Astronomia në Indinë e lashtë

Ne e dimë që ju jeni një tifoz i astronomi, kjo është arsyeja pse kësaj here do të flasim për astronomi hindu. Le të fillojmë duke përmendur se banorët e lashtë të Indisë menduan se Universi ishte një gjumë kozmik i natës i perëndisë Brahma. Referencat e para për konceptet astronomike hindu u bënë 2 mijë vjet para Krishtit. A mund ta besoni? Padyshim që astronomia në atë kohë kishte një marrëdhënie të ngushtë me fenë, dhe për këtë arsye me mitologjinë kombëtare. Ndërsa është e vërtetë që kultura hindu nuk u shqua për përparimet e saj të mëdha në aspektin shkencor astronomik, me siguri mund të gjejmë disa personazhe që bënë histori si astronomi dhe matematikani Aryabhata, i cili pretendoi se Toka rrotullohej në boshtin e saj. Gjithashtu përcaktoi lëvizjet rrotulluese të Tokës. Gjithashtu një tjetër zbulim i tij ishte i lidhur me eklipset. Një nga gabimet e tij më të mëdha ishte të konceptojë sistemin diellor si gjeocentrik, duke nënvizuar gjithashtu se dielli ishte vetëm një planet tjetër në sistemin planetar, si dhe hënën.

Një tjetër nga astronomët e mëdhenj në historinë hindu ishte Varahamihira, i cili shkroi veprat Pancha-Siddhantika dhe Brihat-Samhita.

Tani, nëse do të kaloni nëpër Indi, do të jeni të interesuar të dini se ne mund të gjejmë një observatorë astronomikë të rëndësishme Një prej tyre është Jantar Mantar, një observator që daton nga shekulli i XNUMX-të dhe i cili ndodhet në Jaipur. Gjithashtu në Jaipur mund të gjejmë Observatori astronomik Jai Singh, e cila ishte për kohën e saj të ndërtimit një nga vëzhguesit më të mirë jo vetëm në vend, por edhe në kontinent.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1.   babil dijo

    goodoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo ......... ..

  2.   ncilcncvjefivfehibvvvvvqoi dijo

    pEendej0osss !!!!!!!!!!!!!!!!!