Kasta hindu dhe brahmanët

Dëshironi të dini pak më shumë rreth organizimi i shoqërisë në Indi? Epo le të fillojmë duke thënë se India të organizuara shoqërisht në kasta ose grupe etnike dhe sociale, për më shumë se 3.000 vjet, kështu që mund të themi se është një nga sistemet më të vjetra në botë.

kast-indi

Kjo është për shkak të larmisë racore dhe fetare të vendit, edhe pse Hinduizmi është feja që e vë më së shumti në praktikë këtë doktrinë të veçantë. Deri pak kohë më parë ishte një sistem i ngurte shoqeror, i cili përcakton se individi ka lindur me një status të caktuar që nuk mund të ndryshohet, domethënë që hierarkia zgjat me kalimin e kohës dhe që kaloi brez pas brezi.

kastet-india3

Edhe pse është e vërtetë që fjala "kasta" nuk shfaqet në tekstet e shenjta të Indisë, sipas historisë, të urtët e mëdhenj ishin ata që zhvilluan këtë sistem, i cili sot perëndimorët shihet si një i tmerrshëm mënyra e diskriminimit Bëhet një nga problemet më të mëdha në vend për të përjashtuar grupe të caktuara shoqërore, duke rritur kështu varfërinë. Në rast se nuk e dini, ne ju themi se kastet zbatohen për pesë klasat shoqërore që janë trashëguar nga banorët e Indisë, duke qenë brahmanë ata që zënë gradën e parë të statusit ndërsa zbresin nga Brahma, hyjnia kryesore e Arianëve. Për ta, Brahma është qenia e parë supreme e krijuar dhe për këtë arsye, krijuesi i universit.

kastet-india2

Subjekti është jashtëzakonisht interesant dhe mund të duket i ndërlikuar, Por me të vërtetë nuk është kështu. Na tregoni pak më shumë rreth Brahma-s dhe organizatës në këtë rast. Brahma përshkruhet si ekzistente vetjake që e bën botën të dalë nga një vezë, ku ekzistenca e saj zgjat për një përjetësi. Kjo është mënyra se si kastet janë kategori hierarkike që shkojnë si më poshtë: së pari janë Brahmanët, siç ju thamë tashmë, të cilët ata i përkushtohen fesë dhe shkencës (Ju madje konsideroheshit si perëndi tokësore).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*