Cilat janë kompanitë kryesore farmaceutike në Indi?

India kryesore farmaceutike

Industria farmaceutike indiane është një nga më të mëdhatë në botë. kompanitë kryesore farmaceutike në Indi kolektivisht, ata janë furnizuesi më i madh në botë i barnave gjenerike. Përveç kësaj, ato furnizojnë më shumë se 60% të kërkesës botërore për vaksina.

Jo vetëm kaq: në Indi ka gati 1.400 bimë farmaceutike të aprovuara nga OBSH. Ato prodhojnë rreth 60.000 marka gjenerike nga 60 kategori të ndryshme terapeutike. Me më shumë se 3.000 kompani farmaceutike në veprim dhe një rrjet të fuqishëm prej më shumë se 10.500 laboratorë prodhues, mund të thuhet me siguri se India është farmacia e shkëlqyer në planet.


Industria farmaceutike e Indi Ai u vlerësua në 2019 në 36.000 miliardë dollarë. Droga gjenerike, me një pjesë të tregut prej 71%, formon segmentin më të madh të prodhimit të tij.

Harta farmaceutike India

Këtu është një listë e kompanive kryesore farmaceutike në Indi. Top 10-të tanë:

Shëndetësia Cadila

Isshtë kompania më e madhe farmaceutike në Indi. Ajo u themelua në vitin 1952 nga Ramanbhai Patel dhe është i vendosur në Ahmedabad. dhe është bërë kompania më e madhe farmaceutike në Indi.

Cadila Healthcare ka dhjetë fabrika prodhimi në të gjithë vendin në vende të ndryshme përreth vendit: Navi Mumbai, Ankleshwar, Changodar, Goa, Vatva, Baddi, Dabhasa, Vadodara, Dabhasa dhe Patalganga.

Torrent pharma

Ajo gjithashtu ka selinë e saj në Ahmedabad dhe fabrika prodhuese në pjesë të ndryshme të vendit. Pharma Torrent është specializuar në prodhimin e ilaçeve për trajtime mjekësore të sistemit nervor qendror (SNQ), çrregullime gastrointestinale, analgjezikë dhe antibiotikë.

cipla

Me një rritje spektakolare në dekadat e fundit, CIPLA, e themeluar në Mumbai në 1935, është bërë një nga kompanitë farmaceutike më fitimprurëse në Indi.

Firma zhvillohet ilaçe për të trajtuar sëmundje të ndryshme si depresioni, diabeti ose sëmundjet e frymëmarrjes. Shifra e saj totale e shitjeve është rreth 7.000 miliardë rupi në vit (rreth 78 milion euro). Ka shtatë qendra prodhimi në të cilat punojnë më shumë se 22.000 punonjës.

Laboratorët Dr. Reddys

Padyshim një nga kompanitë kryesore farmaceutike në Indi, me një projeksion të dukshëm ndërkombëtar. Kompania u themelua në 1984 nga Dr Anji Reddy. Selia e saj është në Hyderabad dhe prodhon më shumë se 180 ilaçe, si dhe më shumë se 50 përbërës aktivë farmaceutikë.

Në Indi ekzistojnë shtatë impiante prodhuese të Dr. Reddys Labs. Jashtë vendit, firma ka laboratorë në Rusi dhe shpërndan ilaçet e kompanisë farmaceutike belge UCB SA në Azinë Jugore.

Lupine Ltd

Shifra e saj e shitjeve është më shumë se 5.000 milion rupi në vit. Lupin lindi në 1968 falë iniciativës së  Desh Bandhu Gupta, një nga studiuesit më me reputacion në vend. Kompania aktualisht shet produktet e saj në më shumë se 70 vende të botës, duke përfshirë Afrikën e Jugut, Japoninë, Australinë dhe Bashkimin Evropian.

droga

Kompanitë kryesore farmaceutike në Indi

Aurobindo Pharma

E themeluar në 1988, Aurobindo Pharma Limited merret me prodhimin dhe prodhimin e barnave gjenerike dhe përbërësve aktivë. Ai është specializuar në gjashtë zona specifike terapeutike: Sistemi Nervor Qendror, produkte kardiovaskulare, antibiotikë, antiretrovirale, antialergjike dhe gastroenterologjike.

Kompania eksporton produktet e saj në më shumë se 120 vende dhe ka një qarkullim prej më shumë se 4.000 miliardë Rs në vit.

Sunpharma

Një tjetër nga kompanitë kryesore farmaceutike në Idnia, themeluar nga Dilip shanghvi në 1983 në zonën Vapi të Gujarat. Fillimisht Sun Pharma ishte e përkushtuar në prodhimin e pesë llojeve të barnave të orientuara posaçërisht në trajtimin e çrregullimeve psikiatrike. Më vonë, kompania bleu farmaceutikën Ranbaxy, duke rritur kapitalin e saj dhe duke zgjeruar prodhimin e saj.

70% e barnave të Sun Farmaceutik shiten në Shtetet e Bashkuara. Në vitet e fundit kompania ka filluar një zgjerim të fortë që e ka çuar atë të hapë fabrika në vende të tilla si Meksika, Izraeli ose Brazili.

Inovacioni

Innovexia Life Sciences Pvt. Ltd. njihet si një kompani udhëheqëse në të gjithë botën në prodhimin dhe tregtimin e barnave të ndryshme. Prestigji i kësaj kompanie farmaceutike qëndron në nivelin shumë të lartë të ekipit të saj të ekspertëve, ambientet e saj më të fundit dhe investimet e saj në projekte të reja kërkimore.

Alkem

Me seli në Bombei, Laboratorët Alkem është një nga kompanitë kryesore farmaceutike në Indi. Produktet e saj shiten në më shumë se 40 vende- Barna gjenerike me cilësi të lartë, përbërës aktivë farmaceutikë dhe lëndë ushqyese. Në total, më shumë se 800 marka që mbulojnë të gjitha segmentet kryesore terapeutike.

Alkem tregton dhe shet produkte në Shtetet e Bashkuara nën markën tregtare ngjitem. Në mënyrë të ngjashme, ajo zhvillon aktivitetin e saj në tregje të tjera të tilla si Australia, Kili, Filipinet dhe Kazakistani, ndër të tjera.

HICP

Lista jonë përfundon me Laboratorët IPCA Ltd, kompani me më shumë se gjashtë dekada përvojë. Produktet e saj shpërndahen në rreth 120 vende, ndërsa pajisjet e saj kanë marrë vlerësime nga autoritetet kryesore rregullatore të barnave në të gjithë botën.

Një nga objektivat kryesorë të IPCA është të ruajë një nivel të lartë cilësie në të gjitha produktet e saj, duke vënë bast për specializimin në trajtime të caktuara mjekësore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1.   Raju Mahtani dijo

    Do të doja të dija emrat e Laboratorëve në Indi, të cilat janë të certifikuara nga DIGEMID i Perusë

  2.   ELIAS TAHAN dijo

    Unë do të doja të dija listën e produkteve laboratorike për të ditur se çfarë ata kanë dhe të jenë në gjendje të punojnë me ta, ne kemi një Shtëpi të Përfaqësimit për Venezuelën, Kolumbinë dhe Amerikën Qendrore

    +584143904222
    ELIAS TAHAN