Kalaja e Mbretit të Madh: Kur Gjermania frymëzoi Disney

Kalaja e Neuschwanstein nga larg - Kalaja e Mbretit Mad

Nëse shkoni në një park temë Disney, do ta njihni menjëherë ajo kala e madhe rozë e frymëzuar nga Bukuroshja e Fjetur. Sidoqoftë, pak e dinë që kjo ikonë nga fëmijëria jonë në të vërtetë është frymëzuar nga një ndërtim shumë më i vjetër dhe më misterioz. Ne udhëtuam për në shtetin e Bavaria, në Gjermani, për të humbur në korridoret e Neuschwanstein-it të famshëm, më të njohur për ne si Kalaja e Mbretit të çmendur. Po vini me ne

Historia e Kalasë së Mbretit të Çmendur

Si të shkoni në Kalanë Neuschwanstein - Kalaja e Mbretit Mad

En gryka Pöllat në Gjermani, kishte dy kështjella të vogla që datojnë nga Mesjeta. Ndërtimet që i përkasin familjes së vjetër Wittelsbach që pavarësisht se u ndërtuan në shekullin e XNUMX-të u lanë në rrënoja deri në shekullin e XNUMX-të. Shekulli në të cilin një i ri Luigji II i Bavarisë ai ishte lënë në hije nga këto kështjella gjatë fëmijërisë së tij, njëra prej tyre ishte Kalaja Hohenschwangau, e përdorur nga babai i tij Maximilian II si një rezidencë rreth vitit 1837 me emrin Schwanstein (ose Guri i Mjellmës). Megjithatë, do të ishte Kalaja e dytë, Vorderhohenschwangau që do të bëhej kanavacë për skenën e ardhshme të "mbretit të çmendur".

Pas një udhëtimi në të cilin u pushtua nga kalaja e Wartburg, në Eisenach dhe ajo e Pierrefonds, në Francën e Epërme, Louis II i Bavarisë filloi të idealizonte idenë e strehimit të tij që imitonte atë ide romantike të Mesjetës të ndikuar nga operat e Wagner dhe një ndjenjë e idealizimit arkitektonik, pasi që në atë kohë, ndërtimi i një kështjelle bëri jo ishte e nevojshme në nivelin strategjik.

Pasi u ngjit në fron në 1864, mbreti përdori pasuritë financiare të dhëna nga gjyshi i tij dhe vendosi të ndërtojë një vendbanim larg ngutjes dhe ngutjes së qytetit të Mynihut. Një projekt që filloi në 1869 dhe përfundoi në 1886 që rezultoi në një kështjellë me ndikime të qarta nga ato të Nurembergut ose Wartburgut, duke pasqyruar në mënyrë të përsosur shpirtin transgresiv të monarkut dhe gjithashtu një humbje ekonomike bazuar në dëshirat e tij të çuditshme që përfunduan duke hedhur në erë të gjithë buxhetin.

Njihet si Neuschwanstein (Guri i Ri i Mjellmës) dhe frymëzuar nga një prej personazheve në veprën e Wagner, një autor me të cilin mbreti u përfol për një lidhje, kështjella do të bëhej pronë hedoniste që ai jetoi në veprën e tij të madhe vetëm 172 ditë. Borxhet e mëdha të grumbulluara nga mbreti e bënë qeverinë bavareze të dërgojë enturazione para të cilave Luis II vendosi të braktisë pronën e tij. Pak më vonë, më 13 qershor 1886, do të gjendej i mbytur në liqenin Starnberg aty pranë, duke zgjuar një varg legjendash dhe thashethemesh rreth vdekjes së tij që ende nuk janë konfirmuar nga ekspertët.

Nën dëshirën e mbretit që dyert e kalasë së tij të ishin të hapura për publikun, vetë Qeveria Bavareze orkestroi vizita të ndryshme gjatë muajve në vijim, mbledhja e të cilave lejoi të mbulonte borxhet e monarkut të vdekur. Gjatë gjithë shekullit të XNUMX-të, në atë kohë quhej Kalaja e Mbretit të Çmendur në lidhje me skizofreninë që pësoi Luigji II i Bavarisë, në parim, kalaja u përdor si depo për ushtrinë naziste dhe për vepra arti të vjedhura nga Franca, si qendra arkivore e qytetit të Mynihut pas Luftës së Dytë Botërore.

Në vitet 50, kalaja do të shërbente si një skicë për artistët e Disney që kërkonin ide për filmin Bukuroshja e FjeturKy është vendi që më vonë do të frymëzojë kështjellën e famshme që shfaqet në parqet e saj tematike si Parisi ose Orlando.

Me kalimin e kohës, Neuschwanstein jo vetëm që është bërë një nga vendet Vendet më ikonike të Gjermanisë me 1.4 milion turistë çdo vit, por në simbolin perfekt të një ikonografie romantike në të cilën referenca muzikore, homazhe për historitë e mëdha të dashurisë të Mesjetës apo edhe praninë e telefoni i parë celular në histori.

Një shfaqje e avangardës dhe nostalgjisë që vazhdon të tërheq mijëra udhëtar.

Vizitë në Kështjellën e Mbretit të Madur

Oborri i Kalasë Neuschwanstein

Përfunduar nga majat e Alpeve Bavareze, Grykën e Pöllat dhe Malin Tegelberg, Neuschwanstein është një ndërtim, struktura dhe ngjyrat e të cilit bien në sy në këtë mjedis përrallor, në të cilin vijnë qindra vizitorë çdo ditë.

Një ikonë romantike e ushqyer nga ndikime të tjera arkitektonike, hyrja e të cilave është e mundur përmes një barbike simetrike që lejon dikë të hyjë në këtë grup unik të dhomave nga mund të gjejmë nga 200 dhoma deri në dhomën e gjumit të mbretit në stilin gotik Ajo pasqyron karakterin e dukshëm të monarkut.

Disa nga varësitë e mëdha të Kalasë së Mbretit të Madh banojnë në Dhoma e fronit, rreth 13 metra i lartë dhe i vendosur në nivelin më të lartë, ose Singers Room, në nivelin e katërt. Një dhomë që megjithë hapësirën dhe zbukurimet e saj kurrë nuk mbajti ndonjë festë.

Në pjesën e poshtme janë dhomat e shërbimit ose një kuzhinë e ndërtuar duke ndjekur ligjet e ndërtimit të vetë Leonardo Da Vinçit.

kalaja e brendshme Neuschwanstein Salla e këngëtarëve

Neuchwanstein nuk është vetëm një shembull superlativ i dëshirave të një mbreti dhe dashurisë së tij për ikonografinë romantike të Mesjetës (siç dëshmohet nga veprat e frymëzuara nga Tristan dhe Isolde, për shembull) por në inovacionin e një kohë kur rrjeti i energjisë ose sistemi i ujërave të zeza nuk dihej ende, të dy të pranishëm në këtë kështjellë.

Neuchwanstein është një vend magjepsës nga thellësitë e tij, por më shumë nga vendet si Vëzhgimi i legjendës, në urën María, ku arrin autobusi i hyrjes dhe nga e cila merren pamje të pabesueshme të kalasë.

Kur vizitoni kështjellën e Mbretit të Madh, është e nevojshme ta bëni atë përmes një turneu udhëzues, ose duke punësuar një udhëzues në Spanjisht nga Mynihu për çmime rreth 50 euro, ose duke marrë një tren nga Mynihu në Füssen, ku pasi të merrni autobusin numër 73 me një ndalesë në Hohenschwangau mund të vazhdoni të ecni për 30 minuta ose duke marrë një makinë nga kuaj.

Orët e Vizitave të Neuchwanstein Shkon nga 8 në mëngjes deri në 5 pasdite.

Dëshironi të vizitoni Castillo del Rey Loco?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   Olga Hoffman dijo

    Sa magjepsëse !!! Sigurisht që do të doja ta vizitoja, pasi isha fëmijë dhe (akoma 70 vjeç) ëndërroj të vizitoj një kështjellë me përmasa të jashtëzakonshme, ÇFAR A BUKURE !!! (problemi është kostoja)