Trupi perfekt, Bukuroshja në Greqinë Klasike

Bukuria është kulturore, ajo që është e bukur sot nuk ishte e bukur më parë, ajo që do të jetë e bukur në një shekull mund të jetë shumë e ndryshme nga ajo që ne e konsiderojmë në atë mënyrë sot. Por është e vërtetë që sot modelet e përgjithshme të bukurisë rregullohen disi nga ato që grekët e lashtë i konsideronin të denjë për bukuri. Po, trupi dhe bukuria e përsosur kanë lindur kanë lindur në Greqinë klasike.

Ne do të flasim sot, për burimin e bukurisë në botën tonë: Greqia klasike. Atje, shekuj më parë, kanë lindur standardet tona më të qëndrueshme të trupit dhe bukurisë së përsosur.

Greqia klasike

Ky është emri i periudhës në historinë e Greqisë, e cila, duke folur gjerësisht, ndodhet midis shekullit V dhe VI para Krishtit. nga C. Theshtë lulëzimi i polisit grek dhe shkëlqimit kulturor. Kjo shkëlqim është veçanërisht e dukshme në skulpturë, e cila hodhi themelet për këtë art që nga ajo kohë.

Grekët shikonin trupin dhe trupi, nëse ishte i bukur, reflektonte një brendshme të bukur. Fjala për të dy cilësitë, si dy anët e së njëjtës medalje, ishte kaloskagathos: e bukur nga brenda dhe e bukur nga jashtë. Sidomos nëse ai ishte një djalë i ri.

Kjo linjë mendimi u shpreh në skulpturë, ideja që një i ri i bukur ishte bekuar tre herë, për bukurinë e tij, për inteligjencën e tij dhe për të qenë i dashur nga perënditë. Për një kohë të gjatë mendohej se skulpturat e kësaj periudhe përfaqësonin atë ide, një fantazi, një dëshirë, por e vërteta është se format janë gjetur, kështu që sot dihet që Ato skulptura të bukura që u bënë midis shekujve V dhe III para Krishtit u bazuan në njerëz të vërtetë.

Një burrë ishte i mbuluar me allçi dhe më vonë forma u përdor për të formuar skulpturën. Grek, flasim burrat kaluan një kohë të gjatë në palestër (Nëse do të ishin të pasur dhe do të kishin kohë të lirë, padyshim). Një qytetar mesatar Athinas ose Spartan kishte një trup të skalitur si një model Versace: bel i ngushtë, shpinë, penis i vogël dhe lëkurë me vaj ...

Kjo në lidhje me burrat, por çfarë ideali grek i bukurisë ishte ai i grave? Epo, shumë ndryshe. Nëse bukuria te një burrë ishte një bekim, te një grua ishte diçka e keqe. Një grua e bukur ishte sinonim i telasheve. kalon kakon, gjëja e bukur dhe e keqe, mund të përkthehet. Gruaja ishte e bukur sepse ishte e bukur dhe ishte e bukur sepse ishte e bukur. Kjo linjë e të menduarit.

Dhe gjithashtu duket se konkurrenca e nënkuptuar nga bukuria: u thirrën spektakle bukurie kalisteia, në të cilën ndodhën ngjarje në ishujt Lesbos dhe Tenedos ku gjykoheshin vajzat. Për shembull, kishte një konkurs për nder të Afërditës Kallipugos dhe vitheve të saj të bukura. Ekziston një histori rreth kërkimit të një vendi për të ndërtuar një tempull në Siçili që përfundimisht u vendos midis vitheve të dy vajzave të fermerëve: fituesi zgjodhi vendin për të ndërtuar tempullin, thjesht sepse ajo kishte një gomar më të mirë.

Bukuri perfekte

Çfarë konsiderohet e bukur në Greqinë Klasike? Sipas muraleve dhe skulpturave, mund të bëhet një listë e shkurtër e asaj që grekët e lashtë e konsideronin një trup të bukur: faqet duhet të jenë rozë (artificialisht ose natyrshëm), flokët duhej të rruheshin ose të rregulloheshin mjeshtërisht në role, lëkura duhet të jetë e pastër y sytë duhet të kenë eyeliner.

Trupi perfekt i një gruaje duhet të jetë ijet e gjera dhe krahët e bardhë, për të cilën shumë herë ato ishin zbardhur me qëllim me pluhur. Nëse gruaja ishte kuqo, urime. Mund të ndodhë që në Mesjetë flokëkuqet kishin humbjen më të keqe, nga magjia dhe ato gjëra të çuditshme, por në Greqinë klasike ata adhuroheshin. Bjondet? As ata nuk kaluan keq. Me pak fjalë, perëndesha Afërdita ose Helena e Trojës ishin sinonim i idealit të bukurisë.

Ideja e ijeve të gjera dhe lëkurës së bardhë u mbajt në të vërtetë për shumë shekuj: një trup i fortë është sinonim i ushqimit të mirë dhe për këtë arsye, një jetë me mirëqenie. Lëkura e bardhë është sinonim, nga ana tjetër, me të mos qenit skllav ose duke bërë punë jashtë por brenda.

Por atëherë, si sot, të jesh i bukur dhe të kesh një trup perfekt përfshinte një sakrificë. Pak lindin të prekur nga shkopi magjik. Dëshira për ta mbajtur lëkurën të bardhë, ose për ta zbardhur atë, bëri që gratë të përdorin metoda që mund të ndikojnë në shëndetin e tyre.

Një nga komentet e para për kozmetikën në antikitet është pikërisht nga ajo kohë. Filozofi grek Theofastus de Eresos e bën këtë kur përshkruan se si ata bënë një krem ose dylli me bazë plumbi. Padyshim, plumbi ishte dhe është toksike.

Përdorimi i maquillaje Ishte e përhapur në klasën e lartë pasi gjithçka shërbente për të shfrytëzuar bukurinë, por kishte disa stile. Prostitutat kishin të tyret dhe gratë e familjes së mirë, një tjetër. Mjaftoi të shihte se si ishte grimuar gruaja për ta dalluar, pasi e para përdorte sytë më të ngarkuar dhe buzët e ndritshme, flokët e lyer dhe rrobat më të guximshme. Si zakonisht.

Cilat ishin frizura në Greqinë Klasike? Shembujt më të vjetër të modelit të flokëve në gratë Greke i tregojnë ato me gërsheta, shumë dhe të vegjël. Nëse shikojmë tenxhere, për shembull, ju mund ta shihni këtë stil, por padyshim që me kalimin e kohës moda ndryshoi.

Duket se rreth shekullit V në vend që të vishnin flokët, ata filluan t'i vishnin të lidhur, zakonisht në a shtytës. Ata gjithashtu përdorën zbukurime dhe zbukurime të ndryshme si bizhuteri ose diçka për të treguar pasurinë familjare. Ishte floke te shkurtra? Po, por ishte sinonim i hidhërimi ose statusi i ulët shoqëror.

Sigurisht, duket se flokët e lehta ishin më të çmuara se të errëta, kështu që ishte e zakonshme të përdorej uthull ose lëng limoni për ta sqaruar atë në kombinim me diellin. Dhe nëse do të donin kaçurela, ato i bënin dhe i lagnin me dyllë blete, në mënyrë që modeli i flokëve të zgjaste më shumë. Dhe çfarë lidhje me qime trupi? A ishin gratë greke me flokë si gratë kanë qenë gjithmonë deri në shekullin e XNUMX-të?

Heqja e qimeve ishte e zakonshme dhe në fakt, jo vetëm midis grekëve, por edhe në kulturat e tjera. Në atë kohë, në Greqinë Klasike, mungesa e flokëve ishte në modë, megjithëse ka disa teori se si arritën heqjen e flokëve. Thuhet se flokët publike digjeshin me flakë ose rruheshin me brisk.

Pra, nëse një grua ka udhëtuar në kohë sot, Cilat produkte nuk mund të mungojnë në tryezën tuaj të veshjes? Vaj ulliria për lëkurë të thatë dhe nëse ajo ishte e mbushur me bimë aromatike pasi i jepte aromë trupit ose flokëve; mjaltë në kozmetikë, dylli i bletës i kombinuar me ujë trëndafili dhe një seri parfumesh që bëheshin me vajra thelbësorë që mbushin vajra dhe lule shumë aromatik qymyrguri për sytë, qerpikët dhe vetullat dhe minerale të tjera që, kur bluhen, shërbyen si hije dhe skuqje.

Një fakt: vetull e vetme Kjo u arrit duke pikturuar vijën me qymyr ose, nëse nuk mjaftonte, ata ngjitnin flokët e kafshëve me rrëshirë perimesh.

Trupi perfekt

Është e vërtetë se Në Greqinë Klasike, artistët ripërcaktuan nocionin e bukurisë trupore tek burrat dhe gratë duke shpikur idenë e "Trup ideal". Trupi i njeriut ishte, për ta, një objekt i kënaqësisë shqisore dhe shprehjes së inteligjencës mendore.

Grekët kuptuan se përsosmëria nuk ekziston në natyrë, ajo sigurohet nga arti. Pra ekziston ideja se një trup i skalitur është dizajn i pastër. Mbi të thamë se skulptorët grekë përdornin modele të vërteta, është e vërtetë, por ndonjëherë nuk ishte një model i vetëm, por disa. Për shembull, krahët e njërit, koka e një tjetri. Kështu, një kompliment i mirë në ato ditë ishte t'i thuash një të riu se ai dukej si një skulpturë.

Nëse Afërdita ishte ideali i bukurisë femërore, Heracles ishte ideali i trupit perfekt mashkullor. Atlet, super njeri, përfaqësim i seksit dhe dëshirës. Si sot me tatuazhe, art trupi dhe ngritja e peshave, atëherë unë po shikoja edhe trupin e të tjerëve dhe trupin e tyre.

Arti grek ishte më i përqendruar në formën mashkullore sesa në atë femërore dhe është kurioze të shohësh se si, me kalimin e kohës, arti ka ndjekur një rrugë të anasjelltë, duke u përqëndruar shumë më shumë tek gratë sesa tek burrat. Le të mendojmë për Mesjetën, Rilindjen apo format Barok.

Në reflektim, debati për trupin dhe bukurinë kanë qenë gjithmonë në qendër të vëmendjes. Nga antikiteti deri më sot, nga Nefertiti dhe Afërdita, te gratë e Rubens, Marilyn Monroe, supermodelet e viteve '90 dhe të famshmit e shekullit XNUMX me prekje plastike, ne vazhdojmë të konsiderojmë një ideal të trupit të njeriut që është më shumë për tjetrin sesa për veten tonë.

Kështu që, tani e dini, herën tjetër kur vizitoni një muze dhe do të hasni skulptura klasike, shikoni nga afër ato trupa dhe ata të njerëzve që lëvizin rreth jush. Pyetja është, kur do ta pranojmë veten ashtu siç na bëri natyra?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*