Festa e Harvestit një festë e hireve që vjen nga kohërat pagane

Një ofertë për të korrat

Ofrimi për të falënderuar të korrat

Festa e korrjeve është një festë e falënderim përhapur në të gjithë botën. Origjina e saj kthehet në kohën kur qenia njerëzore u bë e ulur dhe filloi të praktikonte bujqësi. Me të, ai falënderoi perënditë e tij që toka i dha ushqim.

Marrëdhënia telurike midis Njeriut dhe frutave të Natyrës gjendet në thelbi i specieve tona dhe tejkalon vetë mbledhjen e atyre homazheve nga toka dhe ushqimin që ata na japin për të fituar një dimension pothuajse fetar ose të paktën misticizëm.

Histori e shkurtër e festivalit të korrjes

Egjiptianët e lashtë falënderuan Osiris për korrjet e mira të rrushit, sipas gdhendjeve të kohës. Zakoni u zhvendos në Greqi, ku partitë u organizuan për nder të Dionisi dhe më vonë për të Roma, atje ku u thirr perëndia Bacchus. Në fakt, Latinos gjithashtu festuan festa të tjera të korrjeve të tilla si Drithërat, te falenderoj Ceres drithin që siguroi.

Gjatë Mesjeta ajo traditë vazhdoi të praktikohej midis fshatarëve. Sidoqoftë, ajo humbi një pjesë të vlefshmërisë së saj. Arsyeja është se shumë fusha bujqësore u kultivuan në manastire dhe klerikët, siç do ta kuptoni, nuk u ishin dhënë shumë shprehjeve të shkëlqyera lozonjare, megjithëse ishin mirënjohës hyjnia frutat e marra.

Sidoqoftë, tradita mbeti. Edhe me ardhjen e Rilindja dhe vitalizëm intensifikuar shumë. Dhe kurrë nuk pushoi së festuari në secilin prej popujve të botës deri më sot. Nëse vizitoni ndonjë fshat në kohën e korrjes, do të shihni se si ata e festojnë atë moment me stil për të falënderuar produktet e marra.

Festa e drithërave

Festa e Drithërave në Republikën Çeke

Festa e të korrave, një festë falënderimesh në të gjithë botën

Në fakt, disa nga festivalet më të rëndësishme që festohen në kombet e ndryshme të planetit tonë e kanë zanafillën në festa e korrjeve. Për shembull në Iran festohet mehgan, një festival që daton që nga kohërat e lashta Perandoria Persiane dhe që feston si ardhjen e vjeshtës ashtu edhe të korrat.

Nga ana e saj, në Indi ata kane festa si Makara sankranti për të falënderuar atë që u mor përmes tokës. Por festivalet më të njohura që e kanë origjinën në ato të korrjes janë ato që ne do t'ju shpjegojmë dhe që, me siguri, do të jenë të njohura për ju.

Dita e Falenderimeve

Isshtë një nga festat kombëtare në Shtetet e Bashkuara, Kanadë madje edhe në disa Ishujt Karaibe. Megjithëse të gjithë studiuesit pajtohen se origjina e saj ishte festimi i korrjes, ata nuk e kanë të qartë fillimin e tij të vërtetë. Disa thonë se ajo ishte marrë nga festimet e organizuara nga Spanjollët në kohën e tanishme Florida për këtë arsye, ndërsa të tjerët tregojnë se ajo ishte filluar nga kolonët anglezë në shekullin XVII.

Në çdo rast, siç mund ta dini tashmë, të enjten e katërt të nëntorit familjet e atyre vendeve mblidhen rreth tryezës për të shijuar një gjel deti i mbushur dhe i pjekur gjatë darkës shoqëruar me byrek me kungull. Në Shtetet e Bashkuara është një festë dhe zinxhiri i dyqaneve Macy-së organizoj një Parada e madhe në rrugët e Manhatanit. Gjithashtu, të nesërmen, amerikanët fillojnë sezonin e blerjeve të Krishtlindjeve. Eshte ai E premte e zezë.

Ditën e Falenderimeve, festivali i korrjeve gjermane

Sipas folkloristit Alois Doring, Falënderimet Gjermane ose Ditën e Falenderimeve Ajo e ka zanafillën e saj më të afërt në traditën e krishterë të vlerësimit të të korrave. Sidoqoftë, ato të largëta do të na çonin në të njëjtën Romë dhe Greqi, për të cilat po ju tregonim.

Një festival Erntedank

Festivali Erntedank

En Alemania kishat janë zbukuruar me perime, fruta, drithëra dhe produkte të tjerë të marrë nga toka, si dhe ushqime të përgatitura me to, për shembull, bukë ose mjaltë. Dhe tregjet gjithashtu janë të organizuara për të mirën e të varfërve.

Ajo zhvillohet të Dielën e fundit të Shtatorit ose të Parën e Tetorit dhe gjermanët gjithashtu mblidhen si familje për ta festuar atë. Menuja që ata shijojnë mund të përfshijë gjithashtu gjel deti ose mish të tjerë. Por gjëja e zakonshme është të marrësh, saktësisht, merak i Ditën e Falenderimeve, një merak i përzemërt që ka fasule jeshile, patate, lakër jeshile, presh, karotë, qepë dhe mish derri. Dhe, për ta shoqëruar atë, një bukë gruri dhe një krem kungulli me gështenja.

El sukkot çifut

Izraelitët gjithashtu kanë festivalin e tyre të korrjes. Eshte ai sukkot dhe është bërë gjithashtu për të kujtuar peripecitë e popullit të Izraelit në udhëtimin e tyre biblik nëpër shkretëtirë pasi kishin ikur nga Egjipti. Ai zhvillohet midis 15 dhe 22 shtatorit dhe njihet gjithashtu si Festa e Tabernakujve ose e Kabinave sepse fillimisht, ajo u përkujtua duke kaluar disa ditë në një sukka ose vendbanimi i përkohshëm.

Në këtë rast, më shumë sesa të hahet, produktet bekohen. Isshtë thirrja bekimi i katër specieve, e cila përfshin palmën, myrtlen, agrumet dhe shelgun. E gjithë kjo për të përkujtuar një nga festat kryesore të Judaizmit.

Festivali kinez në mes të vjeshtës

Shtë një nga festivalet më të rëndësishme të korrjes në botë sepse përveç kinezëve, festohet edhe nga japonez, si e quajnë ata tsukimi; të koreane, të cilët e quajnë atë Çuseok, dhe vietnameze. Por është më e rëndësishme në vendet e para, deri në pikën që mund të konsiderohet festa e saj më e rëndësishme pas Vitit të Ri.

Makara Sankranti

Makara sankranti

Ndodh në ditën e pesëmbëdhjetë të muajit të tetë të kalendarit Han, i cili në tonën është muaji shtator. Njihet gjithashtu si Festa e hënës sepse perandorët e lashtë adhuronin yllin për të falënderuar të korrat. Në fakt, edhe sot familjet mblidhen për të soditur hënën dhe madje përgatisin të ashtuquajturën tortë hënë. Përveç kësaj, zhvillohen parada dhe aktivitete të tjera.

Si përfundim, festa e korrjes, a faleminderit festim që vjen nga kohërat pagane, vazhdon të ketë në fuqi të plotë sot, ose si mirënjohje për të mirat e marra nga toka, ose si një trashëgimi festive nga paraardhësit tanë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*