Shkretëtira Lemnos, unike në Greqi

ishulli-i-lemnos

Nëse dini të vlerësoni bukurinë sublime, të heshtur dhe të zbrazët të një shkretëtire, atëherë mund të bëni një turne në ishullin grek të Lemnos dhe të takoni të vetmen shkretëtirë në Greqi. Hereshtë këtu dhe është një lloj peisazhi poetik hënor.

lemnos Isshtë një ishull i vogël që është në veri të Detit Egje dhe nëse shihni një hartë e kuptoni se është një pikë ku takohen tre kontinente: Azia, Evropa dhe Afrika. Dhe shumë thonë se kjo shkretëtirë në Lemnos Ajo nuk është vetëm e vetmja shkretëtirë në Greqi por vetëm shkretëtirë në Evropë. Do të jetë? Ne e gjetëm atë në veri të ishullit, në një zonë të quajtur Gomati. Nuk eshte i madh, por më tepër e vogël por në fund është një shkretëtirë.

El Shkretëtira e Lemnosit Ka rreth shtatë hektarë, është disi larg detit dhe ka rërë kudo dhe disa duna që era i bën ndryshimin e vendit dhe formës. Ari i shkretëtirës me blunë e detit përbëjnë një kartolinë me bukuri të madhe. A ka florë këtu apo po përballemi me një shkretëtirë që duket si Gobi apo Sahara? Po, ka ca bimësi.

Flora e Shkretëtira e Lemnosit Ajo përbëhet nga lule mjaft të vogla, trumzë, ullinj të egër dhe disa shelgje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*