Fakte argëtuese për Hollandën

Liqeni në Hollandë

Këtu janë disa fakte kurioze rreth Hollandës, një fuqi e vërtetë ekonomike në shekullin e shtatëmbëdhjetë që aktualisht strehon dy provinca të mëdha: Hollandën e Veriut dhe Hollandën e Jugut, të dyja përbëhen nga disa rajone secili me identitetin dhe idiosinkrazinë e vet.

Ky vend ka gati 25 për qind të sipërfaqes së tij të rikuperuar nga deti, në fakt, për shembull, dhe kështu që tashmë keni të dhëna interesante aeroportin e Schipol në Amsterdam (kryeqyteti i Holandës), është 4,5 metra nën nivelin e detit.

Pika më e lartë në vend quhet vaalserberg (Mali vaals) e përkthyer si "mali" dhe është afër Maastricht, në jug të vendit, me 323 metra të lartë mbi nivelin e detit. Dhe në anën e kundërt është Nieuwerkerk aan den IJssel në 6,76 metra nën nivelin e detit, gjë që e bën atë qytet me pikën më të ulët të nivelit të detit. 

Holland dhe biçikleta

Holland me biçikletë

Isshtë e pamundur të ndash biçikletën dhe Holandë dhe ky vend është parajsa e çiklistëve me 29.000 kilometra korsi biçikletash. Të dhënat thonë se ka rreth 18 milion biçikleta në vend, dhe popullsia e saj është 17 milion, kështu që ka më shumë biçikleta sesa njerëzit. Kultura e biçikletave është aq e rëndësishme në Hollandë, saqë ka edhe një ambasadë kushtuar asaj, Ambasada Hollandeze e Çiklizmit. Meqe ra fjala, dita e biçikletave është 19 Prill.

Vetëm në Amsterdam ka rreth 800.000 biçikleta, 500 kilometra korsi biçikletash dhe më shumë se 63% e banorëve të tij përdorin këtë mjet transporti në baza ditore. Trafiku në qendër të qytetit me biçikleta është më shumë se gjysma e mjeteve të tjera të transportit.

Holland dhe lulet

tulipanët në fushën e Hollandës

Duke vazhduar me të dhënat kurioze të këtij vendi, Holland është prodhuesi më i madh i tulipanëve, për diçka që është zakon të kesh gjithmonë një buqetë me lule në shtëpi. Ajo konsiderohet si qendra e prodhimit të luleve dhe bimëve në të gjithë botën, dhe sipas Ministrisë së saj të Bujqësisë, prodhimi i saj përfaqëson 80% të tregut global për lule të prera dhe llamba.

Nëse tashmë përqendrohemi te tulipanët, lulja kombëtare, Hollanda prodhon 88% të të gjitha tulipanëve në botë me një sipërfaqe të kultivuar prej 10.800 hektarësh. Ekziston një larmi e madhe e specieve të tulipanëve, rreth 200 lloje të tulipanëve hibride dhe më shumë se 5.000 specie të regjistruara janë mbledhur dhe kataloguar.

Hollanda dhe mullinjtë

Mulli me erë në Hollandë

Përveç luleve dhe biçikletave, nëse ekziston një imazh që përfaqëson Hollandën, është ai i mullinjve të saj të erës. Aktualisht janë rreth 1.200 mullinj në këmbë, por duhet të kemi parasysh se sipas të dhënave vetëm në shekullin e 10.000-të u ndërtuan gati XNUMX, kështu që imagjinoni ato që janë shkatërruar.

Origjina e mullinjve është se ato shërbenin për të kulluar ujin në tokat që u fituan nga deti. Mulli më i vjetër është një mulli uji që daton nga shekulli i XNUMX-të.

Kinderdijk është grupi më i famshëm i mullinjve të plumbave dhe ne jemi me fat, sepse që nga viti 1997 UNESCO i ka njohur ato si një Trashëgimi Botërore. Pesë mullinjtë e Schiedam Ata janë mullinjtë më të mëdhenj të erës në botë.

Dita kombëtare e mullinjve është 9 dhe 10 maj, dhe gjatë kësaj dite mund të vizitoni pjesën e brendshme, diçka që rrallë ndodh.

Hollanda dhe muzetë

autoportret van gogh

Një tjetër çelës për këtë vend është dashuria e tij për muzetë, dhe më konkretisht për piktorin e tij më ndërkombëtar Vicent Van Gogh. Kryeqyteti i Hollandës, Amsterdam ka dendësinë më të lartë të muzeve në botë, me rreth 1.000 muze. Për t'ju dhënë një ide, unë do t'ju jap 3 që janë më të vizituara në qytet, por ju mund të gjeni diçka për të gjitha shijet dhe koleksionet më kurioze që mund të mendoni:

Rijksmuseum, Muzeu Kombëtar i Amsterdamit i hapur në 1885 ka një koleksion shumë të rëndësishëm të veprave nga Rembrandt, Johannes Vermeer, Frans Hals dhe Jan Steen ndër më të spikaturit.

Muzeu Van Gogh, i cili ka një koleksion të përhershëm me më shumë se 200 piktura dhe rreth 400 vizatime nga artisti.

Muzeu i Shtëpisë së Anne Frank, vendi i aneksit të famshëm që shërbeu si një vend i fshehur për Anne dhe familjen e saj.

Këto janë disa nga faktet kurioze të këtij vendi, ku ai festohet Dita e Mbretit, ditëlindja e monarkut, e cila aktualisht është 27 Prill, varrimet janë bërë me muzikë dhe ka më shumë se 4.400 kilometra lumenj, kanale dhe liqene të lundrueshëm, nga të cilat ju akoma mund të mendoni për më shumë se 300 kështjella që janë të hapura për publikun. Pa dyshim një vend për të vizituar, por së pari dua t'ju jap disa këshilla, thënia më e njohur e Hollandezëve është: veproni normalisht, kjo tashmë është mjaft e çmendur. Dhe me të vërtetë u përshtatet atyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   Hayet absalem dijo

    Ka disa gabime që jo shumë njerëz i kanë marrë parasysh, veçanërisht ata që nuk janë Hollandezë dhe pa më bërë të besoj asgjë. Dy nga gabimet që kam gjetur janë: Vaalserberg (Mali Vaals) i përkthyer si "mali", pasi VETM Berg do të thotë mal dhe Vaals është vendi i origjinës pasi Vaalserberg ndodhet në Vaals. Faji i dytë që gjeta ishte një drejtshkrim i gabuar në Schiphol sepse ju keni shkruar Schipol por kjo nuk është asgjë (;
    Nuk kam nevojë për përgjigje hehe, unë jam vetëm 11 vjeç.
    Me respekt, Hayet Absalem