Skllevërit në Greqinë e Lashtë

Ekzistenca e skllevërve në Greqinë e lashtë daton që nga ditët e para të këtij civilizimi dhe vazhdon deri në rënien e tij. Tashmë në Periudha mikenase (1600-1200 para Krishtit) i përdori ato për ekonominë e tyre. Dhe në Periudha helenistike (323-31 para Krishtit) ka ende skllevër të regjistruar si pronë e zotërve të mëdhenj.

Sidoqoftë, siç është gjithashtu rasti me skllavërinë në Egjipt dhe Roma, secila epokë kishte konsideratën e vet për këta njerëz të privuar nga liria. Dhe në mënyrë të barabartë jo të gjithë kishin të njëjtin status. Nëse jeni të interesuar të mësoni më shumë rreth skllevërve në Greqinë e lashtë, ju ftojmë të vazhdoni leximin.

Si u arrit Skllavëria në Greqinë e Lashtë

Skllevërit në Greqinë e lashtë mund të ishin qytetarë të huaj dhe vendas të cilët, për një arsye ose një tjetër, kishin humbën të drejtat e tyre për njerëzit e lirë. Por, në thelb, ata e arritën atë gjendje për tre arsye.

Të burgosurit e luftës

Një nga burimet më të zakonshme të marrjes së skllevërve për grekët ishin luftërat në të cilat ata ishin fitimtarë. Në këtë gjithashtu civilizimi i tyre përkon me Romakun dhe Egjiptianin. Kryesisht ishin qytetarë Frigasit, i dashur, Lidianët, scythians, kirrenike o Thrakasit.

Sa i përket gjinisë, grekët kapën burra dhe gra. Kjo do të thotë, ata jo vetëm që morën si skllevër ushtarët që ishin përballur me ta. Gjithashtu gratë dhe madje edhe fëmijët e tyre u kapën të jetë i destinuar për skllavëri. Burrat iu përkushtuan detyrave që kërkonin më shumë përpjekje fizike; gratë për punë shtëpie dhe fëmijë, ose bashkëpunonin me ta ose u shiteshin tregtarëve të skllevërve që prisnin që të rriteshin për t'i rishitur.

Një skllav që shoqëron të zotin e tij

Zoti i shoqëruar nga skllavi i tij

Kapur nga piratët

Skllevër të tjerë në Greqinë e lashtë ishin qytetarë të lirë të kombeve të tjerë që kishin qenë rrëmbyer nga piratët gjatë sulmeve të tyre në porte të ndryshme të Mesdhetar.

Pastaj ato u shitën nga privatët në shumë tregje skllavërish që ishin ose u vunë në duart e trafikantëve që i blenë ato. Lidhur me ato tregje, ato ishin të shumta në Greqinë e lashtë. Por Portet e Pireut që i përkasin Athinës, si dhe ato të Delos, Korinto, Efes o Egjinë.

Skllevërit e borxhit

Një burim tjetër i furnizimit me skllevër në Greqinë e lashtë lidhej me borxhet. Qytetarët falas që nuk ishin në gjendje të përmbushnin pagesat e tyre ranë në gjendjen e skllevërve. Ishte një rast i shpeshtë, për shembull, midis fshatarët i cili merrte me qira tokë dhe nuk mund ta paguante këtë qira pronarit. Në një rast të tillë, ata ishin subjekt i tij.

Shtë e vërtetë që skllavëria e tyre ishte i kufizuar. Në momentin që ata arritën të bënin ato pagesa të papaguara, ata automatikisht u lanë të lirë dhe u kthyen në statusin e tyre si qytetarë falas.

Sidoqoftë, në këtë rast duhet të bëjmë një precizion që ndikon në polisin e Atenas. Në shekullin e XNUMX para Krishtit, ligjvënësi Soloni e ndaloi këtë praktikë kështu që pushoi së zbatuari.

Çmimi i skllevërve

Meqenëse këta njerëz fatkeqë konsideroheshin një mall i pastër material, çmimi i skllevërve ndryshoi si sipas kohës ashtu edhe ligjeve të pastra të vendit. oferta dhe kërkesa. Kjo është, kur skllevërit ishin të nevojshëm dhe kishte pak, çmimi i tyre u rrit, ndërsa kur ata ishin të bollshëm, kostoja e tyre ra.

Një skllav që i shërben zonjës së saj

Skllavi që i shërben zonjës së saj

gjithashtu, jo të gjitha kushtojnë njësoj. Çmimi i një burri të fortë të destinuar për të kërkuar punë ishte i ndryshëm nga ai i një burri të moshuar i cili nuk mund të përfitohej më. Sidoqoftë, në çdo rast, të zotërosh një skllav nuk ishte shumë e kushtueshme në Greqinë e lashtë. Ne mund t'ju themi, për shembull, se rroga vjetore që një punëtor Athinas mori tashmë ishte e mjaftueshme për të blerë një të tillë.

Skllavëria në Greqinë e Lashtë

Sidoqoftë, nga pikëpamja njerëzore, ne jemi më të interesuar të dimë se cilat ishin kushtet e jetesës së një skllavi në Greqinë e lashtë. Por ajo që do të lexoni nuk do ta pëlqeni.

Sepse, për grekët, kaq të civilizuar për gjëra të tjera, një skllav nuk ishte asgjë tjetër veçse një mall. Për ta, ajo kishte të njëjtën vlerë si një kafshë shtëpiake si ato që përbënin bagëtinë e tyre. Në fakt, e vetmja gjë që shqetësonte zotërit e tyre ishte se ata ishin ushqyer mirë. Por, edhe në këtë rast nuk ishte nga dashamirësia, por nga interesi: sa më mirë të kujdeset në këtë kuptim, aq më mirë performancë pune që ata do të ofronin.

Lidhur me jetëgjatësinë e skllevërve grekë, kjo varej nga puna për të cilën ishin destinuar. Siç do ta kuptoni, një skllav i cili ishte i përkushtuar në nxjerrjen e argjendit nga minierat e montoni laurioninAtenas, sesa një tjetër kushtuar detyrave intelektuale siç janë edukimi i fëmijëve të zotërisë së tij ose mbajtja e llogarive të zotit të tij.

Logjikisht, jetëgjatësia e një skllavi ishte gjithashtu një funksion i dashamirësisë së zotërisë së tij. Në letërsinë greke ka shumë shembuj të zotërve që i trajtojnë ato njerëzim, por edhe nga të tjerët që ishin jashtëzakonisht shumë mizor me ta. Në çdo rast, skllavi mund t'i nënshtrohet një ndëshkimi fizik, siç është fshikullimi. Dhe autorëve u pëlqen Ksenofoni o ketri ata rekomanduan në punët e tyre që ata të trajtohen mirë.

Sidoqoftë, ju nuk duhet ta mashtroni veten sepse as ata nuk e bënë atë nga njerëzimi. Arsyeja që ata dhanë për këtë ishte se ata nuk do të iknin ose komplotonin kundër zotërisë së tyre dhe se ata do të dilnin më mirë.

Një lehtësim me skllevërit

Relief i një skene me skllevër

Çlirimi i skllevërve në Greqinë e lashtë

Ashtu si në Egjiptin e lashtë dhe Perandorinë Romake, skllevërit grekë mund të liroheshin nga zotëria i tyre. Për ta bërë këtë, mjaftonte që ai do ta manifestojë atë publikisht. Kishte madje raste të pronarëve që e bënin atë në mes të shfaqjeve teatrale ose në një gjyq, të gjitha duhej të ndaloheshin pasi çuan në prishjen e rendit publik.

Ne gjithashtu gjejmë në dëshmitë e rasteve të kohës së lëshimet kolektive të skllevërve. Për shembull, është bërë në Thassos t'ju falënderoj për besnikërinë tuaj gjatë një situate lufte.

Nga ana tjetër, një skllav mund të blinte lirinë e tij në këmbim të parave. Për ta bërë këtë, ai mund të kërkojë një hua ose të kërkojë ndihmën e familjes së tij. Kishte edhe raste të lirimeve të pjesshme. Në këtë kuptim, ne mund t'ju tregojmë rreth ndalo, një kontratë me të cilën skllavi punoi për zotërinë e tij deri në vdekjen e tij dhe më pas ishte i lirë. Kjo është, trashëgimtarët nuk mund ta disponojnë atë.

Sidoqoftë, pasi u la i lirë nuk u bë një qytetar i lirë. Statusi i tij ishte më shumë si ai i meteo (emri i dhënë të huajve) dhe për këtë arsye ata kishin disa detyrime.

Si përfundim, skllevërit në Greqinë e lashtë kishin një gjendje kaq e mjerueshme si ajo e atyre që ishin në të njëjtën situatë në Egjipt ose Romë. Edhe pse në qytetërimin e parë ata kishin disa të drejta.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   sandra dijo

  Ata që kanë shkruar janë një tufë gekësh pa miq

  1.    tomas dijo

   Eshte e vertete

 2.   Angelita dijo

  Çfarë do të thotë geeks? Por unë gjithashtu dua të njoh një skllav grek me 5 shkronja

 3.   Jorge dijo

  Hellet

 4.   JAJA dijo

  Si u ndëshkuan ata?

  1.    laura dijo

   ata dënoheshin fort me kamxhik

 5.   Auka dijo

  sa injorante është ajo sandra

 6.   alex dijo

  sepse ishin skllevër