Mjeshtëri dhe Zejtari Indiane

A jeni adhurues i Vepra artizanale? Ju do të jeni të interesuar të dini se në Indi Ju mund të blini një sërë suveniresh të bëra me dorë nga artizanët vendas. Në tregjet dhe punëtoritë Ju mund të zgjidhni të vëzhgoni procesin e prodhimit dhe t'i zbatoni ato më vonë nëse është e nevojshme. Le të fillojmë duke folur për qeramika nga India. Pllakat qeramike mund t’i pikturoni vetë që t’i keni si shembull, si dekor. Për ta bërë këtë, ju mund të blini pllaka të bardha, t'i lëmoni me rërë dhe më pas të ekzekutoni dy shtresa bojë akrilike në sfond dhe të prisni që ajo të thahet. Pastaj duhet të vizatoni ose gjurmoni një figurë dhe të filloni ta pikturoni atë. Kur pjatat janë pikturuar tashmë, duhet të vendosni një llak të veçantë, i cili mund të jetë llak, për të vulosur bojën. Këto pllaka dekorative mund të përmirësojnë një pjesë të veçantë të shtëpisë tuaj.

Qeramikat e Indisë janë të shquara për të tyre ngjyrosja dhe zbukurimi. Normalisht vizatimet që janë pikturuar në qeramikë kanë të bëjnë shumë me peizazhet natyrore dhe traditat lokale. Importantshtë e rëndësishme të përmendet se në Indi mund të blejmë punime të ndryshme qeramike, nga vazo balte, vazo, qeramika me xham, porcelanë polikrom, punime të bëra me zbukurime të fildishit, qeramika të veshura me bakër, etj.

L zejtarë hindu Ata punojnë qeramikën me dorë bazuar në materiale të tilla si argjila. Mënyra e punës së këtyre zanateve fshatare kalon nga brezi në brez, dhe është me të vërtetë një art i lashtë. Vlen të përmendet se këto qeramika janë jashtëzakonisht rezistente dhe nuk mund të përdoren vetëm si zbukurime por edhe si enë gatimi.

Një nga destinacionet më të rekomanduara për të mësuar në lidhje me teknikat artizanale Hindu ose gjithashtu për të blerë suvenire është padyshim qyteti i Jaipur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*