Medusa, ajo me gjarpërinjtë në kokë

kandil deti

kandil deti Ai është një nga figurat më të njohura dhe më magjepsëse në mitologjinë Greke. Ishte një nga tre gorgonët, së bashku me Stheno dhe Euryale, e vetmja nga tre motrat e tmerrshme që nuk ishte e pavdekshme.

Kush ishin gorgonët? Këto krijesa monstruoze aq të frikësuara nga grekët në kohërat antike ishin gra me krahë të cilat në vend të flokëve në kokë ata kishin gjarpërinj të gjallë. Sidoqoftë, kjo nuk ishte më e frikshmja prej tyre. Gjëja më e keqe ishte se, sipas legjendës, ata që guxuan të shikonin në sytë e tyre, u kthyen menjëherë në gurë.

Gorgonët

Easyshtë e lehtë të imagjinohet frika që këto krijesa duhet të kenë frymëzuar te grekët e kohës, të cilët i morën me siguri të gjitha ato mite të vjetra. Në çdo rast, duhet të ketë qenë mjaft qetësuese të dihet se gorgonët jetonin në një vend të largët. Në një ishull i largët i quajtur Sarpedon, sipas disa traditave; ose, sipas të tjerëve, diku i humbur në Libi (e cila ishte ajo që Grekët e quanin kontinentin Afrikan).

Gorgonët janë bijat e Forcis dhe Keto, dy nga hyjnitë fillestare brenda teogonisë komplekse Greke.

Të tre motrat (Stheno, Euryale dhe Medusa), morën emrin e górgonas, që do të thotë, "e tmerrshme". U tha për to se gjaku i tij kishte fuqinë t'i rikthente të vdekurit në jetë, për sa kohë që është nxjerrë nga ana e djathtë. Në vend të kësaj, gjaku në anën e majtë të një gorgoni ishte një helm vdekjeprurës.

kandil deti bernini

Busti i Meduzës i skalitur nga Gian Lorenzo Bernini në 1640. Kjo skulpturë madhështore baroke ruhet në Muzeumet Kapitolinë të Romës.

Duke folur në mënyrë specifike të kandil deti, duhet thënë që emri i saj rrjedh nga fjala e lashtë greke Μέδουσα, kuptimi i së cilës është "kujdestar".

Ekziston një legjendë e vonë që i atribuon një origjinë tjetër Meduzës se dy gorgonët e tjerë. Sipas kësaj, Medusa ishte një vajzë e bukur që do të kishte ofendoi perëndeshën Athina duke përdhosur një nga tempujt e shenjtëruar asaj (sipas autorit romak Ovid, ai do të kishte kryer marrëdhënie seksuale me zotin Poseidoni në shenjtërore). Kjo, e rëndë dhe pa dhembshuri do të kishte i shndërroi flokët e saj në gjarpërinj si ndëshkim.

Miti i Meduzës ka luajtur në shumë njerëz art i talentuar nga Rilindja deri në shekullin e XNUMX-të. Ndoshta më e famshme nga të gjitha është pikturë në vaj nga Caravaggio, pikturuar në 1597, ajo e treguar në imazhin që drejton postën. Në kohët më të fundit, figura e Meduzës është pretenduar nga disa sektorë të feminizmit si një simbol i rebelimit të grave.

Perseus dhe Medusa

Në mitologjinë greke emri Medusa është i lidhur në mënyrë të pakthyeshme me atë të Perseu, vrasës përbindësh dhe themelues i qytetit të Mikenës. Heroi që i dha fund jetës.

Danae, nëna e Perseus, u pretendua nga Polydektet, mbreti i ishullit të Serifos. Sidoqoftë, heroi i ri qëndroi midis tyre. Polidectes gjeti një mënyrë për të hequr qafe këtë pengesë të bezdisshme duke dërguar Perseusin në një mision nga i cili askush nuk mund të kthehej i gjallë: udhëtoni për në Sarpedon dhe sillni kokën e Meduzës, i vetmi gorgon i vdekshëm.

Athina, ende e pikëlluar nga Medusa, vendosi ta ndihmojë Perseun në përpjekjen e tij të ndërlikuar. Kështu që ai e këshilloi atë të kërkonte Hesperidet dhe të merrte prej tyre armët e nevojshme për të mposhtur gorgon. Ato armë ishin një shpatë diamanti dhe një përkrenare që i dha kur e vuri fuqia e padukshmerise. Ai gjithashtu mori prej tyre një çantë të aftë për të përmbajtur kokën e Meduzës në mënyrë të sigurt. Cfare ka me shume, Hermes huazoi Perseun e tij sandale me krahë për të fluturuar, ndërsa vetë Athina e pajisi me të një mburojë e madhe e lëmuar me pasqyrë.

Perseus dhe Medusa

Perseu që mban kokën e prerë të Meduzës. Detaj i skulpturës Cellini, në Piazza de la Signoria në Firence.

I armatosur me këtë panoramë të fuqishme, Perseu marshoi për të takuar gorgonët. Ndërsa fati do ta kishte, ai e gjeti Meduzën duke fjetur në shpellën e saj. Për të shmangur shikimin e saj që do të të linte të gufuar pa shpresë, heroi përdori mburojën që reflektonte imazhin e gorgonit si një pasqyrë. Kështu ai ishte në gjendje të përparonte tek ajo pa e parë në fytyrë dhe ia preu kokën. Nga qafa e prerë lindi kali me krahë Pegasi dhe një gjigant me emrin Chrysaor.

Me të zbuluar se çfarë kishte ndodhur, të burgosurit e tjerë u nisën për të ndjekur vrasësin e motrës së tyre. Ishte atëherë që Perseus përdori helmetën e tij të padukshmërisë për t'u larguar prej tyre dhe për t'u siguruar.

Simboli i kokës së prerë të Meduzës njihet si gorgonion, e cila shfaqet në shumë paraqitje në mburojën e Athinës. Grekët e lashtë përdorën amuleta dhe skulptura të kokës së Meduzës për të larguar fatin e keq dhe syrin e keq. Tashmë në kohën helenistike, Gorgoneion u bë një imazh i përdorur gjerësisht në mozaikë, piktura, stoli dhe madje edhe monedha.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*