Pije tipike greke

Greqia pi

Kur mendojmë për një vend mesdhetar të ushqim i mirë dhe pije intensive, Greqia është një nga të parat që më vjen ndërmend.

I ushqyer nga një kulturë e lidhur me tokën dhe një dietë mesdhetare që nuk zhgënjen kurrë, vendi grek tejkalon kosin e tij universal, musaka dhe xhiros (ose versionin e tij të qebapit mitik) kur bëhet fjalë të na ofrojë surpriza si këto në vijim pije tipike greke ideal për çdo rast, festë ose mbrëmje romantike midis plazheve dhe kolonave.

ozo

ozo

El ouzo është një meze e lehtë alkoolike e bërë nga lënda kryesore dhe me një shije të caktuar të anise. Drinkshtë pija alkoolike më tipike në Greqi, e konsumuar normalisht në një gotë të vogël e ndjekur nga një tjetër ujë akulli për të kompensuar gati 50 gradë distilimi që mund të arrijnë disa varietete.

Shpesh e shërbejnë me një pjatë me ullinj dhe djathë, megjithëse zakonisht e kam marrë pas vakteve të bollshme greke, si një bollëk ose vetë anise tipike. Në një rast të caktuar unë e provova të kombinuar me një koktej shampanjë në sasi industriale dhe mirë ...

Ouzito

Versioni për bebe i Ouzo është diçka e ngjashme përgjigja e Grekëve ndaj mojito. Një koktej freskues veror i bërë me uzo, sheqer, limon, nenexhik dhe sode, megjithëse shumë njerëz e pinë atë me Coca Cola.

Një pije ideale për një darkë pas një vakti të bollshëm ose gjatë një nate vere në një bar plazhi në Mykonos. Shumë shumë freskuese.

Metaxa

Metaxa

Metaxa është një lloj Konjak Grek i përbërë nga raki, erëza dhe verë muskat, megjithëse shumë e bëjnë atë pa këtë përbërës të fundit në mënyrë që t'i japin asaj një aromë më të thatë. Aromat e trëndafilave të dafinës dhe kanellës janë shtuar gjithashtu, gjë që i shton një prekje unike përzierjes; një recetë që vetëm disa e dinë dhe që nuk është gjithmonë e lehtë të merret me mend.

Metaxá është një pije alkoolike eksportuar në më shumë se 60 vende e cila nga ana tjetër ndahet në pesë varietete të ndryshme në varësi të maturimit të përbërjes.

Recina

Recina

La retsina është një verë e bardhë (ndonjëherë nga kategoria rozë) që ka shije si rrëshirë pishe. Retsina besohet të jetë një nga pijet më të vjetra në Greqi, që daton më shumë se 2 vjet. Në fakt, ajo filloi të prodhohej në amfora qelqi që lejonte ajrin të binte në kontakt me verën, e cila mund ta prishte atë.

Në këtë mënyrë, ata filluan të vendosnin rrëshirë brenda kontejnerëve, duke i dhënë verës një aromë tjetër ndërsa lejonin që ajo të mbahej në gjendje më të mirë. Retsina konsumohet shumë ftohtë në bare dhe taverna dhe zakonisht shërbehet në shtambë shumë piktoreske të kuqe ose ari.

Verë

Verërat e Greqisë

Përveç retsinës, në vendin e Bacchus vera nuk zhgënjen kurrë, veçanërisht kur Greqia, si vendet e tjera si Spanja, Italia apo edhe Libani ka disa nga verërat më të mira në botë falë temperaturave të mira mesdhetare.

Ndër verërat e saj të shumta, Zitsa, nga Greqia qendrore, është një nga të bardhët më të mira të thata të vendit, ndërsa e kuqja e Rapsani është një tjetër nga favoritët.

Peloponezi ofron një të kuqe me fruta, Nemea, e cila është një kënaqësi, ndërsa ishujt e Egjeut kanë përfaqësues të tillë si verëra me gaz nga Rodos ose verë e shenjtë, një e bardhë e ëmbël e prodhuar në Santorini.

Kanceri

Kanceri

Raki është emri me të cilin turqit e njohin këtë pije ndërsa fjala kretane është tsikoudia. Eshte per një pije alkoolike e prodhuar me alkool kryesor, thelbi i anise në përgjithësi i faturës artizanale, duke qenë tipik përpunimi i tij në shtëpi dhe kantina të ndryshme.

Reallyshtë vërtet shumë e fortë dhe nëse takojmë një grek, ka shumë të ngjarë që ata të na trajtojnë me një pije raki si një simbol i miqësisë.

kafene

Kafe greke

Në Absolut Viajes ne kemi biseduar me ju në disa raste rreth kafe greke. Shtë bërë me kokrra të imëta që gatuhen në një tenxhere të vogël dhe shtohen disa gota ujë, duke shtuar sheqerin gjatë gatimit.

Kur e kërkojmë në një kafene mundemi kërkojeni ose të ëmbël ose të pa ëmbëlsuar dhe ata do të na shoqërojnë gjithmonë me një gotë ujë. Siç është bërë me drithëra, këshillohet që ta lini të pushojë për pak kohë.

birrë

Birra Mythos

Megjithëse Grekët janë më Heineken, Birra Mythos është e vetmja birrë e prodhuar në Greqi. Rrjedhur nga një degë e Carlsberg, Mythos përmban 5% alkool dhe ka të dhëna të frutave. Nuk është e preferuara në botë, por konsumohet mesatarisht nga ata që vijnë në një tavernë greke duke u përpjekur të njohin vendin përmes birrës së tyre.

Këto pije tipike grekeushqehen nga aromat natyrore të Mesdheut, barishtet e saj dhe një hardhi industria e së cilës është konsoliduar që nga ato kohëra kur Bacchus zbriti në kopshtet e saj për të festuar jetën me nimfat dhe vajzat. Nëse udhëtoni në Greqi, të paktën provoni ouzon, nuk do të zhgënjeheni.

A keni provuar ndonjë nga këto pije greqi?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   Lita dijo

  mmmmm… Unë di çfarë të pi në pushimet e mia të radhës në Greqi !!!
  të fala

 2.   Antonia dijo

  Përshëndetje miq, unë duhet të bëj një punë praktike për kolegjin dhe duhet të sjell diçka tipike të Grcia dhe nuk di ku të blej. A e di dikush nëse ka ndonjë vend në Buenos Aires ku shesin gjëra greke?

 3.   Joan Argemi dijo

  A e dini se ku mund ta blej verën Retsina në Barcelonë?

 4.   Jordi dijo

  Në Barcelonë, ju mund t'i gjeni këto produkte në ALFIL GASTRONOMIA, rruga 67 Asturies, 08012 Barcelona (Plaça del Diamant në lagjen Gracia).