Greqia dhe shega, fruta dimri

shegë

Në Greqi Granada Shtë një fryt i vjeshtës dhe dimrit kështu që në këtë moment fillon të shfaqet në tregje dhe në menutë e restoranteve. Shtë një frut me shumë lëng dhe fara dhe ka një reputacion shumë të mirë. Për më tepër, duket se ka qenë midis grekëve për mijëra vjet siç zbulon arti grek në disa zbulime interesante arkeologjike në ishullin Milos, Santorini ose Kretë.

Pemët e Granada ato ishin përmendur tashmë nga Homeri, në Odisea. Këtu ato shfaqen duke u rritur në ishullin Scheria, në kopshtet mbretërore, por Hipokrati gjithashtu i referohet shegës si një nga frutat me sasinë më të madhe të vetive të dobishme për njerëzit. Ekziston edhe një mit i lidhur me granatat: ai i rrëmbimit të Persefonit nga Hadesi. Hades i ofron këtij fruti Persephone për të vulosur lidhjen e tyre të përjetshme.

E vërteta është se këtu në Greqi shega ka qenë një simbol i fatit të mirë, pjellorisë dhe bollëkut që nga kohërat antike. Tani kur festat e fundvitit shega do të shfaqet në menu si një nga traditat greke shënon se një granatë duhet të thyhet në derën e shtëpisë si një simbol dhe dëshirë e fat në vitin e ri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*