Aktorët më të mirë Bollywood

Imazhi | Republika

Bollywood është termi që iu dha në vitet 70 industrisë së filmit në Indi, e cila ndodhet në Bombei dhe gjuha e përdorur është hindisht. Kjo fjalë vjen nga përzierja midis emrit të Bombay dhe Hollywood, mekës së kinemasë amerikane të vendosur në Los Anxhelos.

Filmat Bollywood janë të famshëm në botë për numrat e tyre spektakolarë muzikorë, të mbushur me koreografi shumëngjyrëshe që aktorët kërcejnë me muzikë tradicionale të përzier me pop Western. Gjithashtu për aktorët dhe aktoret e saj, të cilat sjellin së bashku talent dhe bukuri të madhe, si dhe miliona ndjekës brenda vendit të tyre dhe përtej kufijve të tij.

Me këtë rast, ne bëjmë një përmbledhje nga disa nga aktoret më të mira në Bollywood të cilët kanë marrë pjesë në shumë filma dhe seriale televizive. Kush janë më të famshmit?

Aishwarya rai

Aishwarya Rai është aktorja më me ndikim në Indi, me praninë dhe prestigjin më të madh ndërkombëtarisht. Ashtu si aktoret e tjera indiane, Rai gjithashtu shërbeu si modele dhe u kurorëzua Miss World në 1994.

Disa vjet më vonë, bota e kinemasë e vuri re dhe ajo bëri debutimin e saj në fund të viteve 90. Ajo ishte përfshirë shpesh në prodhime të ndryshme indiane, duke fituar disa çmime nga Akademia Indiane e Filmit për filma të tillë si "Hum Dil De Chuke Sanam" ( 1999) me Salman Khan dhe "Devdas" (2002) ku ndau vëmendjen me Shahrukh Khan.

Në planin ndërkombëtar, aktorja indiane Aishwarya Rai ka marrë pjesë gjithashtu në filma të shumtë sidomos në Shtetet e Bashkuara. Filmi i saj i parë jashtë vendit ishte "Dasma dhe paragjykime" (2004), një përshtatje argëtuese e klasikes letrare të Jane Austen "Krenaria dhe paragjykimi".

Më vonë ai mori pjesë në një film historik me aktorin britanik Colin Firth të quajtur "Legjioni i fundit" (2007). Një tjetër nga filmat e tij më të njohur jashtë vendit ishte "The Pink Panther 2" (2009), vazhdimi i "Pink Pink". Pas këtyre përpjekjeve për në Hollywood, aktorja indiane u kthye për të punuar në vendin e saj.

Për më tepër, ajo ka bërë bashkëpunime të shumta si model reklamash për marka të ndryshme të modës dhe kozmetikës.. Ajo gjithashtu është shfaqur në shumë kopertina të revistave të modës duke kurorëzuar veten mbretëreshën e Bollywood.

Deepika Padukone

Imazhi | Outlook India

Aktorja daneze me origjinë indiane është një nga aktoret më të mira në Bollywood sot dhe një nga më karizmatike me 56,2 milion ndjekës në Instagram.

Ajo hyri në botën e kinemasë pothuajse rastësisht pas një karriere të gjatë si modele të fushatave reklamuese për markat tregtare më prestigjioze në Indi. Ajo menjëherë u bë një nga fytyrat më të freskëta dhe më të njohura në vend dhe shumë shpejt bëri hapin në modën ndërkombëtare duke marrë pjesë si ambasadore e markave të njohura të bizhuterive dhe kozmetikës.

Pas xhirimit të videoklipit për "Naam Hai Tera" të Himesh Reshammy, regjisorët i vunë sytë dhe asaj i erdhën ofertat për t'u shfaqur në botën e kinemasë. Edhe pse Deepika nuk kishte shumë përvojë në këtë industri, dëshironte të përmirësohej dhe u regjistrua në një akademi aktrimi ku bënte klasa për të përmirësuar aftësitë e saj para kamerave.

Ajo bëri debutimin e saj si aktore në komedinë romantike "Aishwarya" (2006) dhe filmi u bë një hit në arka lokale. Një tjetër nga filmat për të cilin ai mori vlerësime të mira në Bollywood ishte "Kur një jetë është e vogël" (2007). Për interpretimin e saj në të ajo mori Çmimin Filmfare të Filmit Indian dhe nominimin e parë për aktoren më të mirë.

Pastaj ai bëri disa filma pa ndonjë rëndësi, derisa suksesi përsëri i trokiti në derën e tij me komedinë "Housefull" nga Sadij Khan. Në vitin 2015, Deepika luajti së bashku me aktoren Priyanka Chopra në dramën historike "Bajirao and Mastani", i cili u bë filmi i katërt indian me fitime më të larta.

Ndërkombëtarisht, aktorja gjithashtu ka punuar në Hollywood në vitin 2017 në filmin "Three X: World Domination" ku ndau ekranin me Vin Diesel.

Priyanka Chopra

Imazhi | Vogue Mexico Roy Rochlin

Priyanka Chopra është një nga aktoret më të mira në Bollywood dhe një nga më të pëlqyerat në kohët e fundit. Ai u rrit në famë ndërkombëtare me serialin amerikan "Quantico" (2015), ku ajo luan një agjent të FBI-së i cili duhet të zbulojë autorin e një sulmi terrorist në Grand Central Station ndërsa dyshimet qëndrojnë mbi të. Në Hollywood ai ka realizuar edhe filma të tjerë si "Baywatch: Los Vigilantes De La Playa" (2017), "Superniños" (2020) dhe "Tigre Blanco" (2021).

Sidoqoftë, ai më parë kishte marrë pjesë në shumë filma Bollywood si "Don" (2006) ", një thriller aksion me Shah Rukh Khan si bashkë-yll; "Krrish" (2006), një histori superhero me Hrithik Roshan; "Moda" (2008), një film i vendosur në botën e modelimit dhe modës; "Kaminey" (2009), një film aksion me aktorin Shahid Kapoor; "Barfi!" (2012), "Gunday" (2014) ose "Mary Kom" (2014), një film biografik për këtë boksier olimpik nga Manipur.

Priyanka Chopra ishte gjithashtu një modele e njohur pasi fitoi titullin Miss World në 2000, duke qenë modeli i pestë indian që shpallet fitues në këtë konkurs popullor të bukurisë.

Ai aktualisht ka shumë çmime për kreditin e tij dhe në Instagram ai ka pothuajse 62,9 milion ndjekës.

Kareena Kapoor

Imazhi | Masala!

Aktorja Kareena Kapoor rrjedh nga një familje artistësh (gjyshi, babai dhe motra e madhe janë gjithashtu aktorë) kështu që talenti i përshkon venat.

Ai filloi të punojë para kamerave në një moshë shumë të re, duke u shfaqur në reklama të ndryshme televizive. Sa i përket kinemasë, ajo bëri debutimin e saj në vitin 2000 me filmin "Refugjat", i cili fitoi vlerësime të shumta nga publiku dhe media e specializuar dhe çmimi i saj i parë ishte Filmfare për performancën më të mirë debutuese për femra.

Vitin pasues ai mori pjesë në filmin "Kabhi Khushi Kabhie Gham" i cili u bë filmi me fitimin më të lartë në Indi në tregun ndërkombëtar.

Në vitet në vijim për të shmangur pëllumbësinë në role të caktuara, aktorja zgjodhi të pranonte role më kërkuese, duke befasuar kështu me shkathtësinë e saj Në filma të tillë si "Chameli" (2004) ku ajo luajti një prostitutë me të cilën fitoi çmimin e saj të dytë Filmfare për Performancën më të Mirë Speciale dhe në filma të tillë si "Dev" (2004) dhe "Omkara" (2006) me të cilët fitoi dy më shumë Çmime Kritikësh për aktoren më të mirë.

Komedia "Jab We Met" (2007) me regji të Imtiaz Ali i dha përsëri Kapoor Çmimin e Aktores më të Mirë për Filmfare. Që nga ajo kohë, ajo ka pasur një karrierë të gjatë dhe të suksesshme dhe ka fituar afeksionin e publikut, duke qenë kështu një nga aktoret më të mira bashkëkohore Bollywood me më shumë se 6 milion ndjekës në Instagram.

Bipasha basu

Imazhi | Vogue India

Bipasha Basu është një tjetër nga aktoret më prestigjioze indiane dhe një divë e vërtetë indiane indiane e celuloidit e cila me talentin dhe bukurinë e saj ka arritur të kalojë kufijtë e saj. Ai aktualisht ka pothuajse 9 milion ndjekës në Instagram.

Ashtu si aktoret e tjera kryesore të Bollywoodit, Bipasha bëri hapat e saj të parë në botën e modës dhe filloi karrierën e saj të suksesshme në këtë industri shumë e re, në vetëm 17 vjeç. Në vitet 90, ajo fitoi konkursin Supermodel i Cinthol Godrej dhe konkursin e famshëm ndërkombëtar të supermodeles Ford. Kjo bëri të mundur që ajo të punonte si modele në New York, pasi nënshkroi për agjencinë Ford dhe të shfaqej në më shumë se 40 kopertina të revistave të modës.

Si aktore, ajo bëri debutimin e saj në ekranin e madh me filmin "Ajnabee" (2001), i cili i dha asaj çmimin Filmfare për debutimin më të mirë për femra. Një vit më vonë erdhi suksesi i saj i parë tregtar me filmin horror "Raaz" (2002) për të cilin ajo u nominua për një çmim Filmfare në kategorinë e aktores më të mirë.

Më vonë ai gjithashtu mori pjesë në filma të tjerë me fitim të lartë në Indi si komeditë "Pa hyrje" (2005), "Phir Hera Pheri" (2006) dhe "Të gjithë më të mirët: Argëtimi fillon" (2009).

Gjatë atyre viteve ai gjithashtu mori shumë vlerësime për interpretimet e tij në filmat horror Aatma (2013), Creature 3D (2014) dhe Alone (2015) dhe në komedinë romantike Bachna Ae Haseeno (2008). Disa nga punimet e tij të fundit në Bollywood ishin Humshakals (2014) dhe Krijesë (2014).


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   poenia dijo

  Po Aishwaria është e lezetshme dhe e kam dëgjuar atë por për mua Kajol është akoma më e bukura dhe aktorja më e mirë indu ...

 2.   Rikardo dijo

  Epo Aishwaria është e lezetshme, por Kajol është më e bukur dhe e talentuar

 3.   brendo dijo

  nëse mendoj njëlloj
  Kajol ju tejkalon, por nuk keni pse të rilindni atje nëse do të ishit më të bukur, ha ha, çfarë sensi humori, nuk mendoni?

 4.   MARCO dijo

  kajol trëndafili më i bukur i një trëndafili

 5.   ermioni dijo

  Unë nuk dua të skualifikoj askënd ose të krahasoj sepse nuk ka krahasim të mundshëm. kajol si aktore është mbresëlënëse sepse i bën të besueshëm të gjithë personazhet që luan dhe si bukuroshe është një grua me mish e kocka, brabo e parafabrikuar e pafajshme për ju kajol

 6.   yu dijo

  kajol është aktorja më e mirë që kam dashur ta shoh në dashurinë time të parë me sharuk khan është e jashtëzakonshme

 7.   Evelyn dijo

  mirë për mua kajol është më i miri i kinemasë hindu dhe e bukur e doja dashurinë e saj të filmit kundër tkm të trashë dhe të hollë kajol ti je e preferuara ime

 8.   swarna dijo

  Aishwarya Rai është aktorja ime e preferuar në të gjithë Indinë
  Do të më pëlqente të isha një aktore Bollywood si ajo

 9.   swarna dijo

  Bombej më e mira !!

 10.   milje dijo

  pa dyshim nuk ka asnje pike krahasimi sepse talenti i kajolit dhe bukurise se tij askush nuk e kalon as boten time qe kuptohet

 11.   MARISABEL ARACA dijo

  KAJOL QULLIMI MU I SHTT SE SIIIIIIII

 12.   MARISABEL ARACA dijo

  PERSHENDETJE TE GJITHEVE.
  KAJOL ASHT A AKTRESIA ime E PREMTUAR DHE E Qartë Edhe SHARUKH KHAN I DUA T BO DYT

 13.   milje dijo

  Le ta dinë të gjithë dhe ta pranojnë, se vetëm Kajol është më i miri nëse …… ..

 14.   Mary dijo

  filmat kajol dhe sharukan janë shumë të bukur ata e bëjnë një çift të bukur

 15.   Mary dijo

  më të bukurat nga aktoret janë kareena kapoor, aishwarya rai, kajol

 16.   Pulëbardhë dijo

  Kajol është një grua shumë e bukur dhe e famshme dhe e kompletuar me një karizëm të plotë.
  Unë jam me të vërtetë një nga tifozët e Kajolit, ata gjithashtu bëjnë një duet me SRK-në
  shkëlqyeshëm, gjithashtu e dua kinemanë hindu, praktikisht i admiroj të gjithë

 17.   babil dijo

  Ata janë më të mirët. postoni më shumë foto dhe anekdotat tuaja

 18.   zonja karol dijo

  kajol eshte me i bukuroshi nuk eshte askush si ti

 19.   karen dijo

  Kajol është shumë e bukur dhe një aktore e mirë, qesharake, vallëzon shumë mirë .. është më e mira!

 20.   ERIKA GUSMAN dijo

  LINDA KAJOL MAXIMUMI

 21.   KAREN GUSMAN RAMOS dijo

  KAJOL JU JENI LOJTARI UDHHEQS I KINEMS HINDU ME KARISMMAN TUAJ DHE TP THJESHT M Y BAKEN T LO DUA M M SHUM DHE FILMAT TUAJ ME SHARUKH JAN G TRE MADH ....

 22.   mikë dijo

  Shumë thonë që ju jeni më e bukura sepse ata shohin bukurinë tuaj të jashtme të cilën nuk mund ta fshihni por harrojnë të dinë se si jeni në të vërtetë si person dhe kjo është gjëja e rëndësishme, nuk është mirë të duash anën e jashtme nëse jo atë të brendshme siç kam bërë. Ju jeni aktorja më e mirë në të gjithë Indinë që kur e bëni me ndjenjë, diçka që shumica e aktorëve e kanë harruar tashmë ... mirë shumë përshëndetje Znj. Kajol Devgan shumë suksese dhe më e mira për ju dhe familjen tuaj kurrë mos harroni admiruesit tuaj nga e gjithë bota botërore dhe mbi të gjitha ky admirues besnik ... Unë pres ditën që ju mund të vini në Peru dhe kështu të jeni në gjendje të keni lumturinë e takimit me ju personalisht sepse nëse do të varesha nga unë Unë do të bëja gjithçka që të isha vetëm 1 min pranë jush .. mirupafshim ... shpresoj se mund ta lexoni këtë mesazh një ditë ...

 23.   Eliama gaviota dijo

  Po me të vërtetë me shumë të bukur dhe nga rruga që unë jam një shumë fanatik i kinemasë hindu Unë jam në kërkim për premierat e të gjithë aktorëve aktore të tilla si Kajol, Ash, Preity, Rani etj, të burrave SRK, Roshan, Salman, në fakt unë jam adhuruese e të gjithë aktorëve dhe aktoreve që i njoh dhe i njoh më shumë
  Një përqafim i gëzuar Krishtlindjes për të gjithë
  pulëbardhë gji

 24.   sandrite dijo

  Unë nuk e di se çfarë shohin ata Kahol por një gjë është të jesh miss world dhe një model ndër të tjera dhe një tjetër gjë është se ata i pëlqejnë ata
  pse u japin atyre dhimbje në filmat e tyre
  por për mua dhe për dhe për shumicën është e vetmja aishwarya rai nëse nuk krahason fotot dhe më shumë

 25.   Stephanie dijo

  Aswaira është një asQo! 100% KAJOL .. dhe zi stuviera RANI do të fitonte gjithçka :)!

 26.   Beatriz dijo

  Pershendetje ju shkruaj nga BOLIVIA PER KAJOL eshte aktorja me e bukur dhe me e mire sepse kjo nuk eshte gjithashtu shume e prezumuar E VURTETA E PASTR

 27.   milje dijo

  oh po ps dhe nga rruga kajol bën një çift shumë të mirë me shahrukh khank
  Ata janë aq të pajtueshëm sa të dy janë aktorë kaq të mirë dhe duhet të realizohet në filmin e fundit që të dy bënë së bashku që i bën ata unikë

 28.   Claudia dijo

  Si quhet aktoret? Çfarë po bën?

 29.   john dijo

  Përshëndetje të gjithëve; Për mua, Kajol është më e mira jo vetëm për shkak të bukurisë së saj, por edhe për shkak të cilësisë së saj interpretuese. Unë me të vërtetë më pëlqen ta shoh aktin e saj dhe në muzikalet që janë të domosdoshme në kinemanë induktive.

 30.   Maria Grace dijo

  per mua duken te bukura ata te dy veprojne me mire ne filma per mua jane te dy te bukur

 31.   nadeshco dijo

  më e bukura është kajo pa dyshim rrezja është e lezetshme por ajo nuk ka trup është si një shkop por kajol është një perëndeshë me atë fytyrë se trupi është perfekt mirupafshim

 32.   beatrice dijo

  Mendoj se është mirë që kajol, të jesh aktorja më e mirë

 33.   jordane dijo

  mirë kajol është më e bukur dhe një aktore e mirë

 34.   Ernesto dijo

  Kajol është më i bukur brenda dhe jashtë!

 35.   DETI MARI dijo

  AKTORT M B T MIR JAN SH SHARUKHAN DHE KAJOL JAN A T A Mrekullueshëm
  Ato janë mahnitëse dhe shumë janë fantastike

 36.   JOSE dijo

  KAJOL M THE I MIRI DHE TAR DARMTUARI I T ALL GJITHA AKTRESVE, ZOTI T B LUFTON T ALL GJITHA, Veçanërisht sytë e tu

 37.   drita herlinda dijo

  Për mua të dy janë të talentuar por mendoj se më e mira është kajol dhe ajo që më pëlqen më shumë tek ajo është fytyra e saj

 38.   milje dijo

  është shumë mirë të kesh aktorë të mirë si kajol dhe sharukhan

 39.   Maria Gomez dijo

  Për kajol-in tim më të mirën, aq sa fytyra e një aktoreje është shumë e bukur dhe unë i dua filmat e saj

 40.   Lucero Martin dijo

  olz kajol unë jam admiruesi juaj më i madh

 41.   Xhino dijo

  Bukuroshja që rrezaton kudo që shkon dhe profesionalizmi i saj janë një shenjë admirimi që nuk mund të ndalet, veçanërisht nëse është një grua me të vërtetë inteligjente, falënderoj Zotin që dërgoi një grua të bukur dhe inteligjente në këtë botë. Urimet e mia dhe ti je akoma aq e bukur sa je, unë jam fansja jote numër 1, puthje

 42.   sara dijo

  hl emri im është sara dhe për mua të gjithë akrisazët indu janë të bukur dhe i duan filmat indu që i dua

 43.   Aris Ochoa dijo

  M THE E MIRA E BOLLYWOOD kSHT k kAJOL, ISSHT A NJCT AKTESE E PLOT, DHE MOST E BUKURA E GJITHA, KAM SHIKUAR SHUM F FILMA HINDU DHE NUK KAM SHIKUAR AKTRE SI TIJ DHE KURSI, FILMET M T MIRAT JANRE SRKAJOL AS PASQYRISHT Çift.

 44.   John velarde dijo

  Nga Peruja, Kajol është aktorja më e bukur dhe e plotë e kinemasë Indu, sepse përveç aktrimit ajo këndon dhe vallëzon për mrekulli bravo Kajol

 45.   aris dijo

  Sot pashë PYAAR TO HONA HI THA, me Kajol dhe Ajay, unë padyshim nuk di çfarë të them për Kajol, gjithmonë kam thënë që ajo është një personazh në shfaqje, ajo është një aktore që secili personazh i përshtatet asaj, ajo është kaq karizmatik, i freskët, i bukur, i përsosur. Unë tashmë kam parë shumë filma të saj dhe Ajay është një aktor shumë i mirë natyrisht çifti i shkëlqyeshëm SrKAjol, e them me bazë, ajo është një mbretëreshë e ikonës, dyshoj por është e vështirë të gjesh një aktore që ka gjithçka një si Kajol, shpresoj ta kthej për ta parë në një film të ri dhe ndiej një admirim të madh për të

 46.   Marcelo dijo

  Nga Iquitos-Peru Kajol është më i miri. Unë e kam ndjekur atë për 20 vjet që kur pashë filmin e saj kuch kuch hota hai.