Blegtoria në Greqinë e Lashtë

Nëse kthehemi te punimet e Homeri, blegtori Ishte një simbol i fuqisë dhe pasurisë, nuk ishte shumë i përhapur sepse terreni nuk ndihmoi shumë.

dhi ne greqi

La Qytetërimi minoan Ajo ishte e njohur me tufat e bagëtisë, ndërsa perandoria u rrit dhe tokat e pafavorshme u shteruan, ajo u zvogëlua shpejt. Dhitë dhe delet ishin ato që mbetën, sepse ato rriteshin lehtë, ata jepnin mish, lesh, qumësht për të bërë djathë. U rritën gjithashtu pulat dhe patat. Qetë u përdorën rrallë si kafshë paketimi, ata ishin shumë të kërkuar për flijime, hekatombe. Gomarët dhe mushkat u rritën si kafshë paketimi.

Në fushat e Thesalia dhe kuajt Argólida u rritën, ishin kafshë luksoze dhe duke i dhënë atyre status shoqëror, aristokraci, sepse ishin shumë të shtrenjta, pasi që ishin pak, shumica e tyre Greqi ato janë kodra dhe vargje të thepisura malore, të papërshtatshme për mbarështimin e kuajve. Sipas Plini, jonxha u fut në Greqi rreth 490 pes, me Lufta e Parë Mjekësore, nuk dihet se si, mbase disa farëra sollën ushqimin e kuajve Persianë. Më vonë ajo filloi të kultivohej si foragjere për kuajt.

Disa fermerë rritën shpendë dhe kafshë të tjera të vogla që kullotnin në majë dhe hanin mbetjet e kafshëve të tjera, shumë e kombinuan fermën me bagëtinë. Dhitë kullotnin në pyjet e mëdha greke në male.

Bletaria prodhoi mjaltë, grekët e dinin vetëm mjaltin si zëvendësues të sheqerit.

Ata gjithashtu e përdorën atë në mjekësi dhe për të bërë livadh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1.   violeta dijo

    NJE ME SHUME?! Unë gabova atëherë me komentin e dytë ... TITHRHEQJE !!! : S