Veshje Hollandeze, ashtu është

Veshje tradicionale në Hollandë

Holland është një nga ato vende që historikisht dhe kulturalisht na ofron shumë mirë aspektet tradicionale dhe kurioze për të cilën zgjohet gjithnjë kurioziteti. Hollanda nuk ka një kostum tradicional kombëtar, megjithëse na ofron një përzierje e veshjeve të ndryshme që janë në rajone të ndryshme të Hollandës

Më i famshmi njihet si kostum "Me ndez" i përbërë nga një skaj i zi, një përparëse e zhveshur, një shall dhe një kapelë dantelle, së bashku me disa Këpucë druri (Klompen) ato janë ato që shumica e njerëzve besojnë ose konsiderojnë të jenë veshja tradicionale e Hollandës dhe vendeve të tjera. 

Përbërësit e veshjeve tipike Hollandeze

Volendam Hollandez

Pse është kaq e njohur kostumi "Volendam"? Shumë njerëz e mendojnë kostum Volendam kur mendojnë për Hollandën ose Hollandën. Ky është kostumi që përsëritet në të gjitha llojet e etiketave nën 'Dutch Maid', me kapakun dhe krahët e kulmuar. Në fakt, kostumi vishet vetëm qyteti i Volendam, dhe nuk është përfaqësuese ose tipike e Hollandës në tërësi, megjithatë është shumë e famshme.

Atje tre variante të padisë, kështu që ju mund të keni menduar pse shihni në imazhe të ndryshme që ato nuk duken njëlloj. Nuk është kostum i çdo dite, as kostum i zgjedhur për të dalë në treg të Dielën, por është kostum për raste të veçanta, i cili është ai që shihet më shpesh këto ditë.

Nuk është një lloji i kostumit i quajtur 'Bruiloftsgast'ose një kostum' i ftuar martese '. Whatshtë ajo që njihet si një këmishë, e cila nuk ka mëngë dhe një skaj. Kostumi tradicional është afërsisht gjatësia e kyçit të këmbës. Kamisolë nuk shfaqet kur të përfundojë kostumi. Në majë të kamisolës a 'kraplap', e quajtur gjithashtu'koplap"kralap'ose'kroplap', një lloj bibë dyshe, e ngjashme me një aksesor që gjendet edhe në disa kostume gjermane. Mbërthehet në qafë dhe fiksohet në pjesën e poshtme me shirita në panelin e përparmë me fije përmes sytheve të bashkangjitur në panelin e pasmë.

Kraplaps: si bëhet

Kraplaps

El kraplap gjenden në shumë kostume Hollandeze, pasi që shpesh është zbukuruar në një mënyrë shumë të suksesshme, pasi ato mund të qëndisen ose me pëlhura të shtypura me zbukurime të ndryshme. Ato janë bërë në dy pjesë, para dhe mbrapa, një shpatull është e qepur e mbyllur, dhe tjetra ka një fiksim. Ka një copë shirit ose kordon rreth hapjes së qafës. Në ditët e sotmekraplap zakonisht ka një dizajn lule qëndisur makinë qepur saten, zakonisht trëndafila.

Rreth vitit 1930, një familje e mbiquajtur Tol zhvilloi një formë të pikturimit mekanik të llakave me trëndafila në një sfond mëndafshi duke përdorur një seri stencilash; Ky duket të jetë pararendësi i makinës për qëndisje që përdoret sot prodhimin e kraplaps.

Kur është radha e skajit

skaj kletje holandez

Pastaj vendoset skaji, fundi me shirita të bardhë dhe të kuq për kostumin e njohur si 'mysafir i dasmës', përndryshe një skaj i gjatë në një ngjyrë të errët të ngurtë, më së shpeshti i zi ose blu i errët.

Gratë në Brands, disa kilometra larg Volendam, ata veshin një skaj me shirita shumë të ngjashëm, por gjithmonë nën la këmishë e sipërme. Në krye të kësaj skaji, vishet ajo që njihet si 'kletje', një bluzë apo xhaketë leshi të zezë në pjesën e pasme dhe një palë veshje të gjerë në pjesën e përparme. Ajo përmban një dekolte të prerë katrore si përpara ashtu edhe mbrapa, e cila u përmirësua me përshtatjen; pjesa e përparme mbyllet me grepa.

Këpucët e këtyre veshjeve tradicionale

Klompen

Klompen, ose këpucë prej druri, janë një traditë e njohur Hollandeze, ashtu si tulipanët dhe mullinjtë e erës. Këpuca më e vjetër prej druri e gjetur ndonjëherë u zbulua në Amsterdam në vitin 1979 dhe daton deri në 1230 pas Krishtit. Këpucët ishin të shtrenjta dhe të veshura vetëm nga të pasurit për të mbrojtur këmbët e tyre dhe për të treguar se mund të përballonin një luks të tillë, prandaj lindi Klompen, një këpucë prej druri që ishte një alternativë më e lirë, më e sigurt për këpucët prej lëkure të qepura me dorë.

Versionet e para të këpucët prej druri kishin tabanin e drurit dhe kapakët prej lëkure, megjithatë, më në fund e gjithë këpuca ishte bërë prej druri për të mbrojtur më mirë këmbët, pasi shumë njerëz që i vishnin ato ishin peshkatarë, fermerë dhe punëtorë të fabrikës pasi ato ofrojnë një pengesë kundër rreziqeve të tilla si grepa peshkimi, thonjsh dhe të tjera të mprehta objektet. Ata nuk mund të përdoren për të shkuar në kishë ose brenda shtëpisë, por ato mund të përdoren për të marrë pjesë në disa vallëzime.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

13 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   dajan dijo

  hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhooooooooooooooooooooooooooolllllllllllllllllllllllllllllllllallëaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 2.   Monserrat dijo

  hahahajajjjajjajajajajaja hahaha cfare babai thisoo mos beso oooooo nuk e kisha kurre kete

 3.   Monserrat dijo

  oooogan jam motra e josti n biber jam shume e famshme hahaha se babai eshte motra e jostin biber yyy ti nononon hahahahahaha ti nonononononono hahahaha

 4.   Monserrath dijo

  të gjithë janë të mirë, mos diskutoni për të gjitha vendet janë të mira, mos i diskutoni ato, shkoni për të shkuar paqe, shumë paqe

 5.   anonim dijo

  alv

 6.   panço dijo

  Unë i dua idetë tuaja

 7.   jessica dijo

  hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooolllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 8.   diell dijo

  Pse kaq shumë njerëz flasin kaq shëmtuar për një kulturë që ata thjesht nuk e dinë?

 9.   pizhame juan dijo

  nuk me sherben sepse nuk thote emrin

 10.   pizhame juan dijo

  Por unë pres dhe blej pizhamet e Juan sepse ato janë shumë të ngrohta, shpresoj t'i blej, shiten në Uruguaj, shkoni në internet dhe shikoni mirupafshim!

 11.   pizhame juan dijo

  NE

 12.   Cecilia dijo

  Sa keq që ka komente të caktuara. Mendoj se është diçka shumë e shkurtër, do të doja të dija nëse ata ende përdorin kostumet tipike për dasma apo ahengje.

 13.   normë mujica dijo

  gjithçka shumë e bukur për Hollandën, e doja atë. të gjithë kulturën dhe idiosinkrazitë e tyre, shpresoj të jenë të sjellshëm kur vizitohen dhe nuk i urrejnë të huajt, për shkak të ngjyrës ose origjinës së tyre ... puthjet