Pije në Hollandë

Të gjithë jemi dakord që nëse mendojmë për Hollandën, mendojmë për birrën Heineken. Padyshim që nuk është e vetmja gjë që pihet ose mund të pihet këtu. Dua të them, ka shumë më tepër për Heineken dhe shumë më tepër se birra në përgjithësi. Por pastaj, Si është pija në Hollandë?

Ne do të flasim për atë sot, për të cilat janë pijet më të njohura dhe të zakonshme në Holandë, për të pasur një listë të asaj që mund të provojmë kur të shkojmë atje, deri në fund të pandemisë.

Hollanda dhe pijet e saj tradicionale

Në parim, ju duhet ta dini këtë shumë nga pijet tradicionale holandeze përmbajnë alkool dhe që ndonjëherë jo të gjithë kanë një shije shumë të këndshme ose janë ato që thuhen, elegante. Lidhur me moshën ligjore të pirjes këtu mund të pini birrë dhe verë nga 16 vjeç dhe pije më të forta nga mosha 18 vjeç.

Sa për pijet tradicionale ne numërojmë birrë, koffie verkeed, çaj të freskët nenexhik ose vargje, liker jenever dhe pije të tjera të famshme holandeze, çokollatë, avokat që përmban raki, kopstoot, korenwijn ...

Birra në Hollandë

Dy markat më të njohura këtu janë Heineken dhe Amstel megjithëse vendasit i kërkojnë ato duke thënë thjesht, "pils" ose "biertje". Bëhet fjalë për birrat zile të zbehtë dhe ato janë mjaft të njohura, por është gjithashtu e vërtetë që Hollandezët kënaqen birra tradicionale si bokbier ose witbier. 

E para është një birrë e veçantë e bërë në pranverë dhe vjeshtë që është me aromë malt dhe e ëmbël. Shije është e ndryshme në të dy stinët e vitit, dhe është më intensive dhe spaced në vjeshtë. Pra, nëse shkoni në Amsterdam kur bien gjethet, mund të merrni pjesë në Festivalin Bobkier dhe ta provoni.

Birra tjetër, birra witbier, gjithashtu ka erëza dhe është e ëmbël, por është shumë e freskët. Në Hollandë zakonisht shërbehet me një pykë limoni dhe një enë për ta shtypur atë në fund të gotës dhe kështu të sjellë freskinë dhe aciditetin e saj.

edhe ka raste kur birra shërbehet me një përzierje barishtes, 'gruit', e përdorur shekuj më parë dhe ndihmoi në ruajtjen e birrës kur nuk dihej që ekzistonte hopi. Ju mund ta porosisni këtë varietet në Jopen në Haarlem, për shembull.

E vërteta është se sot ka shumë birrari që ofrojnë një larmi të madhe të birrave. Ju mund të shkoni në bare ose mund të vizitoni birrari të veçanta.

Çokomel

Mirë, kjo pije ka një emër fëmijësh por këtu të gjithë e konsumojnë njësoj. Në ditët e ftohta është e zakonshme të kërkosh një çokollatë, emri më i popullarizuar tregtar i kësaj çokollatë e nxehtë dhe ngushëlluese.

Ka edhe makina shitëse për Chocomel në disa kafene dhe bare, shitet në supermarket dhe në dyqane ushqimore dhe ka lloje që përfshijnë çokollatë të zezë, me krem ​​ose qumësht të skremuar.

Motoja e markës është "de enige échte", diçka e ngjashme E para dhe e vetmja. Sigurisht që ka alternativa, qumështin Tony Chocolonely që mund ta blini edhe në të gjithë Hollandën, dhe veçanërisht në dyqanet që shesin produkte organike.

pije

Holland ka shumë shpirtra dhe një nga më të njohurit në Amsterdam është Pije alkoolike Wynand Fockink. Një pije tjetër e famshme është T Nieuwe Diep. E vërteta është se likeret kanë qenë të njohura në Hollandë që nga shekulli i shtatëmbëdhjetë, epoka e artë e këtyre tokave, një kohë kur vetëm më të pasurit mund të përballonin liker të bëra me sheqer, erëza dhe fruta të importuara.

Në atë kohë, më të varfërit, njerëzit e thjeshtë, pinin vetëm birrë ose jenever, por nuk kishin mundësi të pinin pije alkoolike. Që atëherë, pije alkoolike shërbehet në gota të vogla në formë tulipani Ata mbushen deri në buzë, kështu që nuk përkuleni dhe jini shumë të kujdesshëm. Thuhet se shërbehet kështu, pothuajse e tejmbushur, sepse tregtarët holandezë thanë se ata e mbushën gotën me paratë e tyre, kështu që, ju lutem, në krye të gjithçkaje.

Likerat tradicionale Hollandeze bëhen duke shtuar erëza ose fruta, ose të dyja, në pijen e distiluar e cila mund të jetë vodka ose jenever. Shtohet sheqer, përzierja lejohet të marinohet për të paktën një muaj dhe rezultati është një lëng i ëmbël me një aromë të fortë dhe të qartë, me përmbajtje intensive alkoolike.

Një nga aromat më të njohura të likerit në 'duindoor', aromatizuar me portokall të rritur në dunat e Detit të Veriut. Gjithashtu ka pije me qershi ose limon, si klasikja italiane e njohur si lemoncello.

jenever

Më lart, me rastin e bisedës për pije alkoolike, kemi folur për jenever, Versioni Hollandez i anglisht xhin. Historia thotë se jenever u konsumua nga ushtarët holandezë gjatë luftës midis Spanjës dhe Anglisë në 1630. Ata gjoja pinin para betejës dhe e ndanin atë me aleatët e tyre anglezë.

Kur ushtarët anglezë u kthyen në vendin e tyre ata sollën me vete recetën për "Guximin Hollandez", pasi ishte pagëzuar. Ata nuk ishin aq të suksesshëm, shija nuk qëndroi e njëjtë në fillim, kështu që ata shtuan disa barëra dhe erëza për ta bërë atë më të "pijshëm" dhe këtu lind ndryshimi midis xhin bimor anglez dhe jenever holandez.

Jenever Bëhet duke distiluar drithërat dhe aromatizuar me manaferrat e dëllinjës, dhe nganjëherë disa lloje që përdoren për të bërë pije alkoolike. Ndërsa porti i Roterdamit ishte përdorur për të importuar drithëra në të gjitha lagjet përreth, zona Schiedam, për shembull, ishte e populluar me pijesh alkoolike jenever dhe mund të shihet edhe sot.

Atje stile të ndryshme të jenever: oude dhe jonge. Dallimi nuk qëndron në kohën kur u lihet të moderojnë por në recetën e tyre. Ode jenever është bërë me një recetë të vjetër, ndërsa sfungjer është një stil më i ri. Nëse jeni të interesuar të mësoni më shumë rreth kësaj historie, mund të vizitoni Shtëpia e Bols në Amsterdam, ose Muzeu Jenever, në Schiedam.

Shihemi mut

Dalim nga pijet alkoolike për pak dhe shkojmë në çaj. Kjo eshte nje çaj mente të freskët e cila është shumë tradicionale në Hollandë dhe pihet shumë në çdo cep të Amsterdamit. Çaji shërbehet në një filxhan qelqi ose në një turi të gjatë, me ujë të nxehtë dhe një grusht gjethesh të freskëta çaji.

Mund të shtoni feta mjalti dhe limoni dhe është një mundësi më e lehtë nëse nuk ndiheni si një kafe ose dëshironi diçka më tretëse.

Koffie verkeerd

Nga çaji në kafe ka vetëm një hap. Nëse ju pëlqen kombinimi i kafe me qumesht atëherë kjo kafe Hollandeze është për ju. Isshtë versioni holandez i cafè latte klasike ose kafe au lait ose kafe me qumësht. Kafeja e qumështit të nxehtë që zakonisht bëhet me një ekspres si bazë në të cilën shtohet qumështi në avull për ta bërë atë të shkumë. Një kënaqësi.

Emri, koffie verkeerd, do të thotë kafe e gabuarSepse kafeja e zakonshme mezi ka një pikë qumësht. Gjëja e zakonshme është të porosisni këtë version në mëngjes ose pasdite, dhe ndërsa ka nga ata që e pinë atë të hidhur, të tjerët shtojnë një kub sheqeri. Në kafene apo bare shërbehet me një cookie ose biskotë si shoqërim.

Avokat

Kthehemi te pijet alkoolike. Kjo pije është bërë nga vezë, sheqer dhe raki. Rezultati është një pije e artë që shërben si bazë për të bërë shumë kokteje dhe ëmbëlsira.

Një nga koktejet më të njohur të bërë me avokat është Snowball: këtu gjysma dhe gjysma janë të përziera me limonadë. Po, e njëjta shërbehet në Angli, por këtu në Holandë zakonisht shërbehet me një copë krem ​​pana dhe pluhur kakao.

Fjala, avokat, do të thotë avokat dhe nuk është rastësi. Historia pas pijes tregon se avokati ose avokati i avionit u përdor për ata që duhej të flisnin në publik para se të lubrifikonin fytin e tyre. Kush flet në publik? Avokatët.

Korenwijn

Kjo pije është në dispozicion në të gjitha dyqanet apo baret tipike holandeze të pijeve, madje edhe në restorante ose kafene. Të mos ngatërrohet me jenever. Kjo pije është bërë nga drithërat, por ndryshe nga jenever që përdor manaferrat e dëllinjës, ato manaferrat nuk janë këtu. Pra, shija është shumë e ndryshme.

Në përgjithësi, korenwijn shërbehet me ushqim tradicional Hollandez, Për shembull, ai harengë (Gjellë peshku).

kopstoot

Mund të krahasohet me boilmakerin anglez. Shërbehen dy gota, njëra me birrë dhe tjetra me jenever. Së pari ju pini jenever, në një gllënjkë të vetme, dhe pastaj birrë për të qetësuar djegien e së parës.

Argëtim dhe intensiv dhe shumë Hollandez, nëse doni të përjetoni një 100% përvojë kombëtare.

Portokalli e hidhur

Nuk është asgjë tjetër përveç një pije portokalli që shfaqet në festimet kombëtare, si Dita e Mbretit ose ndeshjet e futbollit ose Dita e Çlirimit. Është një pije alkoolike shumë e fortë, me 30% alkool, dhe zakonisht shërbehet në a e shtënë.

Oranjebitter është e hidhur dhe e fortë, është bërë me raki, portokall dhe lëvore portokalli. Shtë i ngjashëm me likerin klasik të portokallit por likeri ka sheqer në të. Duhet thënë se sot shumica e shisheve Oranjbitter kanë sheqer, kështu që nuk është më soooo i hidhur

I vjetër

Edhe pse ka një emër francez, pija është holandeze. Isshtë një pije alkoolike, Versioni Hollandez i klasikes konjak. Dikur quhej e njëjtë me vëllain e saj francez, por në vitet 60 versioni francez fitoi emërtimin e origjinës dhe më pas emri duhej të ndryshohej.

Një pije popullore është përzierja e saj me Coca-Cola, edhe pse nuk duhet ta harrojmë atë ka shumë alkool, rreth 35%. Një pije alkoolike shumë më e fortë është Goldstrike, me një përmbajtje alkooli prej 50%.

Deri më tani, disa nga pije në Hollandë por sigurisht që ka edhe më shumë. Në udhëtimin tuaj të ardhshëm në Hollandë, vishni një mbrojtës të mëlçisë dhe. për të shijuar!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*