Vallet popullore Hollandeze, inovacioni dhe tradita

vallëzimi hollandez

Tema e vallëzim apo vallëzime tradicionale në Hollandë, është ndryshe nga sa kuptohet në vendet e tjera. Mund të flasim për vallëzime popullore Hollandeze si ato vallëzim popullor, që kërcehet nga njerëzit, pa këtë kuptim që është tradicionale pasi që aktualisht ka lëvizje ose modele, të cilat përdoren bazuar në vallëzimet më tradicionale, por të cilave u shtohen hapa dhe lëvizje të reja vallëzimi.

La vallëzim popullor hollandez, origjinën në fshatrat antike për t'i bërë njerëzit të lumtur me festat e tyre gjatë gjithë vitit. Ata janë kryesisht nga Origjina skoceze, të tilla si Skotse Trije, Skotse Fiouver dhe Horlepiep nga Hakke Toone, dhe origjina Gjermanisht: Driekusman, Hoksebarger, Veleta, Kruispolka dhe Wals Spaanse.

Në fillim kërceheshin vallet më popullore bllokon, sepse ishte pjesë e veshjes për të shkuar në kishë, dhe ato që përdoreshin për pushime. Prandaj, i lidhur me vallëzimin Hollandez është termi "pengues", një lloj tradicional i goditjeve ose mënyrës së vallëzimit, të cilin e gjejmë në pjesë të ndryshme të botës. Njihet gjithashtu me emrin e këmbë e sheshtë, këmbë-ulur, shoshitje, në varësi të vendit të bisedës. Ka të bëjë me të këpucëve të përdorura për këtë, sepse shputat e këpucëve janë prej druri ose ndonjë materiali të fortë, të mjaftueshme për të theksuar punën e valltarit. Në rastin e Hollandës dhe siç kemi thënë, bllokon.

Nga ana tjetër, në vend ekziston një interes i madh për vallëzimin bashkëkohor, Kështu shfaqjet e Teatrit Hollandez të Vallëzimit (NDT) në Hagë, nën drejtimin e Çekut, me qendër në Hollandë Jiri Kylián, gëzuan një famë ndërkombëtare dhe koreografi ka lënë gjurmë shumë të shënuara gjatë 25 viteve që ai drejtoi kompaninë . Aq sa çdo dy vjet festohet në Festivali i Vallëzimit Hollandez i Hagës, në të cilën paraqiten prodhimet më të rëndësishme holandeze dhe të huaja të vallëzimit. Festivali Springdance në Utrecht dhe festivali Cadance, gjithashtu në Hagë, tregojnë çdo vit përparimet më të fundit në vallëzimin modern.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*