Betejat dhe Luftërat e Indisë

Beteja e Plassey

Sot ne do të njohim Betejat dhe luftërat kryesore të Indisë. Le të fillojmë duke treguar në Beteja e Plassey kryer në vitin 1757. Lordi anglez Clive mundi Siraj-ud-Daulah dhe i dha fund sundimit mysliman në Bengal, duke hedhur themelet e sundimit britanik në Indi.

La Beteja e Wandiwash u mbajt në 1760. Anglezët mundën Francezët. Beteja shënoi fatin e francezëve në Indi dhe hapi rrugën për sundimin anglez në Indi.

Beteja e tretë e Panipatit kryer në 1761, Ahmed Shah Abdali mundi Marathas, dhe la fushën e lirë për Anglezët.

Koha për të folur rreth Luftërat Mysore. Në Luftën e Parë Mysore të kryer midis 1767 dhe 1768, Haider Ali u mund. Vlen të përmenden gjithashtu Lufta e Dytë Mysore e kryer në 1780, Lufta e Tretë Mysore midis 1790 dhe 1792 dhe Lufta e Katërt Mysore në 1799.

Lufta e katërt Maratha të kryera midis viteve 1817 dhe 1818, forcat britanike mundën Marathas dhe kështu Perandoria Maratha u shua.

Beteja e Cheelianwala të kryera në 1849, forcat e Kompanisë Lindore të Lordit Hugh Gough mundën Sikët.

La Lufta Burmane 1885 rezultoi në pushtimin e Birmanisë.

La Lufta e Tretë Afgane të vitit 1919 rezultoi në Traktatin e Rawalpindi, i cili Afganistani u njoh si një shtet i pavarur.

La Lufta Indo-Pakistaneze 1965 ishte sulmi i dytë në Pakistan kundër Indisë.

Më në fund duhet të theksojmë Lufta Pakistaneze 1971, ku Pakistani filloi luftën duke sulmuar Indinë më 03 dhjetor. India mundi Pakistanin në të gjitha frontet.

Më shumë informacion: Luftërat Kantabri (II)

Fuente: Jagran Josh

Foto: Lufta e Dytë Botërore


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*