Kalaja e Neuschwanstein

Si të shkoni në Kështjellën Neuschwanstein

Në jug të Bavarisë, në Gjermani, ne gjejmë Kalaja e Neuschwanstein. Pa dyshim, është një nga pikat kryesore të zonës. Një nga kështjellat më të vizituara që ka frymëzuar mjeshtrin e përrallave, Walt Disney. Thuhet për të se është një nga vendet më të bukura dhe jo vetëm për shkak të vetë kalasë.

Sepse nëse Kalaja e Neuschwanstein tashmë ka një bukuri mbresëlënëse, rrethinat e saj nuk janë shumë mbrapa. Nëse pothuajse nuk ka fjalë për të përshkruar magjinë e vendit. Luginat, qytetet dhe liqenet janë ato që e rrethojnë atë në një pamje klasike dhe që duhet t'i vizitoni. A e bëjmë veten a udhëtim në bavari?.

Si të shkoni në Kështjellën Neuschwanstein

  • Nga Mynihu është 120 kilometra. Ju mund të shkoni në Füssen me një tren që do t'ju marrë direkt dhe do të duhen dy orë. Ndërsa nëse shkoni në makinën tuaj, atëherë do të jeni në një orë e gjysmë.
  • Nëse tashmë jeni në Füssen, atëherë jeni pothuajse në destinacionin tuaj. Meqenëse nga këtu, ju kanë mbetur vetëm rreth 4 kilometra. Ju do të keni për të arritur në qyteti i quajtur, Hohenschwangau.
  • Ju gjithashtu mund të merrni autobusin RVA / OVG 73 i cili shkon në Steingaden-Garmisch, si dhe një autobus tjetër RVA / OVG 78 i cili shkon në Schwangau. Kjo do t'ju lëshojë në stacionin Hohenschwangau.

kështjella mbret louis

Pasi të jeni në qytet, ju mund të shijoni dy kështjella të shkëlqyera. Ai që sot është protagonisti ynë dhe gjithashtu, ai që i jep emrin këtij qyteti dhe për të cilin do të flasim më vonë. Në këtë vend do të shihni vendet e parkimit dhe dollapët që të mund të merrni biletat që të çojnë në kështjellën magjike.

Historia e Kalasë së Neuschwanstein

Duket se kjo kështjellë lindi në imagjinatën e Louis II. Po, sepse idealizonte një vend plot romancë, me pamje mahnitëse, në një kohë kur funksionaliteti nuk ishte më aq i nevojshëm dhe estetikës i jepej përparësi. Prandaj, ka pasur disa drafte që janë treguar para gjetjes së rezultatit përfundimtar. Luis u rrit në kështjellën fqinje, e cila i përkiste babait të tij, por një pjesë e fëmijërisë së tij kaloi duke imagjinuar kalorës dhe heronj mitologjikë.

Prandaj, e gjithë kjo duhej të pasqyrohej në vendbanimin e tij. Idetë nuk munguan, por e gjithë kjo çoi në ndërtimin gjithnjë e më të shtrenjtë. Kalaja filloi të ndërtohej në 1869. Borxhet e mbretit ishin të tilla që pas vdekjes së tij, dyert e kalasë u hapën për publikun. Falë të gjithë vizitorëve, ata ishin në gjendje të paguanin. Thirrja "Mbreti i Cmendur", pak mund ta shijonte kështjellën e tij të ëndërruar. Ai nuk e pa të përfunduar plotësisht dhe mund ta shijonte vetëm për disa muaj. Thuhet se ajo pret më shumë se një milion e gjysmë vizitorë çdo vit.

Kalaja e Neuschwanstein

Vizitë në kështjellë

Pa dyshim, një nga atraksionet kryesore është estetika e saj. Fasadat dhe gjithçka që e rrethon është e denjë për një histori. Për këtë arsye është një nga më të vizituarat. Ajo është e vendosur në një grykë, ku lugina e harlisur dhe liqenet janë miqtë tuaj më të mirë. Vetëm dy kilometra larg është kështjella tjetër, ku Luis kaloi fëmijërinë e tij. Bëhet fjalë për kështjella hohenschwangau, siç quhet qyteti. E vërteta është se ia vlen edhe të vizitohet. Ju mund të blini një biletë e kombinuar. Ka një zyrë në qytet ku ai i shet dhe do të jetë më mirë për ju. Gjëja më e mirë për këtë është që të zgjidhni turne të drejtuara, vetëm atëherë mund të thithni informacionin më të mirë.

Oborri i Kalasë Neuschwanstein

Vetë ndërtesa ka disa zona individuale. Kalaja ka një bazë të qartë romantike dhe nuk është kështjella tipike e kalorësve tuaj mesjetarë. Hyrja ka kulla anësore, muret me tulla të kuqe vijnë në kontrast me fasadën e gurit gëlqeror. Në pjesën e parë, ishte planifikuar të vendoseshin stallat.

Kur të kemi qasje, do të shohim një stemë e mbretërisë së Bavarisë. Pas tij, ju do të shihni një terren parade që ka dy nivele. Në njërën anë ka një kullë katrore dhe në anën tjetër, e cila është e hapur, peizazhi i shkëlqyeshëm që rrethon vendin. Ka edhe shkallë që na çojnë në një zonë më të lartë. Edhe pse kulla katrore me lartësi 45 metra, ajo është një nga pikat më të goditura. Në veri do të takojmë thirrjen 'Shtëpia e Kalorësve'. Ajo ka tre kate dhe ishte vendi ku takoheshin vetëm burrat.

Brendësia e Kalasë Neuschwanstein

Por nuk ishte edhe 'Dhoma e Zonjave', e cila nuk është shumë mbrapa dhe gjithashtu ka tre kate. Megjithëse e vërteta është se nuk është përdorur kurrë në një mënyrë të tillë. Nëse shkojmë në zonën e brendshme të kalasë, mund të themi se ajo kishte rreth 200 dhoma. Megjithëse të mbaruara dhe të mobiluara në mënyrë të përsosur kishte vetëm 15. Kate të ulëta ishin të dedikuara për lagjet e shërbëtorëve. Sot është administrimi i kalasë.

Ndërsa katet e sipërme ishin lagjet shtetërore si dhe ato të mbretit. Një nga dhomat më të mëdha në këtë vend është e ashtuquajtura 'Salla e këngëtarëve'. Ndodhet në nivelin e katërt dhe pikërisht mbi dhomën e mbretit. Isshtë frymëzuar nga salla e ballkove të kalasë Wartburg. Ishte një haraç, por jo për të dhënë valle, pasi mbreti kishte një karakter disi të errët.

Oborri i brendshëm i kalasë Neuschwanstein

Orët dhe çmimet për të vizituar Neuschwanstein

Vizitat do të kenë një kohë fikse. Kjo do të vijë në biletën tuaj, edhe pse duke u udhëzuar është gjithmonë e këshillueshme që të jetë paraprakisht. Ato zgjasin rreth 30 minuta dhe brenda nuk do të jeni në gjendje të bëni fotografi. Do të mbyllet në ditët e Krishtlindjes dhe vizitat mund të jenë si në mëngjes ashtu edhe në pasdite.

Të rriturit do të paguajnë 12 euro dhe ata nën 18 vjeç do të kenë hyrje falas, ndërsa studentët ose mbi 65 vjeç do të duhet të paguajnë 11 euro. Nëse do të paguani për parkim, do të jetë 5 euro, por makinën mund ta parkoni gjatë gjithë ditës. Para se të përmendnim biletën e kombinuar për dy kështjellat që ndodhen disa kilometra larg dhe një e treta është Linderhof. Epo, hyrja për të tre do të jetë 24 euro. Nëse udhëtimi juaj është me pushime dhe sezon të lartë, është më mirë të mos prisni për të marrë biletën atje. Për këtë mund ta bëni përmes internetit. Ju siguroheni që do të bëni udhëtimin tuaj në ëndërr, megjithëse mund t'ju marrin një shtesë.

Orari i vizitave në kështjellën Neuschwanstein

Popullariteti i kështjellës Neuschwanstein

Isshtë një nga kështjellat më të njohura dhe një nga më të vizituarat në Evropë. Ai u shfaq në filma të ndryshëm por edhe në seriale televizive. Walt Disney e kishte të qartë se një vend i tillë duhej të ishte frymëzimi i madh për një nga veprat e tij. Ishte, asgjë më shumë dhe asgjë më pak, se kalaja e 'Bukuroshja e Fjetur' nga Disneyland.

Edhe muzika gjithashtu i dha nderim atij dhe është se grupi 'Blur' e përfshiu atë në kopertinën e një prej albumeve të tij më të famshëm, ndërsa artisti Andy Warhol Ai gjithashtu do ta përdorte atë për punën e tij. Nëse po kërkoni një kënd përrallor për udhëtimin tuaj të ardhshëm, atëherë këtë nuk do ta harroni. Mos harroni të mbani shumë kujtesë në aparatin tuaj ose në celularin tuaj, sepse me siguri, do të ktheni shumë kujtime në formën e imazheve.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*