10 gjërat që duhet të dini para se të udhëtoni në Indi

Taj Mahal

Me siguri shumë herë keni ëndërruar të pozoni përpara Taj Mahal dhe mendojeni atë gjatë lindjes së diellit, humbni në xhunglat dhe tempujt e saj, hani pulë autentike Massala ose humbni shikimin në kontrastet e shumta të gjeografisë së saj nga një prej trenave të tij të famshëm. India vazhdon të jetë një nga ato vende në botë që nuk lë askënd indiferent, ku ngjyra, aromat dhe shpirtërore përbëjnë një makrokozmos unik. Nëse ndonjëherë mund të udhëtoni në nënkontinentin Aziatik, bëjeni kështu, por së pari mbani në mend këto 10 gjërat që duhet të dini para se të udhëtoni në Indi.

Të fala si duhet

Në Indi, kur përshëndetni ose i drejtoheni dikujt, gjëja më e mirë për të bërë është të sjellësh të dy pëllëmbët në gjoks dhe të pëshpërit mitiken «Namaste«, Opsioni më i mirë në vend të shtrëngimit të duarve, më shumë i parë si një zakon i huaj. Nëse keni mundësi, shoqëroni përshëndetjen me Namaste të lartpërmendur dhe thoni lamtumirë me një Namaste Ji, në shenjë respekti.

Ata luten për gjithçka

ganesh

Mbaj mend që shoqja me të cilën unë udhëtova në Indi pësoi një pickim në mjekër dhe iu desh ta mbante atë të fashuar për disa ditë. Në Indi, veçanërisht në jugun e qetë, njerëzit nuk do të hezitojnë për asnjë moment të qëndrojnë para jush dhe t'ju thonë se ata do të luten për ju kur të shohin që ju keni pësuar ndonjë dëm, një shembull i entuziazmit fetar që India evokon në formën e gjesteve si këto dhe fotografi ose figura të Shiva ose Krishna që do t’i shohim kudo.

Nëse jeni një grua udhëtare

India, përkundër asaj që shumë pretendojnë, është një vend i sigurt për të udhëtuar por në të cilin, megjithatë, duhet të ndiqni disa udhëzime thjesht kulturore, veçanërisht nëse jeni grua. Nëse nuk doni të fotografoheni sikur të ishit një aktore filmi, përpiquni të mos shkoni në pezull, pasi hindusët nuk janë të matur dhe jo vetëm që nuk do të ndiheni të vëzhguar nga një mijë sy, por disa madje do t'ju afrohen për të bërë fotografi . Një këshillë e thjeshtë, por gjithmonë e dobishme.

Mënyra "dremitje" e Hindusëve

Në Indi, kur një vendas dëshiron të dremitë, ata japin një anim të shkurtër të kokës që duket të jetë 'Jo', edhe nëse do të thotë e kundërta. Një detaj i vogël që, nganjëherë, mund të jetë zhgënjyes, por që përfundoni të mësoheni pak nga pak. Në fund, madje ju duket e dashur.

Lopët kudo

Në Indi, i njohur si lopa e shenjtë Conceshtë konceptuar si një kafshë që, megjithëse nuk nderohet ashtu siç është, konsiderohet një lloj tabu, një figurë e kulturës së saj që duhet respektuar. Për këtë arsye, nuk është për t'u habitur që lopët enden lirshëm në cepat më të papritura të gjeografisë indiane: në plazhe, brenda shtëpive ose po, në mes të një autostrade që shemb trafikun.

Dallimi midis gjinive

Në disa pjesë të Indisë, disa shërbime shpesh kërkojnë ndarjen e burrave dhe grave. Për shembull, në Hyrja në Taj Mahal Ekziston një radhë për burrat dhe një tjetër për gratë, ndërsa në disa mjete transporti, siç është trageti në jug, kjo ndarje kërkon gjithashtu këtë ndarje kur hipi dhe udhëton në disa raste. Zakonisht nuk është më tipikja, por ekziston.

Punësoni një shofer taksie gjatë gjithë ditës

Nëse jeni të gatshëm për të vizitoni disa qytete si Delhi, Agra, Jaipur ose MumbaiIsshtë më mirë nëse punësoni një shofer taksie për tërë ditën, dhe nëse është e mundur ta bëni atë nga hoteli juaj, aq më mirë. Në këtë mënyrë, ju jo vetëm që mund të bini dakord për një buxhet ditor më global, por gjithashtu do të njiheni me disa nga cepat sekrete të atij qyteti dhe madje mund të bëni pazar në qeramikë, veshje ose dyqane tipike instrumentesh (ai gjithashtu do të marrë një komisioni). Çdo gjë është studiuar.

Udhëtoni në klasën e gjumit

Udhëtimi në Indi me tren është ndoshta një nga përvojat e shkëlqyera të udhëtimit që një person mund të përjetojë në jetë. Për këtë arsye, unë ju rekomandoj që të blini biletën për në Klasa e gjumit, e cila zakonisht është më e lirë dhe do të keni ik me vrap tuajin në një dhomë me gjashtë persona. Diapazonet e trenave në Indi janë tetë, duke filluar nga Klasi i Parë AC në Uljen e Dytë, Gjumi është më i ndërmjetëm.

India nuk është vendi më i pastër

Megjithëse India është një vend i mrekullueshëm dhe ka një pamje të papërshkrueshme, mentaliteti i shumicës së kulturës indiane priret të jetë "atje, shumë më mirë". Gjatë gjithë udhëtimit tonë jo vetëm që gjetëm grumbuj të mëdhenj plehrash, por në bordin e trenit, për shembull, nuk ishte aspak e paarsyeshme që vetë udhëtarët të hidhnin kontejnerët e tyre të ushqimit nga dritarja. Mbani këtë në mendje dhe përpiquni të jepni një shembull.

Shtë një vend i lirë

India është një nga vendet më të mira për të vizituar nëse udhëtoni me një buxhet të ngushtë. Të dy bujtina si ata hostele Janë të lira (jo më shumë se 10 euro për një natë në përgjithësi) dhe ushqimi është gjithashtu shumë i lirë, gjithmonë, natyrisht, duke marrë parasysh ndryshimet midis restoranteve turistike, atyre lokale dhe po, edhe stendat e rrugëve, ndoshta mënyra më e suksesshme për të shpenzuar pak para ndërsa përshtaten me mjedisin lokal. Nëse po kërkoni një vend të lirë larg për të udhëtuar, mos hezitoni, India është përgjigjja.

Përkundër konotacionit ndonjëherë negativ që këto sugjerime mund të sugjerojnë, India është një vend i mrekullueshëm që, megjithatë, si çdo vend i largët dhe i ndryshëm, ka rregullat dhe zakonet e veta të lidhura ngushtë me kulturën e saj.

A po udhëtoni për në Indi në muajt e ardhshëm?

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*