Rrëshira e mastikës, vendase në Kios

mastikë

Kjo është një nga produktet më tipike të Greqisë dhe vjen nga e bukura Ishulli Chios: la rrëshirë mastike, i njohur gjithashtu në spanjisht si mastikë ose mastikë.

Kjo rrëshirë natyrore shumë aromatike vjen nga një lloj mastiku (thjerrëza fistike) që rritet vetëm në jug të këtij ishulli. Karakteristikat e tij unike dhe aroma e saj e veçantë janë rezultat i karakteristikave të veçanta të klimës në këtë pjesë të Egjeut dhe përbërjes së tokës në këtë pjesë të Kios. Cilësia e tij është shumë më e lartë se ajo e rrëshirave të tjera si pisha ose bajamja.

Një produkt me shumë përdorime

Përdorimi i kësaj rrëshire daton që nga kohërat antike. Beenshtë dokumentuar që në Greqia klasike është përdorur për të balsamuar të vdekurit, ndërsa në Mosha romake Ishte një produkt i vlerësuar shumë nga zonjat e familjeve fisnike, të cilët e përtypnin atë për të eleminuar erën e keqe të gojës dhe gjithashtu e bënë atë të shërbente si zbardhues i dhëmbëve. Pikërisht fjala spanjolle "përtyp" rrjedh nga kjo përdorim i vjetër i rrëshirës së mastikës.

Në kohën e Perandorisë Osmane, mastika konsiderohej një produkt luksoz. Vjedhja e tij dënohej me vdekje. Emri turk i ishullit është Adasicfare do te thote "Ishull gome".

mastikë

Rrëshirë mastike

Tashmë në kohët më të fundit, aplikimet e mundshme të kësaj rrëshire të mrekullueshme u shumëfishuan, duke u bërë të njohura në të gjithë botën. Sot për shembull, përdoret në prodhimi i disa veglave muzikore dhe është i pranishëm në përbërja e ngjyrave dhe bojrave. Përdoret gjithashtu si tretës dhe në prodhimin e produkteve kozmetike. Në total, më shumë se 60 përdorime të ndryshme të këtij produkti janë kataloguar.

Gjithashtu në seksionin gastronomik, rrëshira e mastikës ka shumë për të thënë, me një rol të spikatur në kuzhinat greke, qipriote, siriane dhe libaneze. Pa shkuar më tej, pijet alkoolike të famshme greke mastikë përmban një sasi të vogël, por të konsiderueshme të saj. Por gjithashtu, është zakon në Chios dhe në pjesë të tjera të Greqisë të shtoni disa pika rrëshirë në bukë, ëmbëlsira, akullore, ëmbëlsira dhe biskota.

Mastiku i Kios është një përbërës thelbësor i krizëm, vaji i shenjtë i përdorur për vajosjen në kishat ortodokse.

Si rritet rrëshira e mastikës?

Kanë kaluar shumë shekuj, por procesi i mbledhjes së rrëshirës së mastikës vështirë se ka ndryshuar nga atëherë deri më sot. Në muajt gusht dhe shtator, prodhuesit bëjnë një sërë prerjesh në lëvoren e pemës. Lëngu xhelatinoz fillon të rrjedhë përjashta, duke rënë në formën e madh, me shkëlqim lotët.

Pas rreth 15 ose 20 ditësh rrëshira bie në rrëzë të pemës, thahet dhe formon një shtresë të fortë që copëtohet nga prodhuesit dhe lahet me ujë të freskët. Videoja e mëposhtme shpjegon procesin shumë mirë:

Kultura e rrëshirës së mastikës Chios u caktua si Trashëgimi Kulturore Jomateriale e Njerëzimit nga UNESCO më 27 nëntor 2014.

Varieteteve të rrëshirës mastikë

Ekzistojnë dy lloje kryesore të rrëshirës mastike. Ata ndryshojnë nga njëri-tjetri për shkallën e tyre të pastërtisë:

  • Rrëshirë mastike e zakonshme, me ngjyrë të errët, që përmban shumë papastërti. Edhe kështu, ai vlerësohet shumë për vetitë e tij të shëndetshme për funksionin e tretjes.
  • Rrëshirë mastikë loti, qelibar i zbehte me ngjyre, i ashper ne prekje dhe me pamje qelqi. appearanceshtë mjaft duktil dhe jashtëzakonisht aromatik Ajo ngurtësohet në degët e mastikës dhe nuk bie në tokë, prandaj është më e pastër se mastika e zakonshme. Çmimi i një kilogram rrëshire mastiku loti është rreth 150 euro.

Mastichochoria: qytetet e rrëshirës

Zona jugore e Chios njihet me emrin e Mastikokoria (Greqisht, "popuj mastikë"). Janë gjithsej 24 lokalitete prodhimi i të cilave përfshihet brenda një Emërtimi i Mbrojtur i Origjinës nga Bashkimi Evropian.

Kios

Pyrgi, qyteti më i madh në rajonin e Mastichochoria

Ndër lokalitetet që sigurojnë jetesën e tyre nga kultivimi i mastikës, duhet të përmendim Pyrgi, Mesta, Armolia, Kalamoti y kalimasia, ndër të tjera.

Prodhimi i rrëshirës së mastikës në ishull është në duart e një kooperativë të vetme të themeluar në vitin 1938. Kjo organizatë gjithashtu menaxhon Muzeu i rrëshirës së Chios, e cila ofron një ekspozitë të përhershme mbi prodhimin e këtij thesari natyror, historinë e tij, teknikat e tij të kultivimit dhe përdorimet e ndryshme që i janë dhënë sot.

Më 18 gusht 2012, a zjarr gjigant pylli në Chios e cila detyroi evakuimin e pesë fshatrave në jug të ishullit dhe shkatërroi gati 7.000 hektarë pyje dhe tokë bujqësore. Shkatërrimi ishte veçanërisht i dëmshëm për rajonin e Mastichochoria, ku rreth 60% e mastikës ishin humbur. Industria e prodhimit të rrëshirës së mastikës pësoi një Goditje e rëndë dhe ishte në gjendje të rifitonte vetëm nivelet para katastrofës disa vjet më parë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*