Muzikë Hindu: Melodi për zotat

La muzika tradicionale indiane, është shumë herë i njohur edhe si Muzikë hinduKjo duke qenë feja dominuese dhe shumicë në vend, në të cilën kushtëzon gjithashtu të gjitha aspektet e jetës dhe shoqërisë. Kjo muzikë është zakonisht krijuar ose ndikuar nga hinduizmi, dhe përfshin muzikë klasike indiane, muzikë Kirtan, muzikë Bhajan, si dhe zhanre të tjera më pak të përhapura muzikore. Shume here këndohen perënditëZotat më të njohur në këngët indiane janë Vishnu dhe mishërimet e tij, plus Shiva, Parvati, Shakti dhe Vaishnodevi. Ndër shkallët më të zakonshme të përdorura në muzikën hindu është shkalla ABC # -DEFG, e cila mund të harmonizohet në progresionin e akordit.

 

Muzikë hindu

Siç u përmend më herët, Ekzistojnë tre zhanre të rëndësishëm në muzikën hindu: bhajan, kirtan dhe muzika klasike.

Bhajan janë këngë hindu të përkushtimit, origjina e të cilit është kryesisht stërgjyshore. Në shumicën e rasteve, bhajan janë këngë me strukturë të thjeshtë dhe gjuhë lirike, në të cilën dashuria shprehet ose për një ose më shumë hyjni. Në këto këngë përmenden emrat e ndryshëm të hyjnive, të cilat, siç dihet, mund të kalojnë një mijë emra. Bhajan kanë një rëndësi të madhe, duke i lejuar njerëzit të afrohen me hyjnitë e tyre.

Muzikë hindu

Nga ana e saj, Kirtan janë këngë ose këngë të përbashkëta, të cilat lindin nga thirrja dhe përgjigja e mantrave të ndryshme. Shumicën e kohës ato shoqërohen me instrumente dhe valle. Ky lloj muzike është veçanërisht i rrënjosur në traditën Vedike.

Lidhur me muzika klasike indiane, Kjo daton mijëra vjet më parë dhe madje mund të gjendet në shkrimet e lashta, që i përkasin traditave Hindu, Vedike dhe Samaveda. Muzika klasike e Indisë, e ka zanafillën në një mjet të përdorur për të arritur vetë-realizimin e individit. Të gjitha format e ndryshme të melodive, të njohura edhe si raga, ndikojnë në një mënyrë të veçantë në çakrat e ndryshme, të vendosura në shtegun e Kundalini. Pra, kjo muzikë ka një rëndësi të veçantë, pasi ka efekte mendore, biologjike dhe shpirtërore që lidhen me stimulimin e këtyre chakras.

Muzikë hindu

Shtë e qartë atëherë, rëndësia e madhe që ka muzika brenda, si tradita indiane dhe ajo hindu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*