Bibla e stilit hindu

Padyshim një nga enigmat më të mëdha që i është paraqitur njeriut, jo vetëm modern por edhe para tij, është besueshmëria se Biblia përfaqëson, si një shembull të një bashkëjetese paqësore, një seri vlerash për të nxjerrë më të mirën tek njerëzit dhe një pikë kthese midis së mirës dhe negatives së veprimeve të vetë qenieve njerëzore.

Shumë luftëra dhe vrasje janë lëshuar në emër të mbrojtjes së këtij libri të vogël, mjafton të kujtojmë britmat e dhëna nga prifti i ngarkuar për dorëzimin e një kopje të Biblës Atahualpa, në mënyrë që një kulturë të mbaronte. Ose një Luter i zemëruar duke djegur ordinancat e kishës dhe duke e dënuar veten e tij.

Vlen të përmendet se Bibla është padyshim libri më i përhapur në botë pasi është përkthyer gjatë viteve në rreth 2,454 gjuhë të ndryshme. Mund t'a besosh?

Ne e dimë mirë se feja e krishterë nuk është ajo që mbizotëron në IndiSidoqoftë, në atë vend shitet edhe libri i Biblës, megjithatë gjëja kurioze është që në ilustrime, Mary e virgjër vesh një sari (veshje tradicionale hindu) dhe gjithashtu në ballin e tij mund të shihni një bindi (pika e kuqe e veshur nga gratë). Nga ana e tyre, Shën Jozefi dhe Jezusi përfaqësohen sipas traditave hindu dhe kjo është që Jozefi mban një çallmë dhe veshje tradicionale të burrave hindu, ndërsa fëmija Jezus gjithashtu vesh veshur zakonet lokale në çelik. Pa dyshim, kjo Bibël e adaptuar për publikun hindu ka qenë në gjendje të hyjë në treg në një mënyrë mbresëlënëse.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*