Çfarë të shohim në Mynih?

Marienplatz në Mynih

Marienplatz

Çfarë të shohim në Mynih? Isshtë një pyetje që shtrohet se kush planifikon një udhëtim Bavaria, Shteti gjerman kryeqyteti i të cilit është. E vendosur në brigjet e Lumi Isar dhe në veri të Alpet bavareze, qyteti u themelua në 1157 nga Henri Luani, më i fuqishmi nga princërit gjermanikë të kohës së tij.

Shumë nga mrekullitë arkitektonike që mund të shihni në Mynih sot janë për shkak të atyre kohërave. Por edhe për kohën e mbretit Luigji II i Bavarisë, i quajtur "Mbreti i Çmendur", i cili megjithatë ishte një mbrojtës i madh i arteve dhe e zbukuroi shumë qytetin. Aktualisht, kryeqyteti bavarez është qyteti i tretë më i madh në Alemania sipas numrit të banorëve dhe një prej qendrave kryesore financiare të vendit. Duket gjithashtu në disa studime si qyteti i tretë me cilësinë më të lartë të jetës në botë. Nëse doni ta dini, ju ftojmë të zbuloni se çfarë të shihni në Mynih.

Çfarë të bëjmë dhe të shohim në Mynih

Tha poeti gjerman Heinrich Heine se Mynihu është një qytet që jeton mes artit dhe birrës. Dhe është se, për ata që e pëlqejnë këtë pije, është një qytet kulti ku çdo vit popullarizohet Gezim Nika. Por mbi të gjitha, kryeqyteti bavarez ka një trashëgimi të jashtëzakonshme monumentale. Le ta njohim.

Marienplatz, gjëja e parë për të parë në Mynih

Megjithëse qyteti bavarez është rritur shumë, qendra e tij nervore vazhdon të jetë Marienplatz o Sheshi Santa Maria. Në të, njerëzit e Mynihut festojnë festimet e tyre dhe gjithashtu ka disa vende interesi.

Isshtë rasti i ndërtesa e vjetër e Bashkisë, ndërtuar në shekullin e XNUMX-të. Ruan të gjithë shkëlqimin e saj Gotik me ajrin e tij mesjetar dhe kullën e saj të lartë pesëdhjetë e pesë metra që sot strehon një muze lodrash.

Roli i saj si një bashki e qytetit është zëvendësuar nga Bashkia e re e qytetit, e cila është me stil neo-gotik. Ne ju këshillojmë ta vizitoni në njëmbëdhjetë, dymbëdhjetë ose shtatëmbëdhjetë orë. Sepse kjo është kur e tmerrshme karilon vë në veprim figura të përmasave jetësore që përfaqësojnë një vallëzim për të përkujtuar humbjen e murtajës së vitit 1517. Përveç kësaj, ju mund të shkoni deri në torre e cila, falë tetëdhjetë e pesë metrave të larta, ju ofron pamje të jashtëzakonshme të qytetit.

Bashkia e Re e qytetit

Bashkia e Re e Mynihut

Ju gjithashtu duhet të shihni në qendër të Marienplatz the Kolona e Santa Maria, e cila u instalua në 1638 për të falënderuar Virgjëreshën për fitoren kundër pushtuesve Suedez. Dhe së fundmi Fischbrunen, një burim i vogël që daton nga 1864.

Vende të tjera për të parë në Mynih

Më sipër nuk është sheshi i vetëm spektakolar për të parë në Mynih. Odeonsplatz, flamuri i të cilit është kisha e Theatines, me fasadën e saj të bukur Rokoko të pikturuar në të verdhë. Përveç kësaj, ky vend strehon një tjetër nga simbolet e qytetit. Bëhet fjalë për feldhernhalle, një lozhë (galeri e jashtme me arkada) e ndërtuar në imazhin dhe ngjashmërinë e Loggia dei Lanzi që ndodhet në Piazza de la Signoria në Firence.

Me një karakter shumë të ndryshëm është Konigsplatz, një grup monumentesh neoklasike që i takon mbretit Maksimiliani I i Bavarisë dhe kjo është në lagjen më muze të qytetit: kunstareal. Në këtë shesh janë Glyptotek, Propilat dhe Koleksioni Shtetëror i Antikiteteve.

Katedralja e Zojës

Njihet në gjermanisht si FrauenkircheIsshtë një tjetër nga ndërtesat për t'u parë në Mynih pa justifikim. E ndërtuar në fund të shekullit të XNUMX-të mbi mbetjet e një kishe të vjetër romane, është një nga ndërtesat më të mëdha gotike në Gjermani. E bërë me tulla të kuqe, ajo shquhet për thjeshtësinë e saj konstruktive. Megjithatë, e tyre dy kulla të mëdha që kulmojnë me kupola të gjelbërta. Brenda, ju këshillojmë të shihni altari i Shën Andreas, varri i Perandorit të Shenjtë Romak Luigji IV dhe dritaret spektakolare të qelqit me njolla që mbijetuan Luftën e Dytë Botërore.

Kisha të tjera për të parë në Mynih

Së bashku me Katedralen dhe Katedralen e Theatines, ekzistojnë edhe dy tempuj të tjerë që duhet të vizitoni në Mynih. Nga njëra anë, është Kisha e Shën Pjetrit, i njohur për njerëzit e Mynihut me Alter Peter dhe me stilin e Rilindjes. Ashtu si me bashkinë e qytetit të ri, ju mund të shkoni deri në hollë e saj torre nga të cilat ka pamje spektakolare të qytetit.

Dhe, nga ana tjetër, mbresëlënëse Kisha e San Miguelit, e ndërtuar në fund të shekullit të XNUMX-të duke marrë si model Gesú në Romë. Ai i përgjigjet tipareve të stilit të vonë të Rilindjes, tashmë në tranzicion në Barok. Brendësia e saj do t'ju lërë të mahnitur nga madhështia e saj qemer prej njëzet metrash, më i madhi pas atij të San Pedro në Vatikan, dhe për bukurinë e altarpjesë së tij kryesore.

Kisha e Theatines

Kisha e Teatines

Porta e Isarit

Shtë më e vjetra nga ato që ruhen në qytetin bavarez. Në fakt, ai i përkiste murit të vjetër mesjetar dhe mbronte Mynihun në anën e lumit Isar. Përbëhet nga dy kulla vrojtimi anësore dhe një qendrore më e madhe nën të cilën ka tre harqe kalimi. Brenda jush, ju keni një muze kushtuar humoristit Karl Valentin.

Porta e Fitores

Ka një karakter shumë të ndryshëm nga ai i mëparshmi, pasi që është ndërtuar në shekullin e XNUMX-të sipas kanuneve neoklasike. Në fakt, ajo është e frymëzuar nga Harku i Kostandinit, çfarë mund të shihni në Roma. Ka tre harqe, nga të cilat ai qendror është më i madh. Dhe mbi to është një statujë e një karroce të tërhequr nga luanët që simbolizon Bavarinë.

Pallatet që duhet të shihni në Mynih

Ne duhet të fillojmë duke ju treguar për gjërat e mrekullueshme Kalaja e Neuschwanstein, megjithëse është njëqind e tridhjetë kilometra nga kryeqyteti bavarez. Sepse është një pallat autentik i përrallave për shkak të tekave të mbretit Louis II të Bavarisë, për të cilën ne kemi aluduar tashmë.

E ndërtuar midis 1869 dhe 1886, në një kohë kur kështjellat nuk ishin më të dobishme për luftë, është megjithatë një nga mrekullitë e Bavarisë dhe një nga monumentet më të vizituara në të gjithë Gjermaninë. Përgjigjet stili arkitekturor historik dhe kjo është një çudi e vërtetë. Si një anekdotë, ne do t'ju tregojmë se ishte frymëzimi për të Walt Disney kur vizatoni kështjellën e Bukuroshes së Fjetur. Por, duke u kthyer në Mynih, qyteti gjithashtu ka pallate të bukura.

Neuschwanstein

Kalaja e Neuschwanstein

Pallati ose Rezidenca Mbretërore

Me rreth gjashtëqind vjet të vjetër, ishte shtëpia e disa mbretërve të vendit Dinastia Wittelsbach. Isshtë një ndërtim gjigant që përbëhet nga disa ndërtesa të ndara nga dhjetë oborre. Brenda saj nxjerr në pah Dhoma antike, e cila daton nga viti 1571 dhe është salla më e madhe e Rilindjes në veri të Alpeve. Ajo gjithashtu strehon Thesari i Shtëpisë Wittelsbach, një koleksion mbresëlënës i bizhuterive që u përkisnin mbretërve të Bavarisë. Dhe gjithashtu një xhevahir rokoko që është Teatri Cuvilliés.

Pallati Nymphenburg

E ndërtuar për t'u përdorur si një rezidencë verore për mbretërit midis shekujve XNUMX dhe XNUMX, ajo është e vendosur në pjesën lindore të Mynihut. Eshte Stili barok dhe dimensionet kolosale të kopshteve të saj të mrekullueshëm do t'ju japin një ide se ato kanë katër pallate më të vogla. Njëri prej tyre, i ashtuquajturi amalienburgOneshtë një nga më të bukurat në të gjithë Gjermaninë. Aktualisht, ajo strehon Muzeu Marstallmuseum, kushtuar karrocave dhe objekteve të tjera të familjes mbretërore siç është koleksioni i porcelanëve.

Pallate të tjera

Më pak mbresëlënëse, por po aq shumë të bukura janë ato Pallati Dürkheim, e ndërtuar me tulla të kuqe rreth vitit 1842 dhe e cila aktualisht është selia e një prej galerive të artit të Mynihut; të Kështjella Schleissheim, një mrekulli barok në të dy stilin e saj dhe atë të kopshteve të saj spektakolare, dhe pallati holstein ose Kryepeshkopi, i cili i përgjigjet neoklasicizmit.

Muzetë e Mynihut

Ne kemi përmendur tashmë disa nga muzetë më të rëndësishëm në Mynih. Isshtë rasti i tre galeri arti, me piktura me vlera të jashtëzakonshme. Dhe gjithashtu e Glyptotek, i cili strehon një koleksion mbresëlënës të skulpturave greke dhe romake. Ju gjithashtu mund të vizitoni Muzeu Kombëtar Bavarez, kushtuar historisë së shtetit të cilit i përket Mynihu, dhe Muze gjerman, në të cilin mund të bëni një turne në historinë e shkencës dhe teknologjisë.

Kopshti anglez

Isshtë parku më i madh në qytetin bavarez dhe një vizitë thelbësore gjatë udhëtimit tuaj në të. Në fakt, është shumë më tepër sesa një zonë e gjelbër, sepse kopshtet e saj të mrekullueshme shtojnë atraksione të tilla si a kulla kineze, Një shtëpi çaji japoneze dhe një tempull grek i quajtur monoptera. Ai gjithashtu ka një liqen të madh në pjesën e tij qendrore dhe disa fabrika birre.

Së bashku me atë të mëparshëm, ju keni Kopshti Italian ose Hofgarten dhe gjithashtu mund të vizitoni Parku Olimpik, ndërtuar për atë ngjarje në 1972 dhe që përmban një kullë, Olimpiaturn, gati treqind metra i lartë dhe stadiumi i vjetër i Bayern Munchen.

Muzeu Kombëtar Bavarez

Muzeu Kombëtar Bavarez

Viktualienmark

Isshtë emri që i është dhënë Mercado më popullor i qytetit bavarez. Ka më shumë se njëzet mijë metra katrorë për shitjen e ushqimit. Përveç kësaj, disa festivale mbahen atje në fund të vitit, të gjithë ata lidhen me ushqimin. Ne ju rekomandojmë që të bëni një shëtitje nëpër të për të marrë frymën e Mynihut.

Birraria Hofbrauhaus

Mund të ju befasojë fakti që ne përfshijmë një fabrikë birre në atë që duhet parë në Mynih. Sidoqoftë, Hofbrauhaus është shumë më tepër se kaq. Bëhet fjalë për gjithçka një simbol i kulturës së birrës së qytetit. Ajo u themelua në vitin 1589 dhe ndodhet pranë Marienplatz. Ka shumë histori pas vetes dhe, nëse jeni adhurues i birrës, nuk mund të humbisni që të keni një me një pjatë sallamesh, nyje ose mish të pjekur me një çmim shumë të mirë.

Kur është më mirë të udhëtosh për në Mynih

Në të vërtetë, çdo kohë e vitit është e mirë për ju që të shkoni në Mynih. Qyteti paraqet një Moti kontinental, me dimër të ftohtë dhe verë të nxehtë. Temperatura mesatare në të parën është rreth tre gradë Celsius, ndërsa në të dytën është njëzet e katër. Sidoqoftë, gjatë muajve më të ftohtë termometrat mund të bien nën zero gradë dhe në muajt e ngrohtë shkojnë deri në tridhjetë.

Prandaj, koha më e mirë për të vizituar Mynihun është pranverë. Ka më shumë reshje por temperaturat janë shumë të këndshme gjatë gjithë ditës, posaçërisht variojnë midis katërmbëdhjetë dhe njëzet e një gradë. Përveç kësaj, ka zakonisht më pak turistë, kështu që ju mund të bëni vizitat tuaja më me qetësi.

Sidoqoftë, datat e udhëtimit tuaj në qytetin bavarez varen gjithashtu nga ajo që dëshironi të bëni në të. Për shembull, nëse ju pëlqen birra, ne ju rekomandojmë muajin e Tetor sepse kjo është kur Gezim Nika, një konkurs që nuk mund ta humbasësh. Nga ana tjetër, nëse doni të bëni ski, koha më e mirë është dimër kështu që ju mund të afroheni më shumë me Alpet dhe ta praktikoni atë. Gjithashtu, Krishtlindje Isshtë një moment i veçantë në qytetin bavarez. Rrugët dhe sheshet e qytetit të saj të vjetër janë zbukuruar me ndriçim dhe zbukurime dhe presin tregjet e Krishtlindjeve. Në çdo rast, siç po thoshim, Mynihu ka gjëra për t'ju ofruar gjatë gjithë vitit. Prandaj, çdo datë është e mirë që ju të vizitoni.

Hofbrauhaus

Birraria Hofbräuhaus

Si të shkoni në Mynih

Para se të mendoni se çfarë të shihni në Mynih, duhet të planifikoni udhëtimin tuaj dhe një element thelbësor i tij është se si të arrini në qytetin bavarez. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është rrugë ajrore. Aeroporti Franz Josef Strauss Isshtë rreth pesëmbëdhjetë milje larg dhe merr fluturime nga e gjithë bota. Sapo të uleni, mund të merrni një autobus ose hekurudhë, të cilat funksionojnë shumë mirë. Ata të dy ju lënë në Stacioni Hauptbhanhof, Në qendër të qytetit. Për të shkuar nga kjo në zonën ku qëndroni, mund të përdorni Metro.

Dhe kjo na bën të shpjegojmë se si të shkojmë rreth Mynihut. Përveç disa linjave të metrosë, e cila quhet U bahm, ju keni tramvajet nga sipërfaqja dhe një shërbim i plotë i autobusët e qytetit. Çmimet e tyre nuk janë të shtrenjta dhe ka plehra. Por, mbi të gjitha, siç dihet për të gjithë Gjermaninë, ato punojnë shumë mirë dhe me përpikmëri totale.

Sidoqoftë, nëse doni të merreni me sport, mund ta merrni me qira biçikletë për të shkuar rreth qytetit bavarez, i cili ka një numër të madh të korsive të biçikletave. Më në fund, ekziston një autobus turistik kjo ju jep mundësinë të eksploroni në mënyrë të qetë pikat më interesante të Mynihut. Bën tre itinerare. E kuqja kalon nëpër të gjithë qytetin e vjetër duke ndaluar në Marienplatz dhe Kisha e Theatines. Vjollca shkon në Pallatin Nymphenburg. Dhe bluja të çon në Kopshtin Anglez.

Si përfundim, nëse po pyesni se çfarë të shihni në Mynih, ne do t'ju tregojmë se çfarë është një qytet i bukur plot atraksione. Ka një trashëgimi monumentale të lakmueshme, zona të gjelbërta spektakolare dhe shumë animacione në të gjitha orët.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*