Kostum tradicional grek

Ndoshta kjo është një nga kostumet që ne identifikojmë më shumë me Greqinë. E pamundur të harrosh ato këpucë të bukura, apo jo? Padia e plotë quhet fustanella dhe ajo përdoret për t'u veshur nga luftëtarët dhe diplomatët, kështu që u deklarua si kostum kombëtar për burra. 

Zakonisht shihet në zonat malore të Greqisë, në qendër dhe në jug të vendit dhe e ka marrë emrin nga fundi i bardhë i palosur, fountanella, i cili është bërë me një copë pëlhure trekëndëshe të quajtur langolia, dhe i qepur diagonalisht. Kjo skaj ka 400 palosje dhe ato përfaqësojnë vitet nën të cilat Greqia ishte nën kontrollin e osmanëve. Revolucioni Grek i vitit 1821 u krye nga burra të veshur ashtu, trima që luftuan kundër Turqve, si dhe uniforma zyrtare e rojes presidenciale, Evzones.

Sot fundi i bardhë shoqërohet nga një jelek i qëndisur i quajtur "fermeli" që mund të jetë blu, kafe ose i zi. Ngjyra kafe është ajo e veshur nga kapiteni i rojes. Ai mban një brez në bel dhe këpucë pom pom, pompa të mëdha pom, të quajtura tsarouhia, të cilat përdoreshin për të ngjitur malet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   Tatiana dijo

    Sa e vështirë për të gjetur këtë faqe, shpresoj të shihni edhe kostumin tipik të gruas

  2.   shikoj dijo

    Esque Unë jam duke bërë një punë të kostumit tradicional grek, dhe duhet të jetë për burra dhe gra, por natyrisht, kjo faqe është shumë e mirë, çfarë të bëj?