Kontributet e Indisë në botë

Taj Mahal, një nga kontributet e Indisë në botë

La Indi, ai vend që është më shumë një kontinent më vete sesa një Shtet, për shkak të tij historia mijëvjeçare dhe numri i madh i kulturave i cili ka jetuar në të është themeluesi i shumë disiplinave artistike, filozofike, mendimore, shkencore dhe inxhinierike ... për të mos përmendur gastronominë e saj dhe aromat e pasura që na ka lënë me kontribute të shumta nga India.

Këto janë disa nga kontributet e Indisë në botë, që nga Aleksandri i Madh, solli lajme për përparimet teknike, kulturore dhe artistike të zhvilluara në këtë nënkontinent. 

Hinduizmi

Për të filluar, unë do të flas për gjuhën, pasi konsiderohet se Gjuhët evropiane u shfaqën në Indi. Dhe ka ngjashmëri të rëndësishme midis katër prej gjuhëve më të vjetra të njohura: Sanskritishtja, Latinishtja, Greqishtja dhe Persishtja.

Për të qenë i shkurtër, unë do t'ju tregoj se gramatikantët indianë bënë një klasifikim të elementeve që më parë përbënin sanskrite, i cili plotësohet me një studim tjetër krahasues të sistemeve fonetike dhe gramatikore të gjuhëve evropiane. Përfundimi i të dy studimeve është se ekzistonte një Proto-Indo-Evropian, gjuha amtare e përbashkët për gjuhët e studiuara, duke kryer një rindërtim të veçorive fonetike dhe gramatikore që duhet të kishte. Indo-Evropiani është një gjuhë e rindërtuar që daton nga rreth 3000 pes. C.

Kështu që duke përdorur këtë gjuhë, e cila filloi mijëra vjet më parë në Indi, unë do t'ju tregoj për disa kontribute të tjera të kësaj kulture për pjesën tjetër.

India si nëna e filozofisë

Filosofia

India njihet si nëna e filozofisë sepse i dha mendimit njerëzor Hinduizmin, Budizmin, Sikizmin. Në Perëndim supozohet se filozofia lindi në Greqi, megjithatë kjo kulturë ndoqi rrymat e mendimit dhe ndikimet nga kulturat e tjera.

Sot filozofitë e Indisë janë studiuar dhe disa nga mjetet e saj janë duke u përfshirë në mënyrën tonë të të menduarit, të tilla si meditimi i derdhur në mendje, dhe interesi kryesor nga shumë njerëz në shoqërinë e sotme është transformimi sa më i plotë i mundshëm, kështu që që nëse është i suksesshëm, individualisht, por kolektivisht, do të arrijë në një konvertim ose rilindje totale.

E shihni, një mënyrë e të menduarit kaq e vjetër sa që në shekullin XNUMX po arrin miliona njerëz jashtë kufijve të saj.

Shkencat dhe kontributet e Indisë

Endje Ghandi

Albert Einstein argumentoi se bota u detyrohet shumë hindusëve pasi ata ishin ata që mësuan se si të numëronin. India i detyrohet shkencës së algjebrës, sistemi i numrave në përgjithësi. Shtë e qartë se zero i detyrohet shumë Aryabhatta-s, matematikanit dhe astronomit të parë të madh të epokës klasike të matematikës dhe astronomisë indiane. Ai jetoi midis viteve 476 dhe 550, lindi në Bihar dhe matematika nuk kuptohet pa konceptin e tij për 0, megjithëse ai nuk përdori drejtshkrimin dhe studimet e tij të përafrimit me numrin Pi.

Përveç kësaj në matematikë dhe astronomi epoka bashkëkohore i detyrohet shumë mjekësisë tradicionale indiane, Ayurveda. Interesi për këtë ilaç është rritur në sajë të Kërkimeve të bëra në qendra të specializuara, kur është treguar se parimet Ayurvedic janë në përputhje me mjekësinë moderne dhe mund të vërtetohen shkencërisht.

Arti si kontribute nga India

art indian

Unë nuk dua ta përfundoj këtë artikull pa folur për kontributet nga India që janë artistike dhe që pjesa tjetër e botës i detyrohet kulturës hindu. Dhe është që ne jemi me fat të sodisim bukurinë e një monumenti të tillë të hollë si Taj Mahal, një kompleks ndërtesash të ndërtuara midis 1631 dhe 1654 në Agra nga një perandor, Shah Jahan, Mbreti i Botës, si një mauzole për të preferuarin e tij gruaja

Por nëse vendosni të vizitoni Indinë, nuk mund të ndaloni të admironi vepra të tjera monumentale që sjellin bukuri në pjesën tjetër të botës, të tilla si Xhamia e së Premtes, para Kalasë së Kuqe, në Delhi. Qyteti rozë i Jaipur, dhe Hawa Mahal ose Pallati i Erërave, Tempulli i Diellit në Konarak, Fatehpur ose Qutab Minar, por nëse ekziston një monument që mendoj se pjesa tjetër e botës duhet ta falënderojë Indinë, është Raj Ghat në Nju Delhi, kushtuar kujtimit të Mahatma Gandhit, një thjeshtë vend, gati një pelegrinazh i mbushur me histori dhe emocione. Sepse në listën e më me ndikimit të shekullit të XNUMX-të, ky njeri dhe mënyra e tij e veçantë e të kuptuarit të politikës nuk mund të harrohen. Pa dyshim, ai është një nga personazhet që ndryshoi historinë, jo vetëm për shkak të pavarësisë së Indisë, por edhe për shkak të mënyrës, dhe ky është kontributi që ai dha për pjesën tjetër të njerëzimit.

A dini më shumë kontribute nga India që ia vlen të nënvizohen?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

39 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   eeeeeeeeeeee dijo

  hahahahajajajajjjjjjjjjjjjjjjjaaaaaaaaaaaaaaaaahahahaha

 2.   eeeeeeeeeeee dijo

  ededede

 3.   zulema dijo

  Epo, e di që ka 5 kontribute

 4.   Diana dijo

  Paj, jam dakord me Zulemën
  Epo ky është mendimi im, shpresoj se mund t'ju ndihmoj

 5.   ajo dijo

  hulumtimi ishte shumë i mirë ... faleminderit

 6.   Miguel dijo

  hahahahaha vajzat napazo amin mua

 7.   Miguel dijo

  Më mirë bëni një luftë të vogël dhe hidhni atë

 8.   te dua atte mbretereshen tende dijo

  Ka null India është një vend i bukur që unë ju them sepse unë e di atë dhe atje kam takuar dashurinë e jetës time Mario Unë të dua
  Epo, vajza

 9.   Unë pra dijo

  kamasutra

 10.   Unë pra dijo

  nje mije falje edhe ananga ranga

 11.   Unë pra dijo

  lol

 12.   Unë pra dijo

  ha ha ha ha ha ha

 13.   Unë pra dijo

  jujujuhahahaha

 14.   Unë pra dijo

  uy upsi minimal me i sigurt hahahajujuju

 15.   Unë pra dijo

  dhe unë gjithashtu kontribuoj në humbjen e virgjërisë time të nënvlerësuar me një grua të zezë që është këtu për të përmbushur reggarton në të 4 këmbët ... e teksteve

 16.   Unë pra dijo

  Isshtë për t’u argëtuar shpresoj të mos i marrësh gjërat e gabuara të vëllait siç janë, apo je kaq derr jujuju hahaha jujuju hahaha

 17.   John dijo

  Çfarë mut në një faqe që është me të vërtetë e trishtuar unë kam parë tashmë GAS ...

 18.   patricia dijo

  aq budalla ok

 19.   santiago dijo

  jane me keq

 20.   më shumë SHTAPIJE SIELE Moore dijo

  Kultura indiane është shumë interesante, ajo ka shumë gjëra për të zbuluar dhe ju duhet ta studioni atë shumë

 21.   aleeeeeeee dijo

  poj

 22.   CAMILO APONTTE dijo

  PEPE T TO TRAJTONI NNN E tij TIS KEQ

 23.   bbn dijo

  pag shumë e mirë dhe imazhe bnas urime! vazhdo keshtu ... c:

 24.   bbn dijo

  likeee! bebibisss për të komentuar një faqe të bukur dhe për të shtuar më shumë gjëra të tilla si

 25.   bbn dijo

  faqe bna si si si omg! <3

 26.   bbn dijo

  si

 27.   bbn dijo

  <3 një drejtim kënga më e mirë ndonjëherë, të puth si si te gusta si jo le das le como eres besimtar

 28.   bbn dijo

  si nëse nuk jeni besimtar

 29.   bbn dijo

  Unë jam drejtues

 30.   bbn dijo

  Drejtuesit vs. Velievers (Yo Directioner) nëse nuk komentoni ju pëlqen Justin Bieber ose veliever

 31.   Mary dijo

  Hahaha

 32.   GAHA dijo

  NUK KUPTOJ ASGJ »» »»

  1.    GAHA dijo

   mire po ta kuptova pak xd

 33.   GAHA dijo

  i freskët

 34.   Alexander dijo

  kjo është marrëzi

 35.   fuaaaaa dijo

  deri në shef

 36.   Skeptikët dijo

  Hindusët karakterizohen nga të qenët skeptikët e parë të fesë dhe traditës.

 37.   Marineta dijo

  shumë minecraf .. netflix e luan atë (rafa).

 38.   Luis Kane dijo

  Më pëlqeu shumë që artikullin e keni shoqëruar me foto