Aspektet negative të sistemit arsimor në Indi

Edukimi Indian

Sot ne do të themi pse sistemi arsimor indian jo me e mira. Pika e parë për t'u marrë parasysh është Anglisht. Ndërsa është e vërtetë që është gjuha e dytë e kombit, anglishtja në zonat e thella është jashtëzakonisht themelore.

Shumë universitete në Indi konsiderohen brenda renditjes së universiteteve më të mira në Azi, megjithatë në shkollat ​​rurale për shembull teknologji është akoma shumë themelor, dhe kurrikula në shumë raste nuk përfshin përdorimin e kompjuterëve, dhe kur ka kurse janë aq themelore saqë janë pothuajse të vjetruara.

Në shumë shkolla në Indi deportes ato nuk përfshihen në kurrikulë. Vetëm studentët e shquar marrin vëmendjen, por jo të gjithë studentët.

Arsimi indian karakterizohet nga mos pasja përvojë praktikeMe fjalë të tjera, ajo që mësohet në shkollë zbatohet rrallë në institute dhe universitete.

Arsimi indian ka veçantinë e mësimdhënies së studentëve për të mësoj përmendsh dhe jo për të demonstruar aftësinë e tyre në ato që kanë mësuar.

Një pikë tjetër për tu mbajtur në mend është se sistemi i mësimdhënies ndryshon shumë shpesh, nga provimet, sistemi i notimit, etj.

Më shumë informacion: Studimi në Indi


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*