15 këshilla për të udhëtuar në Indi

India është një vend ndryshe nga çdo vend tjetër. Confirmedshtë konfirmuar nga ngjyrat e saj, ai shpirtëror karakteristik, traditat e lidhura me një të kaluar në të cilën të mençurit dhe studiuesit interpretonin botën nga një pallat në mes të tropikëve. Për këtë arsye, vendi i kerrit dhe mandalas është një sfidë për shqisat e atyre që udhëtojnë në trenat e tij, bëjnë yoga në tempujt e tij dhe hanë në tezgat e rrugëve të tij. Për ta dhe për këdo që po përgatitet të udhëtojë në nënkontinent gjatë muajve të ardhshëm janë këto 15 këshilla për të udhëtuar në Indi mbledhur nga dikush që nuk do ta harrojë kurrë këtë destinacion të vizituar në 2012.

Koha më e mirë për të udhëtuar në Indi

Koha më e mirë për të udhëtuar në Indi është në mes të dimrit, veçanërisht në muajt dhjetor dhe janar. Nga fundi i majit deri në korrik, musoni jugor fillon në Kerala dhe lëviz lart në veri, ndërsa musoni verior, i cili ngrihet në Siberi, kalon në verilindje të vendit në gjirin e Bengalit nga shtatori në nëntor. Megjithëse aktiviteti i musonit është ulur, ky fenomen vazhdon të jetë i paparashikueshëm në varësi të vitit.

Visa për Indi

El Visa për të udhëtuar në Indi nga Spanja është tre ose gjashtë muaj të përdoret brenda pesë viteve dhe me shënime të shumta. E njëjta gjë me vendet e tjera si Meksika ose Kolumbia.

A duhet të vaksinoheni?

Tani Nuk ka vaksina të detyrueshme nëse udhëtoni në Indi nga Spanja, duke qenë vaksina e etheve të verdha e vetmja e detyrueshme nëse udhëtoni nga një prej vendeve endemike të kësaj sëmundjeje. Nëse më në fund vendosni të vaksinoheni, më të rekomanduarit janë ato kundër etheve të verdha, hepatitit A dhe B, etheve të verdha, malaries ose tërbimit.

Këmbimi valutor

Për të marrë një ide të buxhetit kur udhëtoni në Indi, 1 rupi është e barabartë me 0.01 euro sot, 4 maj 2017. Mbi këtë bazë, shumat që do të trajtohen mund të jenë 3 mijë rupi (42 euro), 2 mijë (28 euro) ose 1000 (14 euro). Aplikacioni XE është një nga aleatët më të mirë për të kontrolluar konvertimin e monedhës në kohë reale.

Nëse do të udhëtoni në Indi, është më mirë të njoftoni bankën tuaj pasi që shumë subjekte lejojnë tërheqjen e parave zakonisht të kufizuara në 300 euro në javë, gjë që mund të jetë një pengesë kur paguani kurset e zhytjes, duke blerë një fluturim në një agjensi ose , me pak fjalë, duke shpenzuar shuma të mëdha parash gjatë udhëtimit.

Ushqimi në Indi

gastronomia e Indisë

Si në çdo vend turistik, skenarë të tillë si Goa ose Fort Kochi, në Kerala, janë plot me kafene dhe restorante të përqendruara në turistë në të cilët, megjithëse nuk janë shumë të shtrenjta, aromat mund të mos jenë aq autoktone. Për atë arsye, përdorimi i tezgave të ushqimit në rrugë është një mundësi e shkëlqyeshme jo vetëm për shkak të çmimit të tij (tre samosa për më pak se një euro, një qebap për 80 rupi ...) Por sepse bëhet fjalë për shije më autentike dhe në shumë mjedise. me interesante. Edhe kështu, nëse gjëja juaj nuk është të hani ushqim rrugor, ndaloni në stendën e parë ku shihni një radhë të gjatë ose shumë njerëz që hanë; nuk mund të jetë keq.

India është një vend i mirë për buxhete të ngushta pasi gjumi dhe sidomos ngrënia është jashtëzakonisht e lirë në pjesën më të madhe të vendit. Në restorantet më turistike ata ndoshta do t'ju tarifojnë pak më shumë, por në përgjithësi ata nuk duhet të paguajnë më shumë se 800 rupi për dy vakte në ditë. Enët më të thjeshta siç janë pjatat me oriz ose zierjet zakonisht kushtojnë më pak se 2000 Rs dhe enët me mish jo më shumë se 400 Rs. Në thelb, ju mund të hani për 10 euro në ditë pa problem dhe për shumë më pak nëse ju pëlqen ushqimi në rrugë.

Një shumë erëza

Kushdo që udhëton në Indi duhet të jetë i vetëdijshëm se pikantja është një veshje e lidhur ngushtë me kulturën e saj gastronomike. Por atje ata gjithashtu pyesin për të butë, të mesëm apo shumë pikant? Jo ne te vertete. Në fakt, edhe nëse kërkoni një skuqje dhal pa erëza në njëzet restorante të ndryshme indiane ata do të përfundojnë duke e përfshirë atë ashtu siç është në pjatë.

Mos pini ujë çezme

Pirja e ujit të rubinetit në çdo provincë tjetër të vendit tuaj mund të shkaktojë dëmtime të stomakut madje që vijnë nga i njëjti vend, por kur bëhet fjalë për Indinë, sjellja e ujit në shishe bëhet e domosdoshme. Jo, ata as nuk lajnë dhëmbët. (Unë e di nga përvoja).

Duke fjetur në Indi

Të flesh në Indi është jashtëzakonisht e lirë, veçanërisht nëse të tutë janë hostele për çantat e shpinës ose të njohur si bujtina. Në rastin e të parës, nuk do të paguani më shumë se dhjetë euro për natë dhe në të dytën, jo më shumë se 20. Për një dyshe. Sigurisht, nëse bëni pazar, shumë më mirë.

NdonjëManastiret, ashramet ose tempujt në Indi gjithashtu mirëpresin turistë të cilëve u ofrojnë shtrat dhe ushqim në këmbim të dhurimeve. Disa shembuj janë tempulli i famshëm i Artë i Amritsar ose Yog Ashram Anand Prakash, në Rishikesh.

Përdorimi i celularit në Indi

Nëse dëshironi të udhëtoni në Indi me celularin tuaj dhe do të kaloni shumë kohë zgjidhni të blini një kartë nga një operator indian në çdo kioskë dhe e përdorin atë për tuajat. Mundohuni të përdorni rrjetet Wi-Fi të hotelit tuaj ose të pikave përkatëse dhe sigurisht që nuk ju shkon në mendje të bëni thirrje ose të dërgoni shumë mesazhe përmes roaming (dikush që ishte pa përvojë dhe pagoi një faturë prej gati 600 euro kur ai u kthye ju tregon në Evropë.

Taksi në Indi

Të kalosh Indinë me taksi mund të jetë disi kaotike, veçanërisht nëse është një qytet i madh si Mumbai ose New Delhi. Për këtë arsye, "punësimi" i një shoferi është opsioni më i mirë, pasi që përveç që mund të bie dakord për një çmim global për transportin tuaj gjatë gjithë ditës, ai gjithashtu mund t'ju tregojë shumë vende që nuk shfaqen në udhëzuesit turistikë. Zakonisht shoferi do t'ju çojë në biznese si fabrikat e qilimave dhe qeramikës në mënyrë që të blini diçka nëse dëshironi (kështu që ai të marrë një komision). Ju mund të kontaktoni një shofer të rekomanduar nga hoteli juaj.

Udhëtimi me tren në Indi

Udhëtimi me tren për të shkuar me pushime në një hotel të lirë

Nëse po mendoni të udhëtoni me tren në Indi, do të dëshironit të dini se ekzistojnë tetë lloje të ndryshme biletash, nga AC First Class (më e shtrenjta) te Ulja e Dytë, duke qenë klasa e gjumit më e rekomanduara, pasi që pavarësisht mungesës së kondicionimit të ajrit është një modalitet i rehatshëm, ju keni vendin dhe ikonë tuaj dhe nuk është i shtrenjtë (kam paguar rreth 2 mijë rupi - 30 euro - për një udhëtim nga Agra në Kerala për 32 orë).

Respekt

Gjatë viteve të fundit, ai i njohur si turizmi i lagjeve të varfëra Hasshtë bërë një trend i ri që konsiston në vizitën e lagjeve të varfëra në vendet e pazhvilluara për të parë se si është në të vërtetë një vend. Ka shumë debate rreth këtij lloji të udhëtimit edhe pse, nëse keni mundësi, përpiquni të mos bëni fotografi të fëmijëve që pyesin në rrugë ose të atij personi të varfër, të cilit i keni dhënë një sanduiç nga një lokal. Mendoni se si do të ndiheni në të njëjtën situatë.

India dhe ayurveda

Shumë nga ata që udhëtojnë në Indi e bëjnë këtë me synimin për të thelluar praktikën e yogës dhe terapive të tjera alternative si p.sh. ayurveda, një sistem tradicional i mjekësisë indiane Përbëhet nga ekstrakte bimore që terapisti i kombinon në varësi të diagnozës fizike dhe emocionale të pacientit. Nëse e gjeni këtë lloj trajtimi në pazare ose tregje, mos e blini, veçanërisht sepse mund të jetë i falsifikuar dhe kushdo që jua shet nuk ka ide se çfarë po ju shesin. Gjëja më e mirë do të jetë të shkosh në qendra ose konsulta të terapistëve profesionistë në këtë Ayurveda.

Namaste

Kur bashkëveprojmë me njerëzit indian, më e mira do të jetë përkulni pëllëmbët e duarve në nivelin e gjoksit dhe pëshpërit Namaste tipike. Kur të thoni lamtumirë, kryeni përsëri gjestin. Shmangia e duarve është një zakon më perëndimor dhe jo shumë i përhapur në Indi.

 

Po dhe jo (Në Indi)

Në Indi ata kanë shumë zakone kurioze, por ndoshta një nga më tronditësit në fillim është mënyra e tyre e tundjes së kokës. Kur pyesni një Hindu nëse mund t'ju marrë për të parë Taj Mahal dhe ai tund kokën, ai me të vërtetë po thotë po. Nuk ka referenca që kur jeni dakord, dëshironi të thoni jo, kështu që nuk duhet të mendoni shumë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1.   Camilo Campillo dijo

    mirëdita
    Kam në plan të udhëtoj në Indi në muajin Nëntor dhe do të doja të dija nëse dini ndonjë agjenci në Indi, të punësoj një udhëzues që flet Spanjisht.
    Unë planifikoj të udhëtoj në qytete të ndryshme, ideali do të ishte një udhëzues për secilin qytet ose një për të na ndihmuar në të gjitha turnet.
    i vëmendshëm ndaj rekomandimeve të tyre.