Holland, shoqëria pioniere në birësimin homoparental

Ne e dimë që Hollanda është një vend që ka udhëhequr në disa ndryshime të rëndësishme shoqërore, të tilla si përdorimi i kanabisit, ose eutanazia e asistuar, dhe sot dua t'ju tregoj pak rreth rregulloreve të birësimit të saj për çiftet e të njëjtit seks, ku ishte një pionier pasi Ligji është në fuqi që nga 1 Prilli 2001.

Që atëherë vendet e tjera janë bashkuar me legalizimin e birësimit të përbashkët homoparent në territorin e tyre, duke marrë rregullore Hollandeze si referencë që riafirmon se orientimi seksual nuk mund të jetë një faktor përcaktues në miratimin ose jo të aprovimit të aplikantit.

Në vitin 2001, kur u miratua ligji holandez i martesave homoseksuale, ai u lejoi atyre vetëm të birësonin djem dhe vajza Hollandeze, por në 2005 u miratua një modifikim në mënyrë që ata të mund të adoptonin ata të kombësive të tjera. Në të vërtetë, kjo ishte më tepër për të shmangur refuzimin e dosjeve në ato vende ku sindikatat homoseksuale nuk njihen. Ky modifikim gjithashtu i referohej faktit që fëmijët e lindur në një marrëdhënie lezbike mund të birësohen nga momenti i parë nga partneri i nënës biologjike, kjo është ajo që quhet birësim barazitar.

Një nga kërkesat që çiftet homoseksuale të adoptojnë një fëmijë, si çiftet heteroseksuale, është që të ketë minimumi 3 vjet bashkëjetesë.

Norma që autorizonte martesën civile me njerëz të së njëjtës seks, nënkuptonte që njëri prej tyre duhej të ishte Hollandez, ose të kishte qëndrimin e ligjshëm të vendit, nga ana tjetër, ajo lejoi çiftin të birësonte. Ky bashkim është zhbërë me procesin ligjor të divorcit, dhe gjithashtu përfshin djemtë dhe bijat e adoptuara.

Përkundër disa rrymave homofobike që po ndodhin në Evropë, e vërteta është se shumica e shoqërisë Hollandeze mbështet tolerancën dhe të drejtat e barabarta për çiftet homoseksuale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*