Çfarë të pini në Greqi

kafe-greke

Ashtu si në Kinë dhe Japoni duhet të hamë oriz dhe petë, në Argjentinë një Barbecue të mirë dhe në Shtetet e Bashkuara disa hamburgerë ose qentë e nxehtëKëtu në Greqi do të gjejmë një gastronomi të larmishme dhe të shijshme. Në kohën e pije, e vërteta është se uji, birrë, pije alkoolike dhe kafe dhe çaj ato janë të zakonshme në këtë tokë. Pirja e ujit në Athinë nuk do të thotë ndonjë problem pasi është 100% e pijshëm, por ki kujdes në ishujt pasi nuk është ashtu. Më e mira, gjithmonë, është uji në shishe.

Birra? Sigurisht, në verë sidomos kur është nxehtë dhe nga markat e importuara si Heineken. Ato shiten në shishe gjysmë litri dhe në kanaçe ose shishe të vogla 1/3 litër dhe janë të lira. Për sa i përket pijeve alkoolike tashmë ju kemi treguar për pijet alkoolike të preferuara të grekëve, uzo, Rakí, Konyák ose Masticha, por këtu do të gjeni edhe verëra me një traditë të gjatë dhe sidomos duhet të provoni «verë rrëshire«, Pra karakteristikë e Greqisë.

frape

Më në fund, në çështjet e kafesë dhe çajit, the kafe greke zakonisht është opsioni më i zakonshëm dhe ka kafe ekspres dhe kapuçin, por natyrisht, ajo tradicionale është kafe greke dhe është mjaft e ngjashme me turqishten, disi e hidhur dhe shërbehet në gota të vogla së bashku me një gotë ujë, siç vërehet edhe në Argjentinë. i pushtuar Isshtë marrë akullore në verë dhe unë e rekomandoj atë, dhe së fundmi brenda çajit është më e zakonshme është çaji i zi por do të gjeni kamomil, çaj nenexhiku dhe një çaj të përgatitur me bimë malore që është i shijshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*