Aksesorë të përdorur nga Gratë Indiane

kamarband

Sot ne do të takojmë aksesorët më të zakonshëm të grave indiane. Le të fillojmë duke përmendur biçia ose unaza gishtash. Në përgjithësi këto unaza janë të veshura në gishtin më të gjatë, dhe është një simbol i grave të martuara. Zakonisht janë unaza prej metali, argjendi, ari dhe madje edhe diamanti.

Ne gjithashtu duhet të përmendim Payal ose rrathë, rrathë ekskluzivë për tu mbajtur rreth kyçeve të këmbës. Ato mund të vishen në njërën ose të dy këmbët. Ato zakonisht bëhen në bazë të arit ose argjendit.

La band kamar Isshtë një brez që vishet rreth belit. Shtë një aksesor elegant dhe sensual, i përdorur nga nuset. Mund të kombinohet me saree ose me xhinse.

L Bangles Ato janë disa rrathë që përdoren nga kyçi i dorës deri në parakrah. Këto janë rrathë shumëngjyrësh. Sipas besimit popullor, rrathët ndihmojnë në modulimin e pulsit dhe gjithashtu ju ndihmojnë të mbeteni shtatzënë.

Gratë indiane gjithashtu duken unaza në gishta, të cilat janë simbole të dashurisë. Ata zakonisht i mbajnë unazat në unazën e dorës së majtë dhe i mbajnë si unazë martese, por unazat përdoren shpesh edhe në katër gishtat e tjerë, unaza me gur të çmuar dhe shumë tërheqëse për sytë.

Më në fund le të përmendim mangal sutra, një lloj gjerdan ari. Isshtë një varëse e shenjtë e përdorur nga gratë e martuara pasi është një simbol i bashkimit martesor, pastërtisë së dashurisë dhe vullnetit të mirë. Kjo gjerdan i ofrohet nuses gjatë ceremonisë së martesës.

Më shumë informacion: Mundochica: Aksesorë mode, dekor dhe jetë e shëndetshme


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*