Akropoli i Korintit antik

Akrokorinth_Duke parë_Veriut

La akropoli i Korintit antik Isshtë një grup rrënojash që shikojnë në qytetin e vjetër të Korintit dhe që për shumë është akropoli më mbresëlënës i kontinentit në të gjithë Greqinë. Shtë një zonë që ka qenë e banuar nga kohërat shumë të lashta deri në fillimin e shekullit të XNUMX-të, kështu që këtu rrjedh historia.

Akropoli u ndërtua në një zonë që ishte e lehtë për tu mbrojtur për shkak të gjeografisë së saj, por u fortifikua më vonë, nën perandorinë Bizantine, dhe u mbrojt për tre vjet nga sulmi i Kryqtarëve. Pasi ishte kalaja e vJanianët dhe Turqit Osmanë dhe në të vërtetë ajo përdorej gjithmonë si një linjë mbrojtëse e aftë për Greqinë e Jugut, duke zmbrapsur të gjitha forcat që donin të hynin brenda në gadishullin e Peloponezit.

Akrokorinti

Sot ne shohim mbetjet e tre mureve në kodër dhe pika më e lartë e majës është zbukuruar nga një Tempulli i Afërditës, më vonë u kthye në një kishë ose më vonë në një xhami. E vërteta është se akropoli i Korintit të vjetër është një nga kështjellat më të rëndësishme mesjetare në Greqi kështu që këshilla është që ta përfshini në udhëzuesin tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*