berlin, lindin një sërë dyshimesh. Por së shpejti e kuptojmë se qoshet e saj kanë shumë për të na treguar, e tashmja bashkohet me të kaluarën dhe ne do të shijojmë një mjedis unik.

Sigurisht, kur vëmë këmbë në Berlin, duhet të mendojmë se nuk do të ketë kohë për mërzi. Sepse nuk bëhet fjalë vetëm për vizitoni vendet emblematike, por për të zbuluar shumë të tjerë që gjithashtu kanë shumë interes, për të shijuar gastronominë e saj, sheshet ose tregjet e saj. Ku ta fillojmë?

Një shëtitje nëpër sheshin më të bukur në Berlin

Sepse një shëtitje është gjithmonë e mirë për ne që të relaksohemi dhe të bëjmë një vizitë të vogël. Pra, çfarë mënyre më të mirë sesa të shkosh në atë që konsiderohet sheshi më i bukur në Berlin: Gendarmenmarkt. Isshtë mu në qendër të Berlinit dhe atje do të takojmë Konzerthaus, i cili është vendi i koncertit. Gjithashtu atje, ne do të shohim Katedralen Franceze dhe Katedralen Gjermane. Një bukuri që nuk mund të mos ju sjellë si suvenir, madje edhe në formën e imazheve apo kujtimeve.

Currywurst

Shijoni shijen e një 'currywurst'

Në çdo vend që jemi, ne gjithmonë duam të jemi në gjendje t'i shijojmë ato enët tipike. Pra, kur mendojmë se çfarë të bëjmë në Berlin, as këtë nuk mund ta refuzojmë. Isshtë një pjatë e ushqimit të shpejtë e përbërë nga një suxhuk derri, i cili fillimisht gatuhet në avull dhe më pas skuqet. Shoqërohet me salcë domatesh dhe kerri. Zakonisht shërbehet me patate të skuqura.

Ngjiteni kupolën e xhamit të Norman Foster

Si një kupolë, ajo është e vendosur në pjesën më të lartë të ndërtesës së Reichstag. Designedshtë projektuar nga Kujdestari Norman dhe kjo është një simbolikë e ribashkimit gjerman. Formuar nga qelqi, ajo ka një pamje panoramike, por për të arritur atje do t'ju duhet të hyni në të nga rampa të ndryshme spirale dhe çeliku. Sigurisht, gjithashtu do të duhet të bëni një rezervim paraprak. Një tjetër nga pikat kryesore në Berlin.

kupolë normam foster

Shijoni 'Stambollin e Vogël'

Lagjet e famshme janë të mbushura me njerëz kur bëhet fjalë për të menduar se çfarë të bëjnë në Berlin. Por është e qartë se ky është bërë një vend në modë. E gjithë kjo për shkak të sasisë së popullsisë turke në të. Kjo e bën atë të ketë emrin e 'Stambollit të Vogël' ose lagja turke. Le të themi se është një anë tjetër që qyteti mund të na tregojë. Një vend ndryshe, me ngjyra, që na transporton në një territor tjetër. Do ta gjeni në Kreuzberg.

Qendra më e famshme tregtare

Shtë e vërtetë që kur udhëtojmë në një qytet si Berlini, gjëja e parë që mendojmë është të shijojmë monumentet e tij dhe vendet e tjera emblematike. Por sot, ne jemi të gatshëm të shkojmë më tej, duke marrë parasysh gjëra të tjera që mund të bëjmë. Njëri prej tyre është të shijosh një nga qendrat më të famshme tregtare i vendit dhe më i madhi në Evropë, KaDeWe. Megjithëse u shkatërrua gjatë Luftës së Dytë Botërore, ajo më vonë u rindërtua dhe u bë një tjetër pikë referimi.

kadewe

Ishulli muze

Ajo është e rrethuar nga lumi i zbresit dhe siç sugjeron emri i tij, ne do të gjejmë muze të ndryshëm. Të dy muzetë e vjetër dhe të ri, Galeria Kombëtare e Vjetër, Bode ose Muzeu Pergamon dhe Galeria James Simon Ata janë pjesë e këtij ishulli dhe e këtij udhëtimi që gjithashtu nuk ka mbeturina. Por jo vetëm për vetë muzetë, por gjatë rrugës suaj do të takoni edhe Katedralen e Berlinit.

Një zhytje në Badeschiff

Shtë e qartë se kur flasim për verën, duhet të përmendim gjithashtu se aktivitetet po rriten. Për atë që është menduar për gjithçka dhe më shumë, në vendosjen e a Pishinë përpara Arenës Shtetërore. Ka tarraca, si dhe hamak dhe muzikë. Pra, mund të jetë një nga aktivitetet më të mira kur dielli është i lartë.

badeschiff

Një pazar e diel në Mauerpark

Isshtë e vërtetë që tha kështu, me siguri do ta dini që po flasim për një park. Mauerpark është një park publik, ku kaloi muri i Berlinit, prandaj njihet si parku i murit. Epo, është një tjetër nga zonat më të frekuentuara nga të gjithë dhe nuk është çudi. Në të mund të gjejmë aktivitete të ndryshme, ku muzika do të jetë një nga protagonistët kryesorë. Megjithëse do të gjejmë edhe shfaqje xhongle. Nëse shkoni të Dielën, mund të shijoni një lloj tregu me të gjitha llojet e rrobave, megjithëse rrobat në stilin e cilësisë së mirë janë të shumta. Në të vërtetë, do të gjeni marrëveshje të mahnitshme dhe kur jeni të lodhur ose të lodhur nga blerjet, ka edhe tezga ushqimesh. Siç e përmendëm, kur mendojmë se çfarë të bëjmë në Berlin, ne gjithmonë përqendrohemi në të njëjtat pika, por ka shumë më shumë jetë prapa tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*