Grooming dhe kujdesi për trupin në Greqinë e lashtë

Imazhi | Pixabay

Në përputhje me porositë e filozofisë së lashtë klasike, morali në Greqi shkonte paralelisht me bukurinë dhe kujdesin për trupin. Në atë kohë, një sinonim i të qenit një qytetar i mirë ishte të kesh një trup të kujdesshëm dhe të trajnuar mirë. Burrat ushtronin me orë të tëra në palestra për të arritur idealin antik të bukurisë bazuar në harmoninë dhe trupat atletikë.

Grekët, përveç që i mbajnë trupat e tyre në gjendje të mirë fizike përmes një programi intensiv ushtrimesh, gjithashtu ata kujdeseshin shumë për higjienën personale. Pasi praktikuan gjimnastikën, ata ndoqën një ritual të pastrimit të lëkurës deri në kthimin e kultit të bukurisë në një nga shtyllat e kulturës së tyre, e cila pati pasojat e saj në civilizimet e tjera.

Në këtë artikull kemi rishikuar se çfarë konsiston pastrimi dhe kujdesi për trupin në Greqinë e lashtë. Ju doni të dini më shumë? Vazhdoni të lexoni!

Tualeti në Greqinë e lashtë

Imazhi | Pixabay

Ne mund të shohim në pikturat e amforave që kanë mbijetuar deri më sot se grekët e lashtë ishin shumë të shqetësuar për të pasur një trup proporcional dhe të shëndetshëm, kështu që ata iu nënshtruan programeve kërkuese të stërvitjes për të arritur një trup harmonik dhe të bukur.

Në amfora atletët jo vetëm që përfaqësoheshin duke praktikuar sporte por gjithashtu kryenin ritualin e pastrimit dhe kujdesit për trupin pasues. Dhe ato ishin pikturuar me aksesorët e tyre të bukurisë, për shembull kontejnerët e vegjël me vajra aromatikë që vareshin në mure ose lidheshin në kyçet e sportistëve.

Vajrat e hirit, rërës, shtufit dhe trëndafilit, bajames, borzilokut, livandos dhe kanellës u përdorën për të pastruar lëkurën pas ushtrimeve. siç janë locionet pastruese, kolonjat dhe deodorantët. Një pajisje tjetër që ata përdornin ishte një shkop metalik i gjatë, i rrafshët në formë luge për të hequr pluhurin dhe vajin e tepërt nga lëkura.

Në muzeun arkeologjik të Greqisë mund të shihni disa mostra të kavanozave që janë përdorur për të ruajtur këto esenca dhe produkte pastrimi. Ato ishin kontejnerë të bërë me argjilë ose alabastër që dikur zbukuroheshin dhe kishin forma të ndryshme.

Banjat publike në Greqinë e lashtë

Dihet që banjat publike ekzistonin në Athinë që nga shekulli V para Krishtit, vendet ku burrat shkuan pasi bënin stërvitje jo vetëm për t'u larë, por edhe për të biseduar me përdorues të tjerë, pasi ato konsideroheshin vende shumë të njohura për takime.

Banjot publike të Greqisë antike ishin hapësira të mëdha që mbanin qindra njerëz dhe ishin të ndarë në disa zona. Së pari keni hyrë në frigidarium (dhomë me ujë të ftohtë për të larë dhe hequr djersën), atëherë ishte radha e tepidarium (dhomë me ujë të ngrohtë) dhe më në fund ata shkuan kaldarium (dhomë me sauna).

Mjekët e kohës rekomanduan marrjen e banjove me ujë të ftohtë, sepse ato rinuan trupin dhe shpirtin ndërsa banjot e nxehta u përdorën për ta bërë lëkurën të dukej e butë dhe e hijshme.

Sapo të përfundonte rituali i larjes, serverat hoqën papastërtitë nga lëkura e tyre dhe i depiluan ato. Pastaj ndërhynë masazhatorët, të cilët lyen vajra të parfumuar në trupat e tyre për të relaksuar muskujt.

Gratë në banjot publike të Athinës

Imazhi | Pixabay

Në banjot publike të Greqisë antike kishte vende të vendosura ekskluzivisht për gratë, megjithëse ato frekuentoheshin nga Athinasit e përulur ndërsa gratë e klasës së lartë laheshin në shtëpitë e tyre. Për larje ata përdorën vaska terrakote ose guri që mbusheshin me ujë me dorë.

Ideali i bukurisë femërore në Greqinë e lashtë

Fjala kozmetikë vjen nga greqishtja që do të thotë "ajo që përdoret për higjienën dhe bukurinë e trupit" veçanërisht duke iu referuar fytyrës.

Simboli i bukurisë për gratë greke ishte bukuria modeste. Lëkura e bardhë konsiderohej një pasqyrim i pastërtisë dhe pasionit, si dhe një jetë e pasur pasi një lëkurë e nxirë identifikohej me klasat e ulëta dhe skllevërit, të cilët kaluan orë të gjata në diell duke punuar.

Për të mbajtur një lëkurë të zbehtë, ata përdornin produkte të tilla si shkumës, plumb ose arsenik. Ata vendosën një skuqje të bazuar në kokrra të kuqe në faqet e tyre, megjithëse ishte një përbërje shumë e lehtë që kur mbizotëronte bukuria natyrore, ndryshe nga gratë e shoqërisë që përdorën ngjyra më intensive.

Kujdesi për flokët në kohërat antike

Imazhi | Pixabay

Sa për flokët, si burrat ashtu edhe gratë i vajosnin flokët me vajra dhe i përdredhnin sepse ky stil konsiderohej si eksponenti më i madh i bukurisë në atë kohë. Grekët e donin lëvizjen e shprehur nga dallgët dhe kaçurrelat. Skllevërit ishin të ngarkuar të mbanin flokët e zotërve të tyre në gjendje të përsosur. Në fakt, disa nga modelet e flokëve të veshur nga grekët e lashtë mund të shihen në statujat që kanë mbijetuar deri më sot.

Gratë e klasave të larta ndryshonin nga skllevërit në flokët e tyre sepse kishin flokë të sofistikuar dhe ata i mblidhnin flokët e tyre të gjatë në harqe ose gërsheta që ishin zbukuruar me harqe dhe litarë të vegjël. Vetëm në kohë zie e prerë pak. Nga ana e tyre, gratë e klasës së ulët i mbanin flokët e shkurtër.

Fëmijët u lejuan të rritnin flokët e tyre deri në adoleshencë, kur u prenë për t'u ofruar perëndive. Burrat shkonin tek berberi herë pas here dhe nuk filluan të rruajnë mjekrat dhe mustaqet deri pas Aleksandrit të Madh. Një tjetër prej risive që erdhi me Mbretin e Maqedonisë si rezultat i pushtimeve të tij në Lindje ishte ngjyrosja e flokëve.

Në Greqinë e lashtë ngjyra bjonde simbolizonte bukurinë në plotësinë e saj. Për t'i ngjarë Akilit dhe heronjve të tjerë në mitologjinë greke, burrat kishin ideuar metoda të ndriçimit të flokëve duke përdorur produkte të tilla si uthull, lëng limoni dhe shafran.

Heqja e qimeve në botën klasike

Për të hequr qimet e trupit, gratë përdornin brisqe dhe depiloheshin me pasta speciale ose me qiri.. Grekët e lashtë e konsideronin shumë të rëndësishme heqjen e plotë të qimeve të trupit pasi trupi i depiluar ishte simbol i pafajësisë, rinisë dhe bukurisë.

Depilimi plotësohej nga një masazh me vajra dhe parfume për të qetësuar lëkurën. Ky ritual u krye nga kosmetés në palestra, të cilët ishin disi paraardhësit e salloneve të bukurisë.

Rituali i pastrimit në kulturat e tjera

Imazhi | Pixabay

Duke pushtuar Bizantin, Egjiptin dhe Sirinë, muslimanët trashëguan dashurinë e tyre për burimet e nxehta nga Romakët dhe të Krishterët Bizantinë.

Më parë, në kulturën islamike mendohej se nxehtësia e hamamit rritte pjellorinë dhe, për këtë arsye, riprodhimin e besimtarëve. Kështu që arabët ndaluan së përdoruri ujin nga frigidariumi (dhoma e ftohtë) për t'u larë dhe përdorën vetëm tepidarium dhe caldarium.

Pra, në vendet arabe, hamamet ishin gjithashtu një vend i rëndësishëm për mbledhje shoqërore dhe ata qëndruan në portat e xhamive. Kalimi i tij përmes tyre supozonte një përgatitje dhe pastrim për të hyrë në tempull.

Për fat të mirë, Ky ritual për zbukurimin e lindur në Greqinë e lashtë dhe i ruajtur nga vendet islamike ka mbijetuar deri më sot. Në shumë qytete ka banjot arabe ku ju mund ta provoni këtë traditë të lashtë në lëkurën tuaj. Shtë një plan fantastik për të kaluar një fundjavë fundjave, duke pushuar dhe relaksuar trupin dhe mendjen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   diell dijo

    Përshëndetje, si jeni? Duket shumë mirë që flisni për këtë

  2.   gshcgzc dijo

    leblou