Dhrahmia, monedha greke para euros

A keni dëgjuar për dhrahminë? Sigurisht që po, veçanërisht nëse jeni mbi 30 vjeç dhe jetoni në Evropë. sasi e vogël ishte një monedhë e përdorur disa herë në Greqi, deri në mbërritjen e euros në 2001. Ajo ka një histori shumë të gjatë dhe interesante dhe duhet të jetë një nga monedhat më të vjetra në botë, kështu që sot do të njohim disa kapituj të këtë udhëtim.

Dhrahmia shkon mijëra vjet mbrapa, por mos u ngatërroni pasi nuk është përdorur vazhdimisht. Po me të vërtetë, nga gjysma e parë e shekullit të XNUMX tre versione moderne të dhrahmisë janë shfaqur në vend, derisa më në fund Greqia u bë një anëtare e Bashkimit Evropian dhe ndau monedhën me vendet e tjera të bllokut.

Dhrahmia antike

Ne mund ta ndajmë historinë e dhrahmisë në dysh, dhrahmia në kohërat antike dhe dhrahmia moderne. Nga vjen emri? Duket se vetë emri i medaljes ka të bëjë me atë që mund të mbahet në dorë, drassomai, ose të paktën kjo është ajo që disa mbishkrime në pllaka antike, nga viti 1100 pes, që bëjnë referencë për një grusht gjashtë shufra metalikë (bakër, bronz ose hekur), të quajtura nga ana e tyre oboli.

Koha pas u bë standardi i argjendtë për shumicën e monedhave të prera nga grekët e lashtë. Më vonë, secila monedhë kishte emrin e vet në varësi të faktit nëse ishte në Athinë apo Korint, për shembull. Po, secili qytet kishte monedhën e tij me simbolin e vet dhe ekuivalenca midis tyre ishte dhënë nga sasia dhe cilësia e metalit me të cilat janë bërë.

Ndër qytetet antike që përdornin dhrahminë janë Aleksandria, Korinti, Efesi, Kosi, Nakosi, Sparta, Sirakuzat, Troja dhe Athina, ndër shumë të tjerë. Në një moment në shekullin e XNUMX-të para Krishtit monedha Athinase e njohur si katër dhrahmi ishte e njohur dhe e përdorur gjerësisht. Po flasim para Aleksandrit të Madh.

Dhrahmia është prerë me pesha të ndryshme, në varësi të nenexhikut që ka marrë pjesë në proces. standarder, megjithatë, e cila përfundoi duke u bërë popullore, ishte ajo e 4.3 gram, përdoret më shumë në Atikë dhe Athinë.

Më vonë, dorë për dore me fitoret dhe pushtimet e Aleksandrit të Madh, dhrahmia kaloi kufijtë dhe u përdor në mbretëri të ndryshme helene. Në fakt, dihet se monedha arabe, the Dirham, e merr emrin nga dhrahmia. E njëjta gjë është monedha e Armenisë, Maqedonia drama

Edhe pse të jesh në gjendje të dimë sot vlera e dhrahmisë antike është shumë e vështirë (tregtia, mallrat, ekonomitë nuk janë të njëjta), disa rrezikojnë dhe thonë se Një dhrahmë e shekullit të 46.50-të para Krishtit do të ishte rreth 2015 dollarë në vlerë XNUMX. Përtej kësaj, e vërteta është se edhe si me monedhat aktuale, të njëjtat dhrahmi nuk ishin gjithmonë të nevojshme për të jetuar ose për të mbajtur një familje.

Thyesat dhe shumëfishat e dhrahmisë u prerën gjithashtu në shumë shtete. Për shembull, në Egjiptin e Ptolemejve kishte pentadrachmas y oktradrake. Kështu, duke përmbledhur, mund të themi se pesha e dhrahmisë së vjetër të argjendit ishte rreth 4.3 gram (megjithëse ndryshonte nga qyteti-shtet në qytet-shtet). Nga ana tjetër, ai u nda në gjashtë obolë prej 0.72 gramësh, të ndarë nga ana e tij në katër monedha të vogla prej 0.18 gramësh dhe me diametër midis 5 dhe 7 milimetra.

Dhrahmia moderne

Dhrahmia e vjetër, me emrin e tij të madh dhe të fuqishëm, u rifut në jetën greke në gjysmën e parë të shekullit të 1832-të, në XNUMX, menjëherë pas themelimit të shtetit. Ai u nda në 100 lepta, disa prej bakri dhe të tjerët prej argjendi, dhe aty ishte një monedhë ari 20 dhrahmi me 5.8 gramë të këtij metali të çmuar.

Në 1868 Greqia u bashkua me Unionin Monetar Latin, një sistem që bashkonte disa monedha evropiane në një, të përdorur nga vendet anëtare, dhe që mbeti në fuqi deri në vitin 1927. Që kur u bashkua me grupin dhrahmia u bë ekuivalente në peshë dhe vlerë me frangën franceze.

Por ky Bashkim Monetar Latin u shemb në Luftën e Parë dhe pas kësaj konfrontimi, në Republika e Re Helena, monedha të tjera të reja janë prerë. Dhe çfarë ndodhi me biletat? Kartmonedha të emetuara nga Banka Kombëtare e Greqisë qarkulloi midis 1841 dhe 1928 dhe më pas Banka e Greqisë vazhdoi ta bënte këtë nga 1928 në 2001 momenti kur euro hyn në skenë.

Por çfarë kishte atje në shekullin e XNUMX para dhrahmisë? Një monedhë e quajtur Feniks, e cila u prezantua menjëherë pasi vendi fitoi pavarësinë nga Perandoria Osmane. Inshtë në 1832 që feniksi zëvendësohet nga dhrahmia e zbukuruar me figura të mbretit Oto të Greqisë, mbretit të parë modern grek.

Siç ndodh shpesh kur ka inflacion, dhe Greqia ka pasur një histori ekonomike mjaft ngjarëse, Gjatë gjithë shekullit të XNUMX-të, kartëmonedhat me prerje gjithnjë e më të mëdha janë shfaqurs Sidomos në kohën e okupimit nazist në Luftën e Dytë Botërore.

Por duke vazhduar me historinë e kësaj monedhe të famshme, mund të flasim një dhrahmi e dytë moderne që shfaqet pikërisht pas rënies së nazistëve. Me Greqinë e çliruar, inflacioni është i shfrenuar dhe vetëm para letre janë prerë, me një numër në rritje.

Në vitet 50 kemi hyrë në një periudhë të tretë të dhrahmisë moderne, ka pasur një zhvlerësim dhe vlerësim të monedhës dhe faturat më të ulëta të emërtimeve dolën nga qarkullimi. Kursi i këmbimit mbeti në kursin e 30 dhrahmi në dollar deri në 1973. Nëse kemi kujtesë, është pak a shumë rreth krizës së naftës dhe situata financiare fillon të ndryshojë, jo vetëm në Greqi, por në të gjithë botën.

Pak nga pak, duheshin gjithnjë e më shumë dhrahmi për të blerë një dollar dhe kështu kemi ardhur në 2001, kur Greqia bashkohet me Bashkimin Evropian dhe dhrahmia ndalon së qarkulluari, zëvendësuar nga euro.

Historia vazhdon, bota vazhdon të përballet me kriza, sindikata dhe përçarje, dollari mbretëron, euro konkurron, juan shkëlqen gjithnjë e më shumë, kështu që askush nuk mund të sigurojë që një ditë Bashkimi Evropian nuk do të shpërbëhet dhe drahma do të bëjë kthimi.paraqitja në Greqi. Cfare mendoni ju


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*