Betejat e Indisë Antike

Beteja e Hydaspes

Këtë herë do të njohim disa nga Betejat dhe luftërat më të rëndësishme të Indisë Antike. Le të fillojmë duke përmendur Beteja e Hydaspes, kryer në 326 pes Gjatë kësaj lufte, Aleksandri i Madh mundi Poros dhe Mbretin Paurava.

La Beteja e Kalinga kryer në 261 pes, Ashoka mundi mbretin e Kalinga. Ashoka përqafoi Budizmin dhe predikoi për pjesën tjetër të jetës së tij pas kësaj lufte.

La Beteja e Parë e Tarain ose Thaneswar ajo u zhvillua në vitin 1191. Prithvi Raj Chauhan mundi Mohammed Ghori.

La Beteja e Dytë e Tarain u zhvillua në vitin 1192. Mohammed Ghori mundi Prithvi Raj Chauhan. Fitorja e Ghori hapi rrugën për vendosjen e sundimit mysliman në Indi.

Beteja e Parë e Panipatit kryer në 1526, Babur mundi Ibrahim Lodhi dhe vuri themelet e perandorisë Mughal në Indi.

La Beteja e Khanwah u zhvillua në vitin 1527. Babar mundi Rana Sanga të Mewar. Kjo betejë rezultoi në disfatën e konfederatës së fuqishme Rajput.

La Beteja e Dytë e Panipatit u mbajt në vitin 1556. Bairam Khan (Gjenerali i Akbar) mundi Hemu (Gjeneral Hindu dhe dora e djathtë e Mohd Adil Shah).

La Beteja e Talikotës Wasshtë bërë midis viteve 1564-1565. Mbretëria hindu e Vijayanagar u shkatërrua.

Beteja e Haldighatit Në 1576, forcat e Akbar të drejtuara nga Raja Man Singh mundën Rana Pratap, mbretin e Rajput. Edhe pse e mundur, Rana Pratap refuzoi të pranonte autoritetin e Mughal dhe vazhdoi luftën deri në vdekjen e tij.

Më shumë informacion: Një përmbledhje e Luftërave Kantabre 

Fuente: Jagran Josh

Foto: Kapiteni i madh


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*