Berlini në 3 ditë

Berlini në 3 ditë

Po shkojmë në kryeqytetin e Gjermanisë. Berlini është një nga qytetet më të populluara në Evropën Qendrore. Ai gjithashtu ka një vlerë të madhe kulturore që nuk mund ta harrosh. Pra, nëse po mendonit të shijonit Berlini në 3 ditë, atëherë ju jeni në vendin e duhur.

Ne ju lëmë udhëzimet më të mira për të qenë në gjendje shikoni një qytet si ky në vetëm 72 orë. Shtë e vërtetë që kur shkojmë me kohën e duhur diçka gjithmonë na shpëton. Por në këtë rast, ne mund të shijojmë ato qoshe dhe zona unike, të cilat duhet t'i vizitojmë një herë në jetë.

Berlini në 3 ditë, dita 1 turne

Shtë e vërtetë që sapo të jeni në këtë tokë, mund ta ndani ashtu siç ju përshtatet më së miri. Do të ketë vende ku mund të ecni nga afërsia, por nëse preferoni gjithmonë mund të zgjidhni autobusin 100 dhe 101-in, sepse ata bëjnë një rrugë që ndalet në pikat kyçe.

Porta e Branderburgut

Një nga simbolet e qarta të qytetit është kjo portë. Shumë vite më parë, ishte hyrja që kishte qyteti. Do ta gjeni në sheshi i Parisit dhe në fillim të Parkut Tiergarten. Isshtë një konstruksion guri që është më shumë se 26 metra i lartë, me stilin e neoklasicizmit.

Porta e Brandenburgut

Parku Tiergarten

Meqenëse e kemi përmendur, këtu e kemi. Pas derës së mëparshme, ne e gjejmë këtë park. Theshtë kryesorja që ka Berlini, pasi ndodhet mu në qendër, edhe pse e dyta në madhësi. Ishte pika e takimit për trupat, në atë kohë dhe gjithashtu si një zonë gjuetie. Brenda, ju do të shihni Monumenti Kombëtar i Bismarck ose Kolona e Fitores. Kjo e fundit është ajo që përkujton fitoren e Gjermanisë kundër Prusisë, përsëri në 1864.

Monument për hebrenjtë e vrarë të Evropës

Nëse vazhdojmë të ecim, do të gjendemi vetëm disa minuta larg, monumenti për hebrenjtë e vrarë të Evropës. Eshte per një fushë që mbulohet nga një lloj pllake betoni. Këto pllaka ndryshojnë kur bëhet fjalë për lartësinë e tyre. Për shumë është një vend disi mbizotërues, por ky ishte kuptimi që donte të përçonte: Një atmosferë e pakëndshme. Ky projekt u përurua në 2005.

Monument për hebrenjtë në berlin

Potsdamer Platz

Një tjetër nga vendet kryesore në qendër të Berlinit është ky shesh. Isshtë një kryqëzim trafiku, mu në qendër. Një vend që u zhvillua në shekullin e XNUMX-të dhe thuhet se Semafori i parë i Evropës. Për shkak të Luftës së Dytë Botërore, ndërtesat e vendit u shkatërruan, duke u rimodeluar vite më vonë.

Postadmer Platz Berlin

Pika e kontrollit Charlie

Ishte një nga pikat kufitare të Murit të Berlinit. Kjo hapi rrugën për në zonën e kontrollit të SHBA. Kështu që vetëm ushtria kishte qasje. Por sot është vetëm një skenar i asaj që ishte. Ka disa ushtarë që simulojnë situatën e dikurshme dhe ku mund të bëni një foto, me pagesë. Gjithashtu në vendin fqinj është muzeu. Pothuajse tërësisht ajo i kushtohet Murit të Berlinit. Hyrja është rreth 12 euro dhe është e hapur gjatë gjithë ditës.

Dita 2 në Berlin

Galeria Lindore Side

Një tjetër pikë kryesore është kjo. Isshtë një galeri arti në natyrë, në pjesën lindore të Murit të Berlinit. Thuhet se është një nga galeritë më të mëdha në ajër të hapur në botë. Përbëhet nga 103 piktura murale, të pikturuara nga artistë të ndryshëm. Tema e tij është liria dhe shpresa për një botë më të mirë.

Galeria në anën lindore

Ura Oberbaumbrücke

Kjo urë është e vetmja lidh rrethet e Friedrichshain si dhe Kreuzberg. Të dy u ndanë nga muri i Berlinit. Për këtë arsye, ura u bë një simbol i madh i ribashkimit.

Tregu Maybachufer

Nëse e gjeni veten në Rrethi Krauzberg, të Martën ose të Premten, atëherë nuk mund ta harroni tregun. Ndodhet në breg të lumit dhe ia vlen të shihet. Throughoutshtë gjatë gjithë ditës dhe në të, ju mund të gjeni pozicione të të gjitha llojeve.

Galeritë e KaDeWe

Meqenëse po flasim për tregjet dhe zonat më të ngarkuara, asgjë si të përmendësh qendrën më të famshme tregtare në Berlin. Kështu që në vizitën tonë në Berlin për 3 ditë, nuk mund të mungonte. Gjithashtu në këtë zonë keni hyrjen në kopshtin zoologjik të Berlinit ose akuariumin. Dy ide perfekte për të shijuar disa orë boshe pasdite. Ju gjithashtu do të shihni 'Kisha Përkujtimore Kaiser William'.

Kreuzberg Berlin

Lagjja alternative Kreuzberg

Një vend me goditje të furçave hipster, ku takohen të dy muzikantët dhe artistët. Ka lagje të shumta turke, të pikturuara me mbishkrime dhe shumë gjëra që po ndodhin përgjatë lumit. Pra, kuptohet që është një nga zonat me më shumë jetë nate.

Dita e tretë në Berlin

Alexanderplatz

Pranë lumit Spree dhe Pallatit Mbretëror në Berlin, do ta gjeni këtë shesh. Isshtë një nga ndërtesat e mëdha historike. Aty do të shihni të ashtuquajturën 'Orë Botërore' dhe kullën më të lartë televizive në zonë. Nëse shikojmë përreth do të shohim gjithashtu 'Kisha Marienkirche', 'Fontana e Neptunit' dhe 'Red Town Hall'.

Aleksandër Platz

Ishull muze

Nga Alexanderplatz mund të ecni në të ashtuquajturin 'Ishulli Muze'. Pra, me këtë emër, kuptohet se do të gjeni muze si: Muzeu i Vjetër, Muzeu i Pergamonit, Muzeu i Ri dhe Galeria e Vjetër Kombëtare. Pa dyshim, një vend që ia vlen shumë.

Katedralja e Berlinit

Nuk mund të harronim një nga pikat kryesore. Wasshtë ndërtuar midis 1895 dhe 1905. Më parë ekzistonte një katedrale barok e cila u rimodelua në një stil neoklasik. Pastaj ajo u shemb deri sa u ndërtua ai që njohim sot. Isshtë e vërtetë që edhe gjatë Luftës së Dytë Botërore, ajo pësoi dëme të konsiderueshme.

Katedralja e Berlinit

Universiteti Humbolt

Thuhet se është një nga më të vjetrit në qytet. Shkencëtarët dhe intelektualët më të rëndësishëm gjermanë të shekujve të fundit kanë kaluar nëpër të. Pra, nuk dëmton që bëjmë një ndalesë për të shijuar pikëpamjet e saj. Berlini në 3 ditë mund të shkojë shumë, megjithëse e vërteta është se ne do të lëmë gjithmonë disa pika pas. Kjo do të na bëjë që të kthehemi një herë tjetër, me një ditë të rastit apo më shumë. Nuk mendon ti


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*