Cilat janë erëzat më të përdorura në Indi?

 

Bota e erëzave është mbresëlënëse. Më pëlqen të hap dollapin tim të kuzhinës dhe të nuhas aromat e përziera të dhjetëra kavanozëve që mbaj atje, por e di që nuk mund të krahasohen me erëzat më të përdorura në Indi.

Sa aromatike duhet të jetë kuzhina e një familje indiane! Goja ime po loton vetëm duke menduar për ato ngjyra dhe aroma ... A ju pëlqen kuzhina indiane? Kështu që, ne do të dimë sot se cilat janë speciet më të përdorura në Indi.

India dhe bota e saj aromatike

La gastronomia indiane Përdor një mori erëzash, të bluara dhe të paqëndrueshme, vetëm ose në kombinim me të tjerët, kështu që nganjëherë mund të jetë frikësuese të guxosh të bësh një pjatë indiane në shtëpi. Por nëse keni pak praktikë dhe arrini t’i njihni, do të keni bërë tashmë një rrugë të gjatë.

Specialistët e kuzhinës indiane e thonë këtë në thelb ekzistojnë 11 erëza të përdorura gjerësisht në kuzhinën indiane. Shumica përdoren e thatë dhe e thekur në mënyrë që ata të mund të nxjerrin vajrat e tyre thelbësorë para se të bluhen dhe të shtohen në kombinime me erëza të tjera.

Megjithëse përdorimi i llaçit është i lashtë, sot është më e lehtë dhe më e këshillueshme të përdorni një robot kuzhine për të arritur një bluarje shumë të mirë. A është se disa erëza, për shembull lëvorja e kasias, janë shumë të forta dhe me një llaç është shumë e vështirë për t'i bluar ato.

Të mësosh rreth erëzave është e rëndësishme sepse ndryshimi i teknikës tuaj të gatimit mund të bëjë që një specie të ketë një aromë tjetër, ose në të njëjtën mënyrë, vendosja e tij në një pikë tjetër të përgatitjes ka efekte të tjera.

Padyshim që ka shumë më shumë specie, 40, jo vetëm njëmbëdhjetë, por disa janë të rralla ose përdoren vetëm në rajone të caktuara, për shembull, lulja e gurtë. Kështu, ne mund të përqendrojmë një nëngrup me 24 erëza thelbësore që shfaqen në të gjithë kuzhinën indiane dhe në traditat e kuzhinës së shekujve të fundit, dhe prej andej mund të krijojmë një nëngrup tjetër të 11, më i përdorur.

Kardamom

Atje dy stilet e kardamomit që përdoren në gastronominë indiane: jeshile dhe e zezë. E gjelbra është më e zakonshmja dhe përdoret gjerësisht në përzierjet e erëzave dhe ëmbëlsirat më tipike. Kardamomi i gjelbër ka një aromë të lehtë dhe të ëmbël, me një notë të butë eukalipt. Mund të përzihet e tërë kur bëhet mixes, si në garamin klasike masala. Gjithashtu, kur e përdorni atë në ëmbëlsira dhe ëmbëlsira, fara e hapur mund të përdoret.

Kardamomi i zi është shumë intensiv dhe disi i tymosur dhe po ose po duhet ta përdorni me kujdes. Përdoren pak fara dhe nëse përdorni tërë bishtajën duhet ta hiqni përpara se ta shërbeni pjatën sepse nëse e kafshoni, mirësia ime.

Karafil

Alsoshtë gjithashtu një specie klasike, me ajrat e anise, shumë e njohur në pjatat indiane. Aroma dhe aroma e saj rrjedhin nga vaji i tij i fortë thelbësor, pothuajse medicinal. Karafili është një lule dhe vajrat e saj shtypen dhe nxirren përpara se të përdoren në gatim.

Ato gjithashtu mund të përdoren të plota ose të përziera me erëza të tjera dhe nuk keni pse të jeni kaq të kujdesshëm sepse janë të butë. Një pjatë klasike me karafil është Kerala Coconut Chicken Curry.

Leh Cassia

Njihet gjithashtu si kanellë porcelani, megjithëse kanella është e ndryshme. Kasia është më lirë të prodhohet Dhe në të vërtetë, shumica e kanellës së bluar që merrni në të vërtetë prodhohet nga lëvorja e kasias.

Indianët përdorin kasia në vend të kanellës për gatim, duke përfituar nga aroma e saj më e butë dhe e përdorin atë në sasi të mëdha. Mund të përdoret gjithashtu kokërr ose tokë dhe i kombinuar me të tjerët. Ka një qëndrueshmëri më të ashpër se kanella dhe është e lehtë të kontrollohet nëse është e freskët apo jo: nëse e fërkoni mes gishtërinjve duhet të jeni në gjendje të nuhasni aromën e kanellës nëse është e freskët.

Karri paneer Mughlai është bërë me kore cassia.

Piper i zi

Unë e dua piperin e zi. Nativeshtë vendas në Indi, nga rajonet Malabar dhe Ghats Perëndimore. E vërteta është se është një erëz që kushton shumë të rritet sepse kjo varet shumë nga natyra dhe ciklet e saj. Kjo është arsyeja pse ajo ka çmime që ndryshojnë gjithmonë.

Speci i zi duhet të piqet para përdorimit dhe gjithmonë, gjithmonë, është më mirë ta keni në kokërr dhe ta bluani pak para përdorimit. Greatshtë shumë mirë për pulën indiane djegës.

Komino

Unë e dua qimnon, veçanërisht si një marinadë për viçi terren. Qimnon përdoret në Indi e tërë ose e përzier me erëza të tjera dhe përdoret për t'i dhënë atë ton të tymosur shumë pjatave indiane. Farat e saj janë kafe dhe shumë aromatik.

Isshtë më mirë të përdorim qimnon të freskët nëse duam një aromë më intensive. Djeg lehtë, prandaj bëni kujdes kur ta pjekni. Nëse kalohet, qimnon është i hidhur. Idealja është 30 sekonda bukë e thekur dhe më pas lëreni të ftohet para se ta përdorni.

Koriandër

Shtë një nga speciet më të vjetra të njohura në botë, me të vetat ngjyra e artë, aroma e saj disi citrike dhe strukturën e saj disi të përafërt. Kokrra e koriandrit përdoret si bazë për shumë përzierje erëzash, por pluhuri i koriandrit është një nga speciet më të përdorura në pjatat indiane.

Ashtu si në rastin e qimnonit, duhet të thekni pak derisa të marrë ngjyrë kafe të artë dhe farat të fillojnë të hidhen pak në tigan. Chicken Tikka Masala është një klasik.

Arrëmyshk dhe topuz

Të dy përdoren gjerësisht në gastronominë indiane. Arrëmyshk i freskët përpunohet për të hequr pjesën e jashtme dhe për të hequr veshjen. Pjesa e jashtme e fortë që mbulon farat mund të prishet para se të grihet dhe të bëhet topuz. Kjo është, topuzi është lëvozhga e arrëmyshkut.

Kur është e thatë, ajo merr një hije midis artë dhe portokallit dhe shton një aromë të ngrohtë dhe të butë në përgatitje. Nga ana tjetër, pasi arrëmyshkja të jetë tharë, zgjat shumë, kështu që këshillohet gjithmonë ta blini në kokërr dhe ta grijeni direkt në pjatë ose në përgatitje.

Veryshtë shumë e rrallë të përdoret arrëmyshk tashmë i bluar sepse pasi të jetë integruar humbet intensitetin, pse pse? Mishi me kerri masaman ka arrëmyshk.

Fara mustardë

Farat mund të jenë të zeza, kafe ose të verdha dhe tregtohen gjerësisht në kuzhinën indiane. Farat japin aromën e tyre kur bluhen ose zihen në vaj. Ata kanë shije si të tymosur dhe ato përdoren shumë në kerri dhe pluhurat e kerrit.

Gjithashtu, vaji i sinapit përdoret gjerësisht në kuzhinën e Indisë Veriore.

Fenugreek ose fenugreek

Janë speciet ato nuk mungon pluhuri i kerrit në Madras. Supershtë super karakteristike për aromën dhe shijen e saj. Farat e kësaj bime janë të verdhë dhe të thata dhe përdoren si erëza, e quajtur zakonisht kasurimethi.

Farat janë shumë intensive kështu që duhet të keni kujdes me përdorimin e tyre, si me karafil. Ato përdoren gjithashtu në mjekësinë tradicionale dhe në shurupin e rremë të rremë që gjendet në Indi.

Shafran i Indisë

Shumë e zakonshme në Indi, mund të përdoret i freskët ose i tharë. Ka shumë përfitime shëndetësore dhe përdoret në kerri dhe në shumë përzierje të erëzave të ndryshme. Ka një aromë më të fortë se të thatë dhe të freskët njollos mjaftueshëm, kështu që duhet të keni kujdes kur e trajtoni atë.

Ka një aromë të athët dhe tokësore dhe përdoret në sasi të vogla për t’i dhënë curries ngjyrën e tyre të artë. Vezët Bhruji kanë shafran i Indisë në to.

Shafran

Ne tashmë e dimë, është specia më e shtrenjtë në botë. Vlen më shumë se ari për peshën e tij dhe nëse po pyesni pse, thjesht sepse kërkon shumë punë për tu prodhuar. Shafrani në stigmën e luleve të shafranit dhe duhet të rritet me dorë.

Shafrani më i mirë është i kuq i thellë dhe vjen nga Spanja, Irani ose Kashmiri. Sa më freskët, aq më e thellë është ajo nuancë e kuqe. Ka një aromë unike, por aroma ndryshon sipas hundës së secilit. Për disa është diçka me lule, për të tjerët ka shenja mjalti ... Gjithsesi, shafrani është intensiv dhe përdoret në sasi të vogla. zakonisht tretet së pari në ujë ose qumësht.

A guxoni të luani me këto erëza indiane ne kuzhinen tuaj?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*