oberammergau

oberammergau

Oberammergau është një qytet në Bavaria, Gjermani. Mund ta gjeni në luginën e lumit Ammer, kështu që tashmë mund të marrim një ide se çfarë do të gjejmë. Një vend unik dhe në të njëjtën kohë magjik që ia vlen të vizitohet, të paktën një herë në jetë.

Një nga cilësitë që do të na befasojë është se shtëpitë e tyre kanë afreske të pikturuara me dorë. Çfarë i jep atë ajër historie gjithë qytetit. Por gjithashtu, në një mënyrë të mirëfilltë, pasi mund të gjejmë historinë e 'Red Red Riding Hood' ose 'Hansel and Gretel' të portretizuar mbi to.

Historia dhe tradita e Oberammergau

Siç kemi përmendur, çështja e afreskeve në shtëpi është një nga detajet që duhet marrë parasysh. Meqenëse ata i vunë shënimin origjinal, si dhe magjinë këtij ambienti. Por përveç kësaj, duhet të përmendim një tjetër nga traditat e mëdha të këtij vendi, i cili ka të bëjë me një pikë specifike në historinë e tij. Ishte në vitin 1633 kur një epidemi në këtë vend. Murtaja u vendos në jetën e tyre dhe banorët u betuan se do të bënin një vënia në skenë e pasionit të Krishtit nëse i mbronte ata. Vitin pasues filloi tradita që zhvillohet çdo dhjetë vjet. Në vitin 2020 do të jetë e radhës.

Shtëpitë e Oberammergau

Casa de Pilatos, një nga vizitat e detyrueshme

Pa dyshim, është një nga zonat më të vlerësuara të vendit. Isshtë emëruar pas pikturës në formën e paraqitjes, të cilën e ka në zonën e fasadës. Ajo daton nga shekulli i XNUMX-të dhe është vepër e piktorit Francisco Seraph Zwink. Pasi të jemi në këtë vend, ne tashmë kemi pika të tjera shumë afër tij, të tilla si bashkia e qytetit si dhe zyra e informacionit, e cila nuk dëmton kurrë për të na ndaluar të humbasim vendet tipike të këtij vendi.

Punishtet e drurit

Përveç shtëpive me piktura, në qytet do të gjejmë edhe punëtoritë e drurit. Meqenëse shumica dërrmuese e banorëve janë ekspertë të mëdhenj në gdhendje në dru. Gjë që i bën ata të bëjnë pjesë të shumta në formën e imazheve me tema të ndryshme. Ju mund të shihni se si lodrat ose orët e gdhendura janë disa nga kompozimet më mbresëlënëse. Sigurisht, ata janë një tjetër nga qoshet që Oberammergau na ofron.

Holtel në Oberammergau

Hoteli Alte Post

Qyteti është plot me ndërtesa që ia vlen të shëtisni mes tyre. Nga shtëpitë në punëtori dhe natyrisht, një tjetër nga pikat kryesore. Në këtë rast eshte hotel, megjithëse është e vërtetë që disa vjet më parë ishte edhe një tjetër nga shtëpitë që binte më shumë në sy në këtë vend, pasi ishte zyra postare. Ka një kombinim karakteristik të ngjyrave që mund të shihet në dritaret e tij. Ajo ka një tarracë të bukur dhe një zonë që lidh një rrugë me kalldrëm që të çon në pjesën tjetër të qytetit.

Kisha e Shën Pjetrit dhe Palit

Kisha e Shën Pjetrit dhe Palit

Nëse më parë përmendnim gdhendjen në dru, tani duhet të themi se kisha më e famshme në zonë, ka gjithashtu imazhe prej druri, si mund të ishte më pak. Thuhet se brenda ka më shumë se 120 figura me përfundime të mahnitshme. Ne mund të shohim altarin kryesor ku është vendosur virgjëresha e Rruzares dhe një kupolë të bukur. Duhet thënë se kjo kishë daton nga shekulli i XNUMX-të.

Pallati Linderhof

Nuk është posaçërisht në Oberammergau, por shumë afër atje. Kështu që të gjithë ata që janë në zonë sigurojnë se është një tjetër nga vizitat që duhet të marrim parasysh. Që nga viti Linderhof Palace është një nga gurët e çmuar më të mirë në mes të natyrës. Ishte e vetmja nga tre kështjellat, prej të cilave Luisi II kishte ndërtuar, që ai mund t'i shihte të përfunduara. Inspiredshtë frymëzuar nga Pallati i Versajës, kështu që tashmë mund të marrim një ide për bukurinë e tij. Të rrethuar nga një zbukurim barok për kopshtet, brenda, ne shkojmë në një dhomë me pasqyra, dollapë dhe dhoma me sixhade të pabesueshme.

Pallati Linderhof

Nëse dëshironi të vizitoni një pjesë të kopshtit, ajo do të jetë falas. Isshtë një vend që gjithashtu ia vlen të vizitohet dhe ku do të shohim Shatërvani Neptunsi dhe ujëvarat. Nga këtu, ne do të vazhdojmë në të gjithë parkun, duke hyrë në shpellën e Venusit. Bërja e fotografive brenda është e ndaluar, por ne mund ta fusim atë përmes një turneu të drejtuar që zgjat rreth gjysmë ore. Për rreth 8,50 euro ju mund të hyni në kështjellë, edhe pse nëse doni të shijoni ndërtesat në park, atëherë do të paguani 5 euro.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*