Shkencëtarët nga India

Siç e dini mirë, Indi është një vend me tipare misterioze dhe kulturë të gjerë. Siç e kemi përmendur në disa raste të kaluara, ky vend i ofroi të gjithë botës një seri kontributet kulturore dhe shkencore. Me këtë rast kemi dashur të zbulojmë shkencëtarët më të shquar brenda historisë së tij.

shkencëtarët

Le të fillojmë duke përmendur mësuesin e madh të matematikës, algjebrës, llogaritjes dhe trigonometrisë. Ne i referohemi sridharacharya, një njeri që jetoi gjatë shekullit të XNUMX-të dhe i cili shquhej për ekuacionet e tij kuadratike.

Në fushën e mjekësisë duhet të përmendim Sushruta Samhita, një fizikan nga shekulli i XNUMX-të para Krishtit, i cili jetonte në Varanasi dhe i cili tashmë po kryente ndërhyrje kirurgjikale të tilla si prerjet cezariane, madje edhe operacione plastike dhe të trurit në atë kohë. Sikur të mos mjaftonte, ai gjithashtu kishte studime në mjekësinë alternative, Ayurveda, fiziologji, embriologji, metabolizëm, gjenetikë dhe tretje.

shkencëtarët2

Kishte gjithashtu shumë studiues që iu përkushtuan lundrimit dhe përparimit në këtë fushë; por edhe kontribute në lidhje me metalet, veçanërisht kallajin.

Një personazh tjetër i spikatur ishte Ebul kelam, pionier i programit kërkimor hapësinor të Indisë. Abul Kalam ishte presidenti i njëmbëdhjetë i vendit dhe profesor i shquar në mbështetje të Institutit Hapësinor Indian.

shkencëtarët3

Le të kujtojmë gjithashtu Homi jehangir baba ose sapo quhej Homi Baba i cili lindi në 1909 dhe vdiq në 1966. Ky njeri konsiderohet të jetë babai i programit të energjisë atomike në Indi.
Kontributet e Indisë janë të ndryshme, të gjitha janë përdorur për të krijuar elementë të ndryshëm që sot janë me përdorim jetësor për popullsinë botërore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1.   dsi dijo

  hola

 2.   dsi dijo

  hola
  hola

 3.   cristian dijo

  bndrhtfgufhetdhyhrtgreriethitthkhtr