Parfume Indiane: Aromat Antike

El parfum Shtë përdorur që nga kohërat antike, egjiptianët ishin të parët që lanë gjurmë të ekzistencës së tij. Me kalimin e kohës, kultura të ndryshme kanë filluar të përdorin aroma për qëllime të ndryshme, ndërsa në Azinë Lindore ishte e lidhur me lëvizjet artistike, fisnikëria evropiane i dha asaj një përdorim ekskluziv. Në ditët e sotme çdokush mund të ketë qasje të lirë në to, ato janë lehtësisht të arritshme për këdo dhe kanë aroma për të gjitha llojet e situatave.

Në rast se nuk e keni ditur, ne do t'ju tregojmë se në Indi bëhen të ndryshme aromat dhe parfumet në një mënyrë tradicionale, bazuar në disa vajra natyralë që nuk përmbajnë alkool ose kimikate. Vlen të përmendet se në tregjet e vendit mund të gjeni një seri parfume të bëra nga lule lotus, jasemini, magnolia, dru sandali, trëndafila, etj, dhe ato jo vetëm që mbajnë erë të mirë por janë edhe me të vërtetë të butë dhe të butë për lëkurën. A do të guxonit të blini një?

Tradita e aromat në indi Reallyshtë me të vërtetë e vjetër, në tekstet e lashta mund të gjejmë referenca për parfume të bëra bazuar në lule të nxjerra nga rajone të caktuara të Indisë si Mysore, Himalajet dhe Cejloni për të bërë këto parfume që jo vetëm ishin tregtuar në vend, por edhe në lokalitete të tjera të Azia dhe Afrika e Veriut. Sipas historisë, parfumet hindu ato më parë janë përdorur në ritet fetare për të larguar shpirtrat e këqij dhe sëmundjet. Sot parfumet bëhen për një qëllim tjetër, dhe janë me cilësi të mirë dhe shumë të lira.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1.   ELIZABETH dijo

  JU E DINI PARFUMIN E HINDU «RANDI» (NUK JAM I SIGURT P THER DREJTIMIN)
  N ME Meksikë, do të doja të dija për importuesit e parfumeve hindu
  FALEMINDERIT
  ELIZABETH REYES

 2.   Alfonso dijo

  Meqenëse jam në parfume indiane, do të doja të dija, nëse ekziston:
  Një parfum për të tërhequr gratë.
  Një parfum për të tërhequr burra, dua një roje sigurie, e cila, të Dielën e kaluar, më vuri flakën, të rrëfej se jam homoseksual, të bie në dashuri me mua, të bie, kur jam, për ta bërë të qartë para shokëve të tij.
  Që Raul të më godasë bythën me dorë

 3.   leandro straci dijo

  Nëse dëshiron, unë do të të godas në gomar Alfonso ...

 4.   maria paçeko dijo

  Do të doja të dija se ku mundem dhe si të blej parfum marline