Miti i Apollonit

Imazhi | Pixabay

Një nga mitet më të rëndësishëm të botës klasike ishte ai i Apollonit, i cili kishte të bënte me një zot luftëtar i cili ishte artist në të njëjtën kohë sepse dikur shoqërohej nga muzat dhe ishte një mbrojtës i madh i poezisë dhe muzikës. Isshtë një nga perënditë më të nderuar të Greqisë antike dhe një nga më të shkathëtit.

Nëse jeni të apasionuar pas mitologjisë Greke, nuk mund të humbni postimin e mëposhtëm ku do të hetojmë për figurën e Foebus (si Romakët e dinin këtë hyjni), rëndësia e mitit të Apollonit, origjina e tij, karriera e tij dhe familja e tij, ndër çështje të tjera.

Kush ishte Apolloni?

Sipas mitologjisë Greke, Apollo ishte djali i Zeusit, zotit më të fuqishëm të Olimpit dhe Letos, bijë e një titani që adhurohej si perëndeshë e natës dhe dritës së ditës në mënyrë alternative.

Zeusi fillimisht u interesua për Asteria, e cila ishte motra e Letos dhe u përpoq ta merrte atë me forcë. Sidoqoftë, ajo arriti të shpëtonte e kthyer në një thëllëzë por ndërsa kjo hyjnore vazhdoi ta ngacmonte, ajo më në fund u hodh në det dhe u bë ishulli Ortigia.

Kur ai nuk e arriti qëllimin e tij, Zeusi pastaj vuri sytë te Leto i cili ia ktheu me reciprok dhe nga ajo marrëdhënie mbeti shtatzënë me Apollo dhe binjakun e tij Artemis. Sidoqoftë, gruaja legjitime e Zeusit, Hera, kur mësoi për aventurën e burrit të saj, filloi një përndjekje të tmerrshme kundër Letos deri në atë pikë sa që ajo kërkoi ndihmën e vajzës së saj Eileithyia, perëndeshë e lindjeve, për të parandaluar lindjen e titanidës.

Imazhi | Pixabay

Forshtë për këtë arsye që sipas mitologjisë, Leto ishte në dhimbje të tmerrshme të lindjes për nëntë ditë, por falë ndërhyrjes së disa perëndive që u dhimbsën për Leton, lindja e Artemis u lejua dhe ajo shpejt u bë e rritur për nënën e saj nënë. me dorëzimin e vëllait të saj Apollonit. Dhe kështu ndodhi. Sidoqoftë, Artemis ishte aq e impresionuar nga vuajtjet e nënës së saj, saqë vendosi të mbetet e virgjër përgjithmonë.

Por incidenti nuk u ndal këtu. Duke mos e arritur qëllimin e saj, Hera përsëri u përpoq të heqë qafe Leton dhe fëmijët e tij duke dërguar një piton për t'i vrarë. Përsëri, perënditë morën keqardhje për fatin e Letos dhe bënë që Apollo të rritet në vetëm katër ditë për të vrarë monstrën me një mijë shigjeta.

Meqenëse gjarpri ishte një kafshë hyjnore, Apollonit iu desh të kryente një pendim pasi e kishte vrarë atë dhe atje ku pitoni ra, u ngrit Orakulli i Delfit. Djali i Zeusit u bë mbrojtësi i këtij vendi, për të pëshpëritur më vonë parashikimet në veshët e fallxhorëve ose pitjave.

Por armiqësia e Herës dhe Letos nuk mbaroi këtu por miti i Apollonit tregon se si Artemisi ashtu edhe ai duhej të mbanin mbrojtës të nënës së tyre përgjithmonë, pasi Hera kurrë nuk pushoi ta torturonte atë. Për shembull, sipas mitologjisë Greke, binjakët vranë 14 djemtë e Níobe, i cili u tall me titanin e pafat, dhe gjigantin Titius, i cili donte ta detyronte atë.

Si përfaqësohet Apollo?

Imazhi | Pixabay

Ai ishte i frikësuar nga perënditë e tjera dhe vetëm prindërit e tij mund ta mbanin atë. Ai përfaqësohet si një i ri i pashëm, pa mjekër, koka e të cilit është zbukuruar me një kurorë dafine dhe në duart e të cilit mban qiftën ose lirën që i dha Hermesi. me anë të faljes për vjedhjen e një pjese të bagëtisë së Apollonit. Kur ai filloi të luante në instrument, djali i Zeusit ishte i habitur kur ishte një admirues i madh i muzikës dhe ata u bënë miq të shkëlqyeshëm.

Apollo përfaqësohet gjithashtu duke hipur në qerren e artë të Diellit që katër kuaj të mrekullueshëm po tërhiqnin për të kapërcyer qiellin. Për këtë arsye, ai gjithashtu konsiderohet si perëndia e dritës, Helios duke qenë zot i Diellit. Sidoqoftë, në disa periudha historike të dy perënditë identifikohen në një, Apollo.

Cilat janë dhuratat e perëndisë Apollo?

 • Apollo zakonisht përshkruhet si perëndia e arteve, muzikës dhe poezisë.
 • Gjithashtu sportet, harku dhe shigjetat.
 • Ai është perëndia e vdekjes së papritur, sëmundjes dhe murtajave, por gjithashtu perëndia e shërimit dhe mbrojtjes nga forcat e liga.
 • Apollo identifikohet me dritën e së vërtetës, arsyes, përsosmërisë dhe harmonisë.
 • Ai është mbrojtësi i barinjve dhe kopeve, marinarëve dhe shigjetarëve.

Apolloni dhe mprehtësia

Sipas mitit të Apollonit, ky zot kishte fuqinë të transmetonte dhuratën e kthjelltësisë tek të tjerët dhe ky ishte rasti me Cassandra, priftëresha e tij dhe vajza e Priam Mbretit të Trojës, të cilit ai i dha dhuratën e profecisë në këmbim të një takim mishëror. Sidoqoftë, kur ajo pranoi në këtë fakultet, e reja refuzoi dashurinë e zotit dhe ai, duke u ndjerë i acaruar, e mallkoi atë, duke bërë që askush të mos i besonte kurrë parashikimeve të saj.

Kjo është arsyeja pse kur Kasandra donte të paralajmëronte rënien e Trojës, parashikimet e saj nuk u morën seriozisht dhe qyteti u shkatërrua.

Apolloni dhe orakujt

Imazhi | Pixabay

Sipas mitologjisë klasike, Apollo gjithashtu kishte dhurata hyjnore, duke u zbuluar njerëzve diktatet e fatit dhe orakulli i tij në Delphi (ku ai vrau Pitonin e gjarprit) ishte shumë i rëndësishëm për të gjithë Greqinë. Orakulli i Delfit ishte në një qendër fetare në këmbët e malit Parnassus dhe grekët shkuan në tempullin e perëndisë Apollo për të mësuar për të ardhmen e tij nga goja e Pitisë, një priftëreshë që komunikoi drejtpërdrejt me këtë perëndi.

Apollo dhe Lufta e Trojës

Miti i Apollonit tregon se Poseidoni, perëndia i deteve, e dërgoi atë për të ndërtuar muret rreth qytetit të Trojës për ta mbrojtur atë nga armiqtë. Kur mbreti i Trojës nuk dëshironte të paguante favorin e perëndive, Apollo u hakmor duke dërguar një murtajë vdekjeprurëse në qytet.

Më vonë, Apollo ndërhyri në Luftën e Trojës pavarësisht nga fakti se në fillim Zeusi u kishte kërkuar perëndive neutralitet në konflikt. Sidoqoftë, ata përfunduan duke marrë pjesë në të. Për shembull, Apollo dhe Afërdita e bindën Aresin të luftonte në anën e Trojës pasi dy nga djemtë e Apollonit, Hektori dhe Troilusi, ishin pjesë e anës Trojane.

Përveç kësaj, Apollo ndihmoi Parisin të vriste Akilin, duke qenë ai që drejtoi shigjetën e princit Trojan në pikën e vetme të dobët të heroit grek: thembrën e tij. Ai gjithashtu shpëtoi Enean nga vdekja në duart e Diomedes.

Familja e Apollonit

Apollo kishte shumë, shumë partnerë dhe fëmijë. Duke qenë një zot i bukurisë ai kishte të dashuruar si meshkuj ashtu edhe femra.

Të dashurit e saj meshkuj ishin:

 • Jacinto
 • cyparisus

Nga ana tjetër, ai kishte shumë partnere femra me të cilat kishte pasardhës.

 • Me Muse Talía ai kishte Coribantes
 • Me Dríope te Anfiso
 • Me Creusa i lindi Jon
 • Me Deyone ai kishte Miletin
 • Me Coronis te Asclepius
 • Me nimfën Cyrene i lindi Areisteo
 • Me Ftía ajo u ngjiz Doro
 • Me Qione ai kishte Filamón
 • Me Psametin ai lindi Lino

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*