Birra në Hollandë

pubs

Birra është pija e preferuar e njerëzve në Hollandë. Më e popullarizuara nga të gjitha birrat është vendase Heineken. Përveç kësaj, birra të tjera të njohura janë birrat Hollandeze, Brandt Amstel, Breda, Grolsch dhe Skol Oranjebook.

Në Hollandë, quhet një model për prodhimin e një birre pilsenner nga Gjermania. Por birra pilsener Hollandaise është bjonde, dhe duhet të shërbehet me shumë shkumë. Tradita vëren se ajo duhet të pihet në gota të vogla të quajtura pilsjes, në mënyrë që të mbetet e ftohtë gjatë konsumimit.

Birra konsumohet në «Kroegen i mavijosur », të cilat mund të gjenden në të gjithë vendin. Hollanda nuk ka të drejtë licence dhe birra mund të shërbehet gjatë gjithë ditës gjatë gjithë ditës.

Këto kroegenë Bruine nuk janë asgjë më shumë se të ashtuquajturat Pubs o Kafenetë që është tradicionalisht një vend takimi ku diskutohen çështjet e fshatit duke shijuar të gjitha pijet (pije alkoolike, birrë, kafe, çaj, pije freskuese).

Këto vende deri vonë u lejoheshin vetëm burrave, si një lloj shoqate, por për ca kohë gjithnjë e më shumë bare hapeshin për audienca specifike, të tilla si adoleshentë, dhe gjithashtu (të gjitha në progres), gratë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*