Zakonet holandeze në Krishtlindje

sinterklaas holland e Krishtlindjeve

L Zakonet dhe traditat Hollandeze në Krishtlindje ato janë shumë të ngjashme me ato të vendeve të tjera të Evropës Qendrore dhe Veriore. Sidoqoftë, ajo ka disa veçori që e bëjnë atë të ndryshme dhe veçanërisht simpatik.

Në këtë postim do të rishikojmë disa nga këto tradita që kanë të bëjnë me festimet, tregjet dhe gastronominë tipike të këtyre datave. Bashkohuni me ne në këtë udhëtim interesant për në Krishtlindjet në Hollandë.

Sinterklaas, 'Santa Claus' Hollandez

Ndryshe nga pjesa tjetër e botës, në Hollandë dita më e rëndësishme për fëmijët është dita Dhjetor 5. Kjo është data, tre javë para Krishtlindjes, ajo Sinterklaas (Shën Nikolla) u sjell atyre dhuratat e tij.

Sado tronditëse mund të tingëllojë, legjenda e thotë atë Sinterklaas jeton në Spanjë gjatë pjesës tjetër të vitit. Por ai nuk e humb datën e tij të Krishtlindjes me fëmijët Hollandezë, duke udhëtuar me anije në Hollandën e ftohtë me një varkë me avull plot dhurata dhe surpriza.

Për të përmbushur misionin e tij, Sinterklass ka ndihmën e shërbëtorit të tij, Zwarte Piet (Pedro el Negro), i njohur gjithashtu si Qumësht i butë o Roetpiet (Pedro Hollin ose Pedro de la oxhak).

Mbërritja në port (çdo vit zgjidhni një tjetër) është një kohë emocionuese, si dhe një nga traditat më të dashura Hollandeze në Krishtlindje. Familjet grumbullohen në bankën e të akuzuarve. Kur Sinterklaas dhe e tij pieten ("pedros" e tyre) vunë këmbën në tokë, këmbanat e kishës fillojnë të bien dhe fëmijët shpërthejnë në britma ngazëllimi.

Kur fëmijët të shkojnë të flenë, Sinterklaas do të vizitojë qytetet dhe qytetet e vendit me kalin e tij të bardhë. Ai do të lërë dhurata dhe ëmbëlsira për fëmijët që kanë qenë të mirë; ai do t'i fusë njerëzit e këqij në një thes dhe do t'i çojë në Spanjë.

Nëse e gjithë kjo ndodh natën e 5-6 dhjetorit, po në lidhje me Prag Krishtlindjesh në Hollandë? Darka festohet si familje, por meqenëse të vegjlit tashmë kanë marrë dhuratat e tyre javë më parë, tani është radha e të rriturve. Sidoqoftë, gjithnjë e më shumë familje janë vendet ku babai i Krishtlindjeve ose Santa Claus (në Hollandë e quajnë atë) Kerstman) gjithashtu ndodh që të lënë dhuratat e tyre.

Tregjet e Krishtlindjeve dhe dekorimet në Hollandë

Krishtlindjet në Hollandë

Amsterdami gjatë kohës së Krishtlindjes

Nga Dita e Shën Nikollës (6 dhjetor) deri në prag të Krishtlindjes, rrugët e qyteteve të mëdha të vendit janë të mbushura me dritat dhe zbukurime. Siç janë të mbushura me shumë qytete Hollandeze Canales, drita reflektohet në ujërat e saj kështu që kjo ndriçim është veçanërisht e bukur.

Në shtëpitë është e zakonshme të montoni një pemë të Krishtlindjes dhe të vendosni drita dhe zbukurime të tjera në dyert, dritaret dhe fasadat. Familja dhe miqtë shkëmbejnë urime në të cilat shkruajnë Prettige kerst (Gëzuar Krishtlindjen në Hollandisht). Tradicionalisht, pragu i Krishtlindjeve dhe dita e Krishtlindjeve do të festojnë në shtëpi, me familjen.

Në vend të kësaj, më 26 dhjetor (Tweede Kerstdag ose "dita e dytë e Krishtlindjes") është zakonisht e dedikuar për të vizituar familjen më të largët ose për të shkuar compras navideñas, pasi që pothuajse të gjitha dyqanet janë të hapura atë ditë.

L Tregjet e Krishtlindjeve në Hollandë ato janë më të bukura dhe autentike në qytetet e vogla se sa në ato të mëdha. Disa nga më të mirat janë ato që janë të organizuara në Harlem y Dordrecht, me pistat e saj të mëdha të akullit dhe tezgat prej druri në rrugë ku mund të shijoni verën e nxehtë. Përmendje e veçantë për tregun e Krishtlindjeve në Valkenburg, në brendësi të vendit, e cila është instaluar në disa shpella nëntokësore, ose tregu lundrues i Leiden.

Traditat Hollandeze në Krishtlindje në tryezë

gurmettten holland e Krishtlindjeve

Gourmetten në darkat Hollandeze të Krishtlindjeve

Megjithëse gastronomia Hollandeze nuk është e njohur gjerësisht ndërkombëtarisht, kuzhina tradicionale e Krishtlindjeve ofron disa shijshme interesante që ia vlen të njiheni.

Ekziston një traditë e vjetër e quajtur Gourmetten e cila konsiston në vendosjen e një sobë të vogël në tryezë ditën e Krishtlindjes (e quajtur Eerste Kerstdag ose "dita e parë e Krishtlindjes"). Darkat mblidhen rreth kësaj sobë ku shijshme ngrohen në pjesë të vogla, secila duke përdorur tabaka e vet individuale. Mund të thuash që është diçka si raclette franceze.

Në një darkë për Krishtlindje në Hollandë nuk mund të mungojë i pjekur (viçi, rosë, fazan ...) shoqëruar mirë nga të ndryshme perime dhe salca. Sigurisht, lloje të ndryshme të Djathë Hollandez. Sa për pijen, megjithëse në këtë vend konsumohet më shumë birrë sesa verë, kjo e fundit është e preferuara për një drekë apo darkë të këtij lloji.

Pas drekës ose darkës, mbërrijnë ëmbëlsirat. Timeshtë koha për të shijuar Kartëmonedhë, disa biskota marzipane të bëra në formën e shkronjave. Gjëja e zakonshme është që ato të gatuhen në shtëpi duke përdorur inicialet e anëtarëve të ndryshëm të familjes. Një tjetër opsion i ëmbël është Pepernoot, një tortë e shijshme me kanellë dhe erëza.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*