Sallatat tipike greke

Kur teston gastronomia grekeEkziston një pjatë për të gjitha shijet, nga mishi, supat dhe ëmbëlsirat te pjatat vegjetariane ose pjatat me shumë perime. Kështu, sallata greke Ato janë mjaft të famshme dhe midis tyre ka tre sallata që meritojnë të shijohen dhe shijohen në çdo tavernë në çdo ishull grek.

Ka, para së gjithash, sallatë HoriatikUnë njihem më mirë thjesht si sallata e thjeshtë greke. Isshtë një pjatë e bazuar në një përzierje të domateve të freskëta, ullinjve, kastravecit, qepëve, specit jeshil, djathit në feta, vaj ulliri dhe rigon.

Dhe sallata vijon Melitzanosalata, një pure vezësh me hudhër të copëtuar imët dhe vaj ulliri. Shërbyer me bukë të freskët dhe është një kënaqësi e vërtetë. Më në fund është sallata taramosalata, një sallatë e bërë me vezë dhe peshk.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*