Qytetet më të bukura mesjetare në Evropë

Qytetet më të bukura mesjetare në Evropë

Adhuruesit e historisë e konsiderojnë periudhën mesjetare, ose atë që i përket Mesjetës, nga më interesantet kur bëhet fjalë për të shijuar një ditë të turizmit kulturor. Nëse kjo është çështja juaj, atëherë me siguri do të kënaqeni si një fëmijë përmes këtyre qytetet më të bukura mesjetare në Evropë.

Carcassonne (Francë)

Qytetet më të bukura mesjetare në Evropë

Konsiderohet si një nga qytetet mesjetare më të ruajtura në EvropëCarcassonne shtrihet në jug të Francës, posaçërisht në rajonin e Oksitanisë, duke shfaqur një potencial që fillon me murin e saj të gjerë, i cili formon Citadelën e saj të famshme. Nga hyrja nga ana mitike Porta NarbonneQëllimi është të humbasësh në një rrjet rrugicash labirintike që zbulojnë ikona të tilla si kështjella Comtal, e denjë për një film Disney, ose Katedralja e Shën Nazaire. Një kompleks i ndarë nga lumi Aude dhe i caktuar Trashëgimia e njerëzimit nga unesco në 1997 që nuk mund të humbasësh nëse gjëja jote është të udhëtosh prapa në kohë përmes turizmit.

Bruges (Belgjikë)

Bashkia e Bruges

Vizitë e detyrueshme në rrugën tuaj përmes kryeqytetit të Brukselit, shtrigat (emri origjinal i së cilës është Bryggia, ose "ura", në lidhje me numrin e strukturave të lumenjve që ka), është një kënaqësi për shqisat. Një qytet i shpallur Trashëgimi Botërore dhe e lindur në shekullin e XNUMX-të e cila, megjithë evolucionin e saj, u konvertua në stili neo-gotik në shekullin e XNUMX-të në mënyrë që të respektohet estetika e përgjithshme e qytetit të vjetër. Mos humbisni një vizitë në mitike Kulla e kambanës Belford ose Katedralja e Shpëtimtarit përpara se të hipni në një anije dhe të humbisni në shumë kanale që përshkojnë këtë "Venecia të Veriut" të vogël.

Ilavila (Spanjë)

Qytetet më të bukura mesjetare në Evropë

Në brigjet e lumit Adaja, Ávila vazhdon të përmirësojë statusin e saj si një qytet mesjetar i padiskutueshëm i vendit tonë që nga 1131 metra e lartë, një pozicion që i jep asaj një karakter edhe më epik. E okupuar nga Romakët, Visigotët dhe Myslimanët deri në pushtimin e saj nga të krishterët në shekullin e XNUMX-të, Ávila ishte një destinacion i rëndësishëm pelegrinazhi në shekullin e XNUMX-të falë pranisë së Shën Terezës së Jezusit, e cila do të lartësonte më tej fuqinë e një qyteti të përcaktuar nga muri i tij i madh, më i ruajturi në Spanjë. Brenda, nuk ka asgjë më të mirë sesa të admirosh ikona të tilla si katedralja e saj e madhe, gotike dhe më e vjetra e këtij stili, si dhe portreti Plaza del Mercado Chico ose Kisha e San Pedro.

Siena (Itali)

Siena në Itali

Shkëlqimi i Toskanës gjen në Siena ambasadorin më të mirë mesjetar të të gjithë Italisë. Një qytet që rrotullohet rreth a Piazza del Campo ku dikur mbaheshin garat e famshme të kuajve Palio, dhe pamja panoramike e të cilave përfshin gjithashtu ndërtesa si Torre del Mangia, më e larta në qytet, ose ndjellëse Pallati Publik. Një qytet i vjetër i shijshëm, ku ende merren frymë pëshpëritjet e një kohe tjetër dhe që na çon në mënyrë të pashmangshme tek i famshmi Duomo, i njohur gjithashtu si Katedralja e Santa María de la Asunción, e shpallur një Site e Trashëgimisë Botërore dhe ideale për t’u zhytur në vepra të ndryshme të pikturuara nga Michelangelo.

Nuremberg (Gjermani)

Nuremberg në Gjermani

Konsideruar si qyteti i dytë më i madh në Bavari pas Mynihut, Nuremberg është një xhevahir mesjetar që dikur priste mbretërinë më të shquar të Perandorisë së Shenjtë Romake. Konsiderohet si një nga qytetet më vizionarë në histori siç konsiderohet qyteti i parë i Lirë Perandorak Në vitin 1219, Nuremberg është sot një pasqyrim bujar i së kaluarës së tij falë një qyteti të vjetër praktikisht të paprekur të rrethuar nga një mur pesë kilometrash. Brenda ju mund të gjeni ikona të tilla si Kaiserburgu, ose kështjella perandorake, e së cilës sinwellturm (ose Torre del Pecado) ofron pamje të pakonkurueshme, shëtis nëpër rrugët e saj të shtëpive përrallore evropiane ose strehohu në Ura e xhelatit në lumin Pegnitz.

Bern (Zvicër)

Bernë në Zvicër

Vendi i çokollatës gjen në Bernë një nga mushkëritë më madhështore mesjetare në Evropë. Një qytet i përshkuar nga lumi Aare që formon një unazë rreth qytetit të tij të vjetër, një kënaqësi e caktuar si një Trashëgimi Botërore në 1983 dhe që rrethon vende të tilla të famshme si kulla e Sahatit, të ndërtuara midis shekujve XNUMX dhe XNUMX, arkadat (ose seritë e harqeve) që përbëjnë një pjesë të kornizës së tij, burimet e saj fantastike ose një katedrale e stilit gotik i lindur nga një kishëz e vjetër romane. Sigurisht, të gllabërosh një çokollatë tipike ndërsa humbet në rrugët e saj është më shumë një detyrim sesa një sugjerim. Pa dyshim, një nga qytetet më të bukura mesjetare në Evropë.

Talin (Estoni)

Qytetet më të bukura mesjetare në Evropë

Si diçka nga një roman i vjetër skandinave, kryeqyteti estonez është një nga qytetet më spektakolare mesjetare në Evropë, veçanërisht në muajt e dimrit kur bora i kthen kështjellat dhe rrugët e saj në një mjedis unik. Me pamje nga Gjiri i Finlandës, Talini u shfaq si një port i vjetër tregtar derisa u bë një qendër nervore gjatë Mesjetës, një gjendje e pranishme në një Qyteti i vjetër ndahet në dy zona: Vanalinn, pjesa e poshtme dhe Toompea, pjesa e sipërme. Ndarjet që i përkasin një qyteti antik me mure që përmban të famshmet e tij Sheshi i Bashkisë dhe Kulla e Bashkisë, Porta e Virus përshkuar nga dy kulla të mëdha ose harqe që përbëjnë Kalimi i Santa Catalina, arterie me kalldrëm që e çon vizitorin në një botë sekrete, unike.

Edinburg (Skoci)

Qytetet më të bukura mesjetare në Evropë

I përbërë nga dy pjesë të ndara nga kopshtet e Princess Street (një qytet i vjetër që strehon fortesën mesjetare dhe një i ri i zhvilluar nga shekulli XNUMX), Edinburg është kryeqyteti i madh mesjetar i Mbretërisë së Bashkuar. Një qytet në të cilin është simboli më i madh kalaja e tij, e cila mund të arrihet përmes kodrës Calton, përveç vendeve të tjera si p.sh. Kapelë e Santa Margarita, ndërtesa më e vjetër në qytet, ose e saj Pallati Mbretëror, dëshmitari më i mirë i pasurisë dhe xhevahireve të familjeve të ndryshme të kurorës Skoceze. Si një kuriozitet, ju do të gjeni gjithashtu pjesën e një kopje të Parthenonit Grek që nuk u përfundua kurrë për shkak të mungesës së buxhetit, duke qenë në gjendje të gjeni 12 kolona.

Në cilin prej këtyre qyteteve më të bukura mesjetare në Evropë do të dëshironit të humbisnit? A keni vizituar ndonjë?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*