Ushqim ekzotik në Hong Kong

Ushqim ekzotik në Hong Kong

Disa mund të besojnë se në Hong Kong, duke qenë një koloni angleze deri në vitin 1998, flitej anglisht, por jo. Gjetja e njerëzve që flasin anglisht është më e vështirë se sa mendoni, i cili mund të jetë problem nëse shkoni në një restorant dhe dëshironi të porosisni një pjatë.

Hong Kong, i famshëm për ushqimin e tij ekzotik, duke shërbyer nga mishi i miut në rrugë, si dhe fruta dhe perime të panjohura në shumë vende evropiane dhe restorante të panumërta.

Restorantet shërbejnë një numër gatimesh mjaft tërheqëse si dhe të tjera që nuk janë aq të këndshme për syrin. Ekziston një pllakë që duket si një supë me krimba të cilat janë ende gjallë kur mbërrijnë në tryezën tuaj, kështu që testimi i tyre ishte një sfidë e madhe.

Duck gjithashtu shërbehet zakonisht. Me krahë dhe kokë dhe këmbë në një pjatë të zezë me shkëlqim, e cila jep një ndjenjë se është e papërpunuar. Pula shërbehet edhe me kokën e saj dhe duket se truri i kafshës është një kënaqësi pasi është zakon të thithet derisa të mos mbetet asgjë.

Enët e karkalecave ishin gjigande, Si një delikatesë e perëndive, torta e gaforres është gjithashtu e famshme, e cila është si një shije e parajsës dhe specialiteti është karavidhet.

Pa dyshim, ju do të jetoni një jashtëzakonshme dhe spektakolare përvojë kuzhinës gjatë qëndrimit tuaj në Hong Kong, një vend ku nuk do të harroni kurrë ushqimin legjendar të një vendi të vendosur në fund të planetit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*