A ju kujtohet dhrahmia, monedha e Greqisë?

Dhrahmi

Sot monedha e Greqisë është euro. Që kur ai u bashkua me Bashkimin Evropian, ai ka ndarë valutë me shumë vende të tjera në rajon, edhe pse fatkeqësisht jo fat. Greqia ka qenë në krizë që nga viti 2008 dhe megjithëse thuhet shumë për rimëkëmbjen e saj, rruga është më e gjatë dhe më e mundimshme sesa mund të durojnë grekët.

Ka qenë një kohë, jo aq e largët, në të cilën çdo vend në Evropë kishte monedhën e vet, peseta, dhrahmi, lira, marka dhe të tjera. Ato monedha kishin histori të vjetra por sot ato janë harruar disi në favor të një euro moderne që aktualisht po kalon momentin më të vështirë që nga krijimi i saj. A ju kujtohet dhrahmia, monedha fisnike greke?

Në rastin e Greqisë, para se të bashkohej me Komunitetin Evropian, monedha kombëtare ishte dhrahmia, një monedhë që në të vërtetë është përdorur disa herë gjatë gjithë historisë së saj të gjatë. Por dhrahmia moderne shfaqet në mes të shekullit të XNUMX-të, pas pavarësisë së Greqisë. Atje ishte kartëmonedha, monedha bakri, dhrahmi argjendi dhe dhrahmi ari. Rreth vitit 1868 ai u bashkua me Unionin Monetar Latin dhe vlera e tij ishte fiksuar në lidhje me frangën franceze.

Pra, pati disa ndryshime: pas Luftës së Parë Botërore Bashkimi Monetar u shpërbë. Pastaj erdhi dhrahmia e dytë, midis 1944 dhe 1954, monedhë që në fund u ndikua shumë nga inflacioni, dhe më vonë versioni i tretë i monedhës dhrahmi midis '64 dhe 2002. Monedha gjithmonë kaluan zhvlerësime të ndryshme derisa më në fund më 1 janar 20002 dhrahmia mijëvjeçare u zëvendësua nga euro.

A keni ndonjë dhrahmi të vjetër të ruajtur diku? A i mbledh faturat e vjetra? A po mendoni nëse Greqia do të kthehet ndonjëherë në dhrahminë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*